Bankovky kryté Bitcoinem, je to opravdu dobrý nápad?

3
(9)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Bitcoin přesahuje hranice staromódních mincí a bankovek, které nabízejí fiat měny, a upevňuje tím svou reputaci v oblasti digitálních měn. Existuje ale nový projekt, jenž se pokouší sloučit to nejlepší z obou světů. Bankovky, které budou kryté Bitcoinem

Za zmínku stojí, že bankovky budou mít vzhled, který se neliší od dolarů, liber ani eur, samozřejmě s digitálním zabezpečením zabudovaným do každé z nich.

Generální ředitel startupu Larry Felix dříve působil jako ředitel Bureau of Engraving and Printing na ministerstvu financí. K novému projektu se vyjádřil následovně:

“Fyzická bankovka poskytuje úroveň důvěryhodnosti, důvěrnosti a přístupnosti, toho všeho digitální aktiva samy o sobě ještě musí dosáhnout.”

Je to chytrý tah?

Koncept vytváří několik palčivých otázek. Jak by se bankovky vyrovnaly s neustále se měnící cenou bitcoinů? Jak by spotřebitel získal směnu za bankovky? A nezhoršuje to společné úsilí přimět obchodníky k přijetí kryptoměn prostřednictvím digitálně zaměřených platforem, jako jsou PayPal a Square?

Výhoda, kterou má Bitcoin oproti fiat měnám, se týká obtížnosti padělat kryptoměnu. Naproti tomu falešné bankovky jsou trvalým problémem, s nímž se centrální banky po celá desetiletí potýkají. Nezmaří tudíž bitcoinové bankovky původní myšlenku BTC?

Výzkum Bank of England naznačuje, že asi 1 z 5 000 bankovek je falešná, spolu s 80 000 padělanými bankovkami v hodnotě 20 GBP, které byly získány v první polovině roku 2020. Celková hodnota falešných bankovek v oběhu činila v tomto období 2,1 milionu GBP.

To je výrazný pokles oproti 9,9 milionům GBP z roku 2019. K poklesu mohly přispět dva faktory. Pandemie koronaviru a skutečnost, že jejich papírové předchůdce nedávno nahradila nová řada bezpečnějších bankovek.

Závěr

Odvážný nápad, který stojí za povšimnutí, vytváří více otázek než odpovědí. Myšlenka je to v každém případě ale zajímavá. Co si o tom myslíte vy?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
já jsem

Bankovky jsou středověk. Nemají budoucnost.

JohnyKacko

Středověk nastane, pokud se bankovky zruší.
Moje osobní zkušenost: žádal sem o hypotéku, na dotaz zda holduji hazardu sem uvedl že nikoli. Ovšem k mému překvapení byla hypotéka zamítnuta, důvod: uvedl sem nepravdivé údaj a jsem pro banku rizikový klient. Během roku sem 3-krát vsadit sportku přes internet a zaplatil bankovní kartou.

E15

Tak banka není charita, holt ses jim nelíbil natolik, že i obětovali případný zisk, co na tobě mohli vydělat. :-)))

Rob

Moc jsem se nad tím nezamyslel. Jen tak zlehýnka. Proto se omlouvám za omezený názor. Mám jen několik otázek:

1.) Transakce BTC jsou založené na záznamech v blockchainu. Jakým způsobem mohou fyzické peníze interagovat s blockchainem?

2.) Jestliže fyzické peníze nemohou interagovat s blockchainem a vše je založeno pouze na instituci, která zajišťuje krytí (podobně, jako stablecoiny), znamená to ohrožení decentralizace BTC a tedy jeho hlavního benefitu?

3.) Pokud má krytí zajišťovat jediná centrální instituce, jakým způsobem bude zajištěna identifikace BTC na fyzických penězích?

Existují odpovědi alespoň na tohle? Otázek může libovolně přibývat…

já jsem

1) Nijak
2) Ne
3) Nijak. Případně public klíčem, kdy bude možné u vydavatele online ověřit, že k tomuto public klíči vlastní privátní klíč.

Rob

Děkuju!

kunděj

Stupidni napad,stejne jako kryptomena kryta zlatem nebo buhvicim.Pokud k tomu dojde tak to bude ojeb nic jineho.

spot_img