[Názor] Proč je zbytečné stavět proti sobě Bitcoin a zlato

0
(0)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Již nějakou dobu vznikají rozpory a hádky mezi příznivci Bitcoinu a kryptoměn a zastánci zlata. Jedni říkají, že Bitcoin nahradí zlato, srovnávají ho se zlatem či dokonce věří, že je s ním korelován. Druzí naopak sázejí na kov, který sloužil jako peníze už v dobách, kdy se pravděpodobně dalo žít bez nich, což už dnes nejde.

Bitcoin a zlato

Možná jste také zaznamenali různé narážky a více či méně hloupé komentáře na účet jednoho či druhého. Lidé občas podléhají politice a pak už není důležité, kdo má pravdu, ale na čí stojíte straně. Příznivci zlata se možná obávají Bitcoinu, že jejich třpytivému kovu ubere na lesku. Bitcoineři pak rádi srovnávají Bitcoin a zlato, což se zase zastáncům zlata nelíbí.

Když se nedávno objevily dohady, že je Bitcoin korelován se zlatem, napsal jsem článek, kde jsem uvedl některé z důvodů, proč tomu tak není. Ne proto, že bych chtěl jít proti Bitcoinu, ale jednoduše proto, že to tak prostě není. Bitcoin je příliš mladý a volatilní, aby mohl být korelován s zlatem, nebo aby ho mohl dokonce nahradit. Jeho cykly jsou mnohem a mnohem prudší a momentálně je přijímán teprve malou částí lidí. Masové přijetí ho teprve čeká.

Zlato již má svůj trh tisíce let, jeho pozice coby „safe haven“ nemůže být Bitcoinem tak snadno ohrožena, jak někteří věří. Analogicky to platí pro ostatní drahé kovy, jako např. stříbro.

Bitcoin a zlato nestojí proti sobě

Důvod, proč si myslím, že je zbytečné stavět proti sobě kryptoměny a drahé kovy, je ten, že v obou případech jde o něco, co má svoji specifickou důležitost a hodnotu. Některé vlastnosti jsou podobné, což v některých lidech vyvolává pocit, že jde o konkurenční aktiva. Možná do jisté míry ano, ale je to něco jako kdybyste proti sobě stavěli mléko a pivo, nebo výrobce koberců a betonu. To prostě nedává smysl.

Obě aktiva si právem zaslouží své příznivce a mohou úplně klidně existovat vedle sebe. Každý si pak může vybrat, co je pro něj lepší. Zlato, stříbro i Bitcoin mohou být poměrně dobrým nástrojem. Obojí dosud v dlouhodobém měřítku oproti fiat penězům roste.

Pokud by vaši rodiče zakopali na zahradě kus zlata a vy byste ho za desítky let vykopali, mělo by mnohem větší hodnotu. Pokud byste si před 10 lety uložili Bitcoin za pár stokorun, měl byste dnes obrovské bohatství. Zlato i Bitcoin jsou tedy vlastně „kouzelná“ aktiva, která v minulosti dokázala dělat zázraky. Naproti tomu zakopané fiat peníze by za několik desítek let byly s největší pravděpodobností bezcenné, v tom lepším případě by ztratily „jen“ většinu ceny.

Investor

Z pohledu investora se mohou tato dvě aktiva naopak zajímavým způsobem doplňovat. Zatímco Bitcoin (kryptoměny) slibuje velké riziko i potenciální zisk, zlato (stříbro) je v dlouhodobém měřítku poměrně stabilní a dává vám určitý podíl zabezpečení vašich financí. Jejich kombinací docílíte vyváženějšího a rozumně diverzifikovaného investičního portfolia. Můžete mít něco moderního, na co se nedá sáhnout, kde jste jeden z prvních investorů a zároveň cenný kov, který si můžete vzít fyzicky do ruky a který nečelí nebezpečí hacků či ztrátě privátního klíče, ale zase může být složitější ho pak utratit, nebo někam schovat.

Závěr

Zlato a Bitcoin slouží lidem, aby si mohli uchovat svoji finanční sílu. Bitcoin nikdo neovládá a má pevný limit mincí. Zlato na zemi je také omezené a ve vesmíru je ho sice více, ale to je momentálně nedosažitelné a nějakou dobu to tak ještě určitě zůstane. Když se Bitcoin a zlato spojí dohromady, vytvoří ještě silnější investiční nástroj, který kombinuje staré s novým, fyzické s digitálním… To je důvod, proč je nesmysl mezi sebou bojovat a útočit, když můžeme úplně klidně použít obojí a dosáhnout tak ještě lepších výsledků.

Co číst dále

[Zprávy] • BAKKT Warehouse už 6. 9. • Binance představuje Binance X • a další novinky dne

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

18 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: