[Názor] Proč je zbytečné stavět proti sobě Bitcoin a zlato

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Již nějakou dobu vznikají rozpory a hádky mezi příznivci Bitcoinu a kryptoměn a zastánci zlata. Jedni říkají, že Bitcoin nahradí zlato, srovnávají ho se zlatem či dokonce věří, že je s ním korelován. Druzí naopak sázejí na kov, který sloužil jako peníze už v dobách, kdy se pravděpodobně dalo žít bez nich, což už dnes nejde.

Bitcoin a zlato

Možná jste také zaznamenali různé narážky a více či méně hloupé komentáře na účet jednoho či druhého. Lidé občas podléhají politice a pak už není důležité, kdo má pravdu, ale na čí stojíte straně. Příznivci zlata se možná obávají Bitcoinu, že jejich třpytivému kovu ubere na lesku. Bitcoineři pak rádi srovnávají Bitcoin a zlato, což se zase zastáncům zlata nelíbí.

Když se nedávno objevily dohady, že je Bitcoin korelován se zlatem, napsal jsem článek, kde jsem uvedl některé z důvodů, proč tomu tak není. Ne proto, že bych chtěl jít proti Bitcoinu, ale jednoduše proto, že to tak prostě není. Bitcoin je příliš mladý a volatilní, aby mohl být korelován s zlatem, nebo aby ho mohl dokonce nahradit. Jeho cykly jsou mnohem a mnohem prudší a momentálně je přijímán teprve malou částí lidí. Masové přijetí ho teprve čeká.

Zlato již má svůj trh tisíce let, jeho pozice coby “safe haven” nemůže být Bitcoinem tak snadno ohrožena, jak někteří věří. Analogicky to platí pro ostatní drahé kovy, jako např. stříbro.

Bitcoin a zlato nestojí proti sobě

Důvod, proč si myslím, že je zbytečné stavět proti sobě kryptoměny a drahé kovy, je ten, že v obou případech jde o něco, co má svoji specifickou důležitost a hodnotu. Některé vlastnosti jsou podobné, což v některých lidech vyvolává pocit, že jde o konkurenční aktiva. Možná do jisté míry ano, ale je to něco jako kdybyste proti sobě stavěli mléko a pivo, nebo výrobce koberců a betonu. To prostě nedává smysl.

Obě aktiva si právem zaslouží své příznivce a mohou úplně klidně existovat vedle sebe. Každý si pak může vybrat, co je pro něj lepší. Zlato, stříbro i Bitcoin mohou být poměrně dobrým nástrojem. Obojí dosud v dlouhodobém měřítku oproti fiat penězům roste.

Pokud by vaši rodiče zakopali na zahradě kus zlata a vy byste ho za desítky let vykopali, mělo by mnohem větší hodnotu. Pokud byste si před 10 lety uložili Bitcoin za pár stokorun, měl byste dnes obrovské bohatství. Zlato i Bitcoin jsou tedy vlastně “kouzelná” aktiva, která v minulosti dokázala dělat zázraky. Naproti tomu zakopané fiat peníze by za několik desítek let byly s největší pravděpodobností bezcenné, v tom lepším případě by ztratily “jen” většinu ceny.

Investor

Z pohledu investora se mohou tato dvě aktiva naopak zajímavým způsobem doplňovat. Zatímco Bitcoin (kryptoměny) slibuje velké riziko i potenciální zisk, zlato (stříbro) je v dlouhodobém měřítku poměrně stabilní a dává vám určitý podíl zabezpečení vašich financí. Jejich kombinací docílíte vyváženějšího a rozumně diverzifikovaného investičního portfolia. Můžete mít něco moderního, na co se nedá sáhnout, kde jste jeden z prvních investorů a zároveň cenný kov, který si můžete vzít fyzicky do ruky a který nečelí nebezpečí hacků či ztrátě privátního klíče, ale zase může být složitější ho pak utratit, nebo někam schovat.

Závěr

Zlato a Bitcoin slouží lidem, aby si mohli uchovat svoji finanční sílu. Bitcoin nikdo neovládá a má pevný limit mincí. Zlato na zemi je také omezené a ve vesmíru je ho sice více, ale to je momentálně nedosažitelné a nějakou dobu to tak ještě určitě zůstane. Když se Bitcoin a zlato spojí dohromady, vytvoří ještě silnější investiční nástroj, který kombinuje staré s novým, fyzické s digitálním… To je důvod, proč je nesmysl mezi sebou bojovat a útočit, když můžeme úplně klidně použít obojí a dosáhnout tak ještě lepších výsledků.

Co číst dále

[Zprávy] • BAKKT Warehouse už 6. 9. • Binance představuje Binance X • a další novinky dne

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

to je pravda.

krtek

Když nemůže Bitcoin zlato o hrozit tak v tom případě tvrdíte že Bitcoin nikdy nedosáhne velkých částek 60K a víc , ale hlavně že tu cpete články do jakých výšin se Bitcoin může podívat .Jde vidět že píšete hovna co se vám hodí , když bitcoin nemůže o hrozit zlato nikdy nemůže překonat jeho tržní kapitalizaci 8 billionu což je u btc cena někdo kolem 200 k , hlavně že tu cpete články ó různých predikcích , jede vidět že tu jsou články na úrovni blesku .

Rob

Když nemáte rád Bitcoin, hlavně ho nekupujte…

hugo

kto povedal že keď bude btc na 60m£ tak to musí ohrozovať zlato? to je samý bullshit . zas demonizovanie btc . no A? že btc predbehne v kapitalizacii zlato , zlato tu bude vždy ide si svojou vlastnou cestou .. imho zlato by už dávno bolo na XX svojej hodnoty keby nebolo manipulované centralnimi bankami . minimálne o každoročnú infláciu .BTC moze kludne aj na 200k a z ohrozením zlatá to nemá nič spoločné . ja vidím v btc a zlatu jenom spoluprácu .. inak článok super ?

pietro

Jak jsi proboha přišel na to, že by BTC nemohl překonat tržní kapitalizaci zlata??? Totální nesmysl!!!

pietro

Výborný článek jako vždy! Naprostý souhlas. Díky. 🙂

John

Zlato je komodita a peníze v jednom, navíc s tisíciletou tradicí, BTC je ponziho schéma, takže určitě proti sobě nestojí.
Nedávno byli články že BTC je lepší než zlato, teď už stojí pouze vedle sebe a za nějaká čas po tomto experimentu ani pes neštěkne.
Moje vize budoucnosti je takováto. Velké korporace a země si vytvoří vlastní kryptoměnu, kterou budou moci kontrolovat, budou jí mezi sebou vyměňovat podle aktuálních kurzů nabídka/poptávka stejně jako je to dnes u FIAT. Nikdy žádná ekonomicky vyspělá země nevymění svou měnu za BTC. Důvody: Nelze jí kontrolovat vlády mají povinnost, která vychází z mandátu voličů a to zajistit stabilitu dané země, pokud by přijala BTC jako nástroj defakto by se dobrovolně zbavila možnosti regulovat aktuální ekonomickou situaci v dané zemi.
Dále by se masovým přijetím BTC vzniklo pár vyvolených nesmírně bohatých lidí, ti by se stali potencionální hrozbou pro celý svět.
Hodně peněz=neomezená moc. Stačí se porozhlédnout po tom českém rybníčku máte prachy koupíte si MF Dnes (mafru), píšete jak jste skvělí, koupíte si lidi, tak dlouho píšete jak jste skvělí až tomu většina uvěří. Dosadíte své lidi do správy to vám potom nějaké obvinění či trestní stíhání nemusí dělat starosti. Výsledek = “nezávislý” prezident vám blahopřeje k zastavení trestního stíhání………..

pietro

Johne, nemáš pravdu. Masovým přijetím BTC by došlo k jeho rozšíření mezi široké vrstvy lidí a k jeho běžnému používání, ne k tomu o čem ty píšeš, bez ohledu na cenu. Dále, BTC může klidně koexistovat vedle FIAT měn, nikdo nemůže nutit státy, aby jejich ekonomika přešla na BTC nebo jakoukoli jinou měnu. Je sporné, zda regulování FIAT měn vede k dlouhodobé stabilitě. Nezodpovědná politika zadlužování a tisknutí nových ničím nekrytých peněz ke stabilitě jistě nevede.. Masové přijetí rozhodně neznamená rozšíření “čehokoli” mezi pár vyvolených lidí, je tomu právě naopak. Kdyby došlo k nahromadění nějaké kryptoměny pouze mezi pár vyvolených, její cena by šla rychle ke dnu a na její místo by pravděpodobně nastoupila jiná konkurenční měna. To vše samozřejmě za předpokladu svobodného trhu.

Don

Nastesti Johne je to jen tva teorie, tva vize je hloupa, protoze technologii BTC nerozumis. Proc ctes krypromagazin, kdyz kryptum neveris??? To je jako by clovek ktery nema rad psy, si cetl casopis “ Svet psů” a svymi komentari o nich negativne psal. Zamysli se, precti si o kryptech a BTC odborne knihy a pak tady neco ventiluj. 🙂

John

Žádný argument, ale přesto odpovím, nerad se opakuji ale jen pro tebe.
O kryptoměny se zajímám již od počátku, věřil sem BTC, také sem ho hojně těžil v době, kdy mu skoro nikdo nevěnoval pozornost. Jak šel čas začalo mi vadit stále více věcí, odložil růžové brýle a prodal všechny BTC. Proč sem pořád chodím ? Snažím se ty lidi, kteří ještě nejsou rozhodnut varovat od investice do BTC. Mají právo slyšet i pohled z druhé strany. Já sem měl fakt štěstí ale někdo to bude muset zaplatit. Nebudu a nechci tady přesvědčovat lidi, kteří tady fanaticky obhajují BTC, protože sem byl stejný a vím, že to nemá smysl.
Prostě sem prozřel nevím jak to jinak říci a myslím, že mám právo říct svůj názor na BTC, no a v časopise “Svět psů” by to asi nikoho nezajímalo. Jo a než budeš zase něčí názory zase označovat za hloupé, tak laskavě napiš protiargument. Můžeš třeba zkusit odbornou knihu “Základy logiky a argumentace – Bokr Josef Rok vydání 2000”

Don

Johne mysli si co chces, je to ciste tvuj a hlavne ho nikomu nevnucuj. Ano BTC prochazi spekulacemi, ale stale se investice do nej vlozena vyplati, na rozdil od bank, kde je nulova ci dokonce dnes i zaporna urokova sazba. Kdo BTC hodluje a nebude spechat s vyberem penez do fiatu, pocka si 3-5 let, bude urcite spokojen. Take ti svuj nazor nevnucuju, ale cas ukaze 🙂

Jimbo

BTC je postavené na spekulaci, trvdit že stačí hold 3-5 let je pěkně odvážné tvrzení. Bublina v crypto je ukonce, spekulanti furt vydělají ja tradovaní, ale člověk co dělá hodl a nakoupil 10k+ a čeká na “moon shot” tak se nemusí vůbec dočkat.

Stejně jako Japonci co drží Nikkei 225 od 1991. I když pochybuji, že existuje někdo co drží Nikkei 30 let.

Jediné co se teď děje je to, že velryby opouštějí loď a dělají pump and dump aby si mohli vyměnit BTC za fiat a koupit si jachtu, protože za BTC si jachtu je tak někdo nekoupí… Stačí se podívat jak vypadá posledních 6 měsíčních svíček. Nad +10k je extrémní tlak od prodejců.

Don

Tak koukam, ze kryptomagazin ctou jen samí kryptoskeptici :-)))) nema smysl vam vubec neco vysvétlovat.

Jan

Opak je pravdou spíš je to tady samý kryptofanatik, tady žádná diskuze nikdy nefungovala akorát urážky bez argumentů.
Osobně bych se označil za kryptorealistu, už mi to zachránilo hodně prostředků. Téměř 20let investuji na burzách do akcií a na žádné z diskuzí o investicích do akcií sem se nesetkal s tak agresivními výpady lidí bez argumentů. Tady se pořád dokola opakují stejné bludy, nejsi s krypto jsi proti nám. Opět se lidé rozdělují a hádají to je konec, tady už nejde o ideály ani lepší svět postavený na kryptu a zase jen o peníze. Nechci aby vznikl kryptotrh postavený na nerovnosti strachu a násilí.

John

Kryptofanda by měl být i realista, jinak to není kryptofanda ale kryptofanatik.
A pokud bereme kryptoměny jako investici, tak fanatismus do investic určitě nepatří.
Je třeba se včas zastavit a zpětně vše analyzovat, přiznat si včas pochybení vám může zachránit hodně peněz. Vždy neinvestujte jen tolik kolik jste schopni postrádat.

Hmm

Je to divný, ale tenhle článek od Kytky je rozumný, dává smysl a nelze jinak než s ním souhlasit.
Jen bych ještě podotkl zajímavý fakt: jakmile začal prudce padat kurz BTC a ostaních altů, hned se přestaly objevovat články o tom, že BTC je uchovatelem hodnoty. I to svědčí o tom, že za současné volatility není krypto na tyto účely vhodné a většina ho bude pořád brát jako nějaký doplněk cobykdyby náhodou vystřelil do závratných výšin. Ale asi nikdo rozumný kdo má jmění několik mega USD ho celé neuloží do krypta.

Lakatoshi

BTC je hlavne nastroj pro spekulaci,k puvodnimu ucelu ho vyuziva mozna tak par geeku a na to aby se stal platebnim systemem pro masy na to neni ani stavenej.Jo a ano bezny clovek nema duvod vlastnit Bitcoin,ktery je v rukou “bohatych” spekulantu.A jestli ma nekdo majetek v hodnote milionu USD tak samozrejme ze to neda nebo nebude drzet v kryptu,to by musel bejt blazen,mozna tak par procent.

spot_img