Bitcoin je na “cestě k bezvýznamnosti”, varuje Evropská centrální banka

4.7
(7)

Představitelé Evropské centrální banky (ECB) se rozhodně postavili proti Bitcoinu (BTC). Toto digitální aktivum označili, v souvislosti s rozsáhlým propadem kryptotrhu po kolapsu FTX, za nevhodné nejen jako platební mechanismus, ale i jako investiční nástroj.

Bitcoin’s last stand

Stabilizace hodnoty Bitcoinu kolem 20 000 dolarů – což je pokles z vrcholu v roce 2021, kdy hodnota činila přibližně 69 000 dolarů – byla “uměle vyvolaným posledním záchvěvem před cestou do bezvýznamnosti”. Toto přesně napsali Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf ve středu 30. listopadu v blogovém příspěvku nazvaném “Bitcoin’s last stand”. Postavili se tak proti tvrzení, že se BTC po nedávném poklesu odrazí zpět na sever.

Podle obou centrálních bankéřů “koncepční návrh a technologické nedostatky” Bitcoinu způsobily, že transakce jsou “těžkopádné, pomalé a drahé”. To z této vlajkové digitální měny činí “pochybnou” formu platby. V duchu pokroku a inovací si myslí, že by tvůrci politik neměli kryptoměnám přiznat oficiální status.

Nevytváří peněžní toky (jako nemovitosti) ani dividendy (jako akcie), nelze je produktivně využívat (jako komodity) ani poskytovat sociální výhody (jako zlato). Tržní ocenění bitcoinu je proto založeno čistě na spekulaci.

Kryptoměny jako riziko pro tradiční finance

Blog byl navíc kritický i k regulátorům a jeho autoři v něm tvrdí, že stávající kryptografické rámce byly tvořeny chybami. Jednou z nich je třeba předpoklad, že inovace musí být podporovány za každou cenu. V příspěvku bylo uvedeno:

V souvislosti s tím, že se jedná o nový systém, který by měl být v souladu s pravidly pro regulaci, se v roce 2017 objevily další problémy: “tvrdošíjně přetrvává přesvědčení, že je třeba dát prostor inovacím za každou cenu […] Vzhledem k tomu, že se Bitcoin nezdá být vhodný ani jako platební systém, ani jako forma investice, nemělo by se s ním z hlediska regulace zacházet ani jako s jednou z těchto možností, a neměl by tedy být legitimizován.

Tento příspěvek navazuje na rozhovor Marka Bransona, předsedy německého Spolkového úřadu pro finanční dohled (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht – BaFin). Ten poskytl ECB začátkem tohoto měsíce a uvedl v něm, že s kryptografickými firmami přicházejí “příživníci a podvodníci”.

Mezitím již v říjnu Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) varoval, že rostoucí přijímání kryptoměn by mohlo ovlivnit tradiční finance. ESMA tvrdil, že vzhledem ke své volatilitě a nedostatečné regulaci s sebou krypto nese nespočet rizik pro finanční stabilitu.

A konečně Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky, také vyjádřila své obavy, že rozšíření kryptoměn by mohlo představovat riziko pro tradiční bankovní systém.

Závěr

Trošku jedovatě bych se pánů zeptal, pokud to, že je BTC na cestě k bezvýznamnosti, znamená, že je aktuálně dosti významný? Nebo jde snad o projekci jejich vlastního strachu na ostatní? Ať tak či onak, Bitcoin byl již tolikrát “odborníky” pochován a přesto tu stále s námi je. Dovolím si tvrdit, že bude i nadále.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jack
Hodnocení článku :
     

Jasne, BTC je naprosto bezvyznamny a k nicemu, a proto predstavuje riziko pro tradicni bankovni system…😃

David Lord

Nemáte šajnu minimálnu….
Tradičný bankový systém???

Fantom

Tohle ale řekla madam Lagard 😀
Jinak co se týká BTC, budou mít pánové bohužel asi pravdu. Ale generalizovat to na celé krypto je chybné – nakonec krypto uspěje a vytvoří novou třídu aktiv. Obávám se ale že to bude trvat ještě docela dlouho a je možné že to bude už bez BTC.
Možná by ale mohli pánové připravit nekrolog pro EUR. Tenhle projekt vstupuje do své poslední fáze a opustí nás dříve než BTC. To ale i oni sami jistě dobře vědí.
Co ale pobaví je “legitimizace” bitcoinu. BTC by neměl být legitimizován, tedy je nyní nelegitimní. Oni (úředníci EU) budou rozhodovat o tom do čeho lidé smějí či nesmějí vložit peníze? BTC je nelegitimní a výherní automaty nebo internetová kasina jsou legitimní?

Jan

Oni moc dobre vedi, ale nereknou to 😀 po..ani pokrytci 😀 Ale chapu, jel bych stejny scenar jako oni, kdybych tam sedel 😉 Zajedte si do danovych rájů a jen se nenapadne poptejte kdo tam ma residenci 😀

Stanislav
Hodnocení článku :
     

Co bychom mohli od CB jiného slyšet? Všichni jsou v přípravách na zavedení CBDC a to bude teprve finanční svoboda a demokracie!

bkf1

Z toho jejich prohlášení jasně čiší taková, posledních asi 15 let (ano od roku 2007), prudce moderní věc… jmenuje se NEZNALOST. Neznalci obecně hodně často moc touží všem dokázat, jak moc jsou neznalí. A nejhorší je, když se z neznalců stanou fanatici, pak demonstrují na náměstí, polívají vším možným umělecká díla a tropí další pubertální hlouposti, vše jen na základně jejich totální absence vědění/uvědomění…

Poslední editace 1 rok před přes bkf1
Fantom

Kdepak. Oni dobře vědí – jeden z autorů je podepsán pod návrhem CBDC. Ten rozumí kryptu velmi dobře. Je ale placen protistranou – vládním aparátem … .

Jenda

Vždy když vidím takové brepty tak hned vím že opak je pravdou… Ono je to moc ohrožuje

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

“ani poskytovat sociální výhody (jako zlato)”

Cože?

Dali

Taky by mě zajímalo… Moc jsem to nepochopil o co go 😃

Karel

• Brazílie legalizovala kryptoměny jako platební metodu • Takže krypto nemůže skončit.Takže smoliček.

Kenny

EUR je na cestě k bezvyznamnosti, varuje BTC 🙂 Nechteli to spis napsat nejak takto :)? Jinak jsem cetl kolik sezere energie za rok jeden bankomat (myslim ze to bylo cca 2,5 MWh). Ted si vemte vsechny bankomaty a pak vubec vsechno co souvisi s bankovnim systemem na celem svete. A pak kdo ze je energeticky náročný, pokrytci.

Deejay

Ano, je tak bezvýznamný, že se jeho bezvýznamností již mnohokrát zabývala a bude zabývat sama ECB. Přitom jen strach z bezvýznamnosti dnešních peněz je cítit z takových prohlášení.

Viktor

Evropská centrální banka je na cestě k bezvýznamnosti, varuje Bitcoin.

Dandys

Jasně. A když řeknu, že se s ním dá přes lightning network platit dokonale, tak budu dezinformátor a konspirátor a dezolát..

Je na čase přikoupit.

Kenny

Jo a jeste navic proruskej jsi zapomnel 😀

spot_img