Analýza – Bitcoin s rostoucím a klesajícím scénářem, akumulují velcí hráči?

4.4
(14)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin ukončil další týden, po kterém jsme se absolutně nikam technicky neposunuli. Přesto nám graf ale dává jistá vodítka, co se možná na trhu právě odehrává. Několikatýdenní setrvání ceny nad 25 000 USD lze totiž jistým způsobem interpretovat, což si hned vysvětlíme. Technicky vzato lze celou tu strukturu považovat za akumulační. Ale musíme to brát tak, že zdánlivé věci se posléze mohou ukázat jako mylné. Obzvlášť ve světle toho, že propad Spojených států (a mnoha jiných zemí) do ekonomické recese je hodně pravděpodobný.

Spekulanti to nemusí tolik řešit, protože jejich horizont je dost malý. Pokud máte silné technické signály, že cena bitcoinu půjde nahoru, krátkodobě je to ve prospěch spekulanta. Nicméně investoři musí chápat, že technika trhu se dokáže rychle měnit vlivem vnějších faktorů.

Tohle není býčí trh

Ještě než se podíváme na graf s bitcoinem, uděláme si odbočku k akciovému trhu, který samozřejmě i s bitcoinem souvisí. Respektive jsou to trhy, které reagují podobně makro. Akcie v letošním roce udělaly nemalá zhodnocení. Vlastně to byl doposud pro index Nasdaq nejúspěšnější rok za předešlých cca 20 let. To je něco absurdního. Ale přesto je to realita.

Nicméně samotný růst byl tažen pouze hrstkou titulů, do kterých se „přelila“ spousta peněz. Proč do těchto titulů šly? Protože jsou to obrovské technologické společnosti. Takže to mnozí investoři brali jako takový hedging. Faktem je, že jsem na přelomu 2021/2022 zaznamenal, jak jedna nejmenovaná makléřská společnost tituly jako jsou Microsoft, Nvidia, atd., vyloženě tlačí. Právě s argumentem, že jsou to obrovské firmy, kterým lze důvěřovat.

Výsledkem je, že máme obrovský rozdíl mezi výkonností velkých indexů jako jsou Nasdaq a S&P 500 s výkonností menšího indexu Russel 2000. Russel je totiž tvořen mid cap tituly, které se jaksi příliš netěšily z té rally, která v letošním roce proběhla. Proto tvrdím, že býčí trend na akciovém trhu neprobíhá. A časem se ta výkonnost srovná.

Jak to souvisí s bitcoinem? