Analýza: Cena bitcoinu vzrostla o 88 % nad 72 000 dolarů, trh je extrémně překoupený

3.7
(17)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin pokračuje v novém týdnu dalším dynamickým růstem, což cenu dostalo nad 72 000 dolarů. To je zároveň růst od ročního minima o 88 %. Ne jenom, že jsme nyní výrazně nad historických maximem z konce roku, hlavně má cena bitcoinu s nemalou rezervou týdenní zavírací cenu nad tehdy nejvyšší zavírací cenou. Pro bitcoinové býky to tak vypadá velmi dobře, ale je třeba si uvědomit, že trh je bez nadsázky extrémně překoupený.

Když se podíváme na nejčastěji používaný sentiment indikátor pro bitcoin, v podobě Fear & Greed Indexu, jsme na historicky nejvyšší úrovních. V minulé analýze jsem pro vás vytvořil anketu, kde jste mohli hlasovat, jak vnímáte aktuální tržní sentiment. Z čehož vyšlo, že větší část z vás vnímá (asi 59 %), že sentiment je euforický nebo přinejmenším pozitivní. Dle zbytku se nic moc neděje.

Osobně současný sentiment považuji za extrémně euforický. Vídám všude možně bitcoinová meme a debaty o kryptoměnách ve skupinách, kde se normálně kryptoměny vůbec neřeší. To ovšem neznamená, že euforie nemůže ještě posílit. Jsme ve fázi trhu, která je ze své podstaty hodně nevyzpytatelná.

Dokonce i na základě dat z Google Trends se hledanost pojmu „bitcoin“ markantně zvedla. Není to ani zdaleka tak horké jako v roce 2020 a 2021, ale z grafu je evidentní trend.

Poznámka
Myslím si, že data z Google Trends nejsou již tolik relevantní, protože bitcoin je již něco natolik rozšířeného, že není nutné si to googlit jako v předchozích letech. Stačí nainstalovat aplikaci a během pár kliků máte nakoupeno.

Má poslední video analýza

Bitcoin a dnešní zveřejnění inflace

Dnes je takový malý velký den, protože americký statistický úřad zveřejnění inflaci (CPI) za únor, kde budu osobně sledovat, jak je to s tendencí na prismatem meziměsíční změny. Celková a jádrová inflace na meziroční bázi s největší pravděpodobností klesne, ale bude hodně záležet, jak moc tempo růstu cen oslabí. Čím menší pokles, tím menší pravděpodobnost, že Fed sníží dříve úrokové sazby.

Jestli dopadnou zveřejněná čísla hůře, je možné počítat na trzích s větší volatilitou. Záleží na tom, jak moc se liší od konsensu. CPI index ukazuje znatelně větší inflaci než index PCE. Proto mě zajímá, jestli se CPI přiblíží k tomu, co ukazuje PCE. U CPI totiž dochází k méně častým aktualizacím položek ve spotřebitelském koši, což teoreticky znamená, že pomaleji odráží změnu ve spotřebitelském chování.

Jak jsem psal výše, osobně se zaměřuji na to, jaká je změna meziměsíčně. A to kvůli rostoucí tendenci, která je zde na první pohled evidentní. Jestli rostoucí tendence přetrvá, je to signál pro posilující inflační tlaky, které časem mohou vést k tomu, že se inflace začne zvyšovat i na meziroční bázi.

Patřím do tábora, který kalkuluje s tím, že inflace bude po jistou dobu prostě vyšší. To znamená úrovně kolem 3 %. Čili budeme blízko inflačního cíle, ale nikoliv na něm nebo pod ním.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Cena bitcoinu překročila 72 000 dolarů, trh je velmi překoupený

Bitcoin má za sebou další úspěšný týden. Nikoliv tolik úspěšný jako ten předminulý, ale přesto je rozhodně solidní, protože si trh čistě připsal přes 9 % s vůbec nejvyšším týdenním close v historii trhu. Ne jenom, že cena bitcoinu překonala původní historické maximum, o pár dolarů máme i vyšší týdenní zavírací cenu právě nad vrcholem z konce roku 2021. Čerstvě cena bitcoinu překročila 72 000 dolarů.

Pohledem týdenního RSI by měl být však každý býk vskutku opatrný. Hlavně ti, co začínají nakupovat altcoiny. Sám se pokukuji po těch kvalitnějších projektech, protože oproti bitcoinu jsou relativně blízko svých historických minim. Tudíž se zde dá teoreticky udělat velká čísla za krátký čas. Má to ovšem velká rizika.

