Ve druhé části si projdeme zbývající 3 ze 7 základních pravidel, které byste měli znát a řídit se jimi, pokud plánujete nakupování kryptoměn. Řada nováčků se ptá, jak nakoupit kryptoměny a zde vám ukážeme, že to má určitá pravidla, která se vyplatí následovat.
Úvod
V první části jsme si shrnuli, že před nákupem čehokoli je třeba vědět, do čeho investujete. Platí tedy i pro kryptoměny, že je třeba znát základy. Kromě přípravy je také třeba znát svůj rozpočet na investice a nepoužívat peníze, které do něj nepatří.
Více ci přečtěte / připomeňte ZDE
5. Bezpečnost je základ
Ve světě kryptoměn je bezpečnost jedním z nejdůležitějších pravidel. Číhá zde mnohem víc nástrah a řada chyb, které by vám jinde prošly, mohou být u kryptoměn fatální.
Například ztráta hesla se běžně řeší zasláním nového. Není to v zásadě žádný problém a vše je vyřešeno během pár minut. Když ale ztratíte přístup ke své kryptopeněžence, tak je konec. Nikdo vám již nové heslo nevygeneruje ani neobnoví.
Kdo vlastní klíče, vlastní kryptoměnu, nezapomínejme na to! Pokud dojde k hacku burzy, může to pro vás znamenat, že příjdete o vše. Kromě toho existuje celá řada dalších úskalí a nebezpečí. Některým z nich se věnujeme např. v tomto článku.
6. Nakupujte dole, prodávejte nahoře
Pokud dodržíte všechny předchozí pravidla, budete vědět do čeho investujete, jak to udělat a jak neudělat bezpečnostní chybu. Vyhnete se pochybným projektům a dáte přednost ověřeným burzám, odkud si po zakoupení kryptoměny pošlete na svou peněženku.
Tyto věci vám dají trochu větší jistotu a důvěru ve vlastní schopnosti. Budete investovat, protože danému Bitcoinu nebo altcoinu skutečně věříte, ne proto, že to říkal Ondra či Lojza.. Díky tomu nezpanikaříte, když vaše mince nebo token zažije výprodej.
Matematicky je jediná možnost, jak vydělat nákupem kryptoměn. Musíte nakoupit dole, když ostatní panikaří a prodat nahoře, když mají všichni pocit, že kryptomarket přistál na měsíci.
7. poslední z pravidel radí – diverzifikujte
Diverzifikace je rada, která může a nemusí být tím nejlepším, co můžete udělat. Nevěřte lidem, kteří vám bez hlubšího zamyšlení prostě řeknou, že nutně musíte diverzifikovat. Na kryptomarketu je to totiž trochu složitější.
Cílem diverzifikace je snížení rizika. Pokud například nakupujete Bitcoin, snížíte své riziko, když půlku svého portfolia v BTC směníte za altcoiny? Troufám si trvdit, že riziko naopak významně vzroste, takže pozor na to.
Různé altcoiny jsou naopak asi bezpečnější, než vše vsadit pouze na jeden, který může skončit. Vždy ale platilo a zatím stále platí, že altcoiny jsou řádově mnohem rizikovější než Bitcoin. Rozprostřít do více projektů, nebo doplnit portfolio altcoinů Bitcoinem tedy můžeme za diverzifikaci považovat, ale opačně to neplatí. Přílišné rozmělnění pak může být naopak na škodu.
Tip: [Názor] Proč je zbytečné stavět proti sobě Bitcoin a zlato
Závěr
Věřím, že nejen nováčci, ale také vy ostatní jste si v tomto článku mohli najít něco zajímavého. Pouhých 7 pravidel vám sice úspěch při investování nezaručí, ale uškodit to rozhodně nemůže. Nakonec se úspěchu dočká spíše ten, kdo nepodcenil přípravu a neustále na sobě pracuje, než lenoch, který to neřeší.