Když je na týdenním RSI bitcoinu skoro 90 bodů, extrémně riskujete, když máte expozici vůči altcoinovému trhu. Bitcoin totiž rozhodně čeká brzká korekce. Jakmile k tomu dojde, altcoiny se mohou sesunout o desítky procent. Nikdo vám samozřejmě nepoví, zda ke korekci dojde dnes, zítra nebo za měsíc. Naposledy se týdenní RSI dostalo až na 95 bodů, než se trh začal čistit. Víme akorát, že riziko je maximální.

To dokládá i to, že cena bitcoinu od ročního minima posílila o 88 %. Absolutně žádný korektivní pohyb, maximálně kratičký stranový vývoj. Jdeme jenom nahoru. A když bych měl být ještě více přísný, cena bitcoinu od 24 000 dolarů nedělala žádnou komplexnější korekci. V první polovině ledna došlo pouze k agresivnějšímu cenovému propadu, ale to bylo vše. V grafu je výtah do nebes.

Závěrem: Halving bitcoinu se rychle blíží

Rychle se blíží halving bitcoinu, což zřejmě přispívá k silným spekulacím. Přestože by to mělo být dávno v ceně propsané, když víme dlouho dopředu, kdy k události zhruba dojde.

Zároveň to samozřejmě táhne silná poptávka skrze bitcoinová ETF. Ty objemy jsou neskutečné, což značí jednu zásadní věc, bitcoin jako takový investoři nechtějí. Stačí jim pouze instrument, který kopíruje cenový vývoj. Jsem skeptický, když vidím, že se z BTC stává spekulativní nástroj většího měřítka a nejde tak o to, že by byl více využíván.

Asi nemusím říkat, že je špatně, když „všichni“ s něčím pouze spekulují a nechtějí to vůbec používat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jindra

Další medvědí balada šéfredaktora antikryptomagazínu 😀

Jan

Ale pokud to bude opakovat v tomto tónu 100x, tak ono to nakonec jednou vyjde a to bude sláva. Vidíte, já vám to pořád říkal 🙂

Jindra

Je fakt, že medvědí rétoriky v posledních dvou týdnech používáte trošku méně než v posledních měsících. Asi to bude tím, že když byl kurz mezi 30 a 40 k, tak jste predikoval pád pod 20 k. A on se ten lump bitcion vydal na 70 k.

Jan

Ako nechcem byť antagonicky ale presne toto iste hudol aj minulý cyklus od 17k – 18k a potom dal Btc 67k ešte sa mi tam začalo smiať pár ľudí tak kto bol magor dal btc 67k alebo nie? Ako podla mňa nie je zlý človek ale ako analýza trhu v podaní pána Ing tak radšej knihu.

Poslední editace 1 měsíc před přes Jan
Fantom

Úplně nejdůležitější je ta poslední věta. Drtivá většina jen spekuluje a nikdo ho nepoužívá. Hodleři jsou samostatná kategorie. Jak to nakonec dopadne?
Nakonec BTC zanikne nebo se stane jen CBDC společnosti BR?
Za současných okolnosti je úplná centralizace otázkou času.
BR bude mít většinu všeho – mincí (ETF+MS), hashrate (zásadní podíly těžařů) i kontrolu nad burzami Coinbase+Binance.

Lukáš

BTC bude nové zlato. Nemusím konecně řešit kde to všechno schovat ale nosím v hlavě 12 slov…

Fantom

Jak dobře znáte bitcoin? Na to aby mohla síť fungovat se musí používat – platit co nejčastěji ideálně za vše – co nejvíce transakcí – tyto odměny mají motivovat těžaře. Každý halving jim snižuje odměny za vytěžený blok a adopce ve smyslu každodenního používání se neděje. Zlato v sejfu se nerozpadne, BTC síť (pokud bude drtivá většina hodlovat a neplatit) tak bohužel ano.
Novým zlatem být nemůže, ale centalizovanou sítí BR ano.

Jindra

My čelíme situaci, že by denní počty BTC transakcí klesaly? Koukl jsem na data a počty transakcí naopak rostou, takže na rozpadání sítě to zatím fakt nevypadá

Fantom

Zatím. Samozřejmě – jedná se o dlouhodobou záležitost – desetiletí. Ne že bitcoin skončí příští rok.
Ostatně nárůst transakcí asi souvisí s FOMO ETF kdy se přesouvají k novým držitelům. Tam zůstanou dokud se tito investice nezbaví. Je to klasický spekulativní nákup, ne platby za služby a zboží, což by mělo být pro P2P kryptoměnu typické.
Halvingy bez skutečné adopce (platby za běžné zboží a služby) budou pro bitcoin pravděpodobně fatální.
Jsou tu samozřejmě alternativy – změna parametrů sítě (byly již pokusy – bohužel neuspěšné – BCH) a nebo opravdu CBDC od BR.
Bitcoin svým původním cílům, které stanovil Satoshi Nakamoto již s největší pravděpodobností nedostojí.
Ostatně významné gesto, kdy jedna z prvních peněženek, dost možná Satoshiho nebo někoho z úplně prvních adopters poslala BTC v hodnotě více něž 1 milion USD na genesis adresu. Z té se nedá utrácet, je to tedy záměrné “zahození” celé hodnoty. Bylo to v lednu před schválením spotových ETF.
Podle mne je to vkaz Sahosiho nebo někoho z tvůrců BCT které neznáme a říkám nám že BTC už není tím čím měl být.
Kdo si jen tak dovolí takto transparentě”zahodit” milion USD?
Asi někdo komu nezáleží na spekulaci a USD a takto drasticky vyjádřil svůj názor… .

majkl

Blabla. Čemu nedostojí? Já si za BTC pravidelně kupuju obědy.

Fantom

Vážně? V Paralelní Polis? Kolik takových obědů se denně prodá? Bude to stačit? Sám to asi nezachráníte.
Mimochodem čistě pragmatická otázka – není lepší utrácet prašivý fiat a drahocenné krypto si šetřit (mantra M. Saylora)? Kolik jste na tom že jste nakoupil za bitcoin a ne fiat už prodělal?
Takhle uvažuje drtivá většina držitelů bitcoinu. 😀
Ještě by mne zajímalo kolik platíte na poplatcích a pokud používáte LN abyste ušetřil, tak je zase to utrácení vcelku k ničemu, protože těžaři dostanou jen pár Satoshi. Bohužel, takhle to s BTC prostě je.

Martin

Trochu unáhlené přirovnávat BTC ke zlatu. Až tu s námi bude BTC pár stovek let, tak bych teprve něco vyvozoval…
Vhodněji bych to přirovnal ke zlaté horečce.
Poslední odstavec článku hovoří za vše.
Takže jen čas ukáže jestli si těch 12 slov zlatým písmem napíšete do kroniky rodinného bohatství nebo jako epitaf na náhrobek…

Viktor Kožený

Co do kapitalizace stačí kurz asi 700tis za BTC. Je to dosažitelné? Nevím. Teď BTC letí kvůli ETF a legitimizaci že strany SEC. Ale bude v budoucnu další takový extrémní stimul? Možná ne.

Jeronym
Hodnocení článku :
     

Za mě náhodou moc pěknej článek!
Neviděl bych tak černě, že se na Bitcoinu zatím jen dost spekuluje. Aspoň se zas dost lidí naučí ho používat.

Bart

Platitlu je to nahony vzdalene. Spíš se prosadi nějaký stablecoin. Je třeba se smířit s tím, že nemůžeme mít vše, vysokou cenu, spekulaci i menu najednou. To se prostě vylučuje.

Fantom

Stablecoin není skutečné krypto. Je to jen flexibilnější fiat. Z pohledu Satoshiho nedává smysl.
Skutečné krypto jak o něm snil Satoshi je Monero a budoucnost mají jistě i některé projekty PoS se smartkontrakty. To už není krypto v původním smyslu, ale využití si jistě najde.
Bitcoin byl první krok. A ten většinou bývá v budoucnu překonán něčím modernějším.
Všechno najednou mít můžeme, bitcoin to právě teď dokazuje 😀
Jen je nutné akceptovat, že po prudkém růstu ceny může dojít i pádu – a to je odvrácená tvář spekulace – riziko.
Stablecoin není spekulace – jen tokenizovaný fiat a tam není žádný cenový pohyb. Jedině tak krach u vydavatele pokud se provalí, že není krytý. Je to stejné jako u banky. 🙂

an onym

tesat do kamene

Jan
Hodnocení článku :
     

Je to trochu pravda. Btc uz je jenom spekulace. Ale samozrejme kam se vydá nevime. Jestli ale vyleze nad 100k, myslim ze pak spadne o hodně.

Viktor Kožený

Nemusí. 100k je jen číslo. Stejně jako bylo 10k. Naštěstí tu máme ještě 200k a 300k 😄

spot_img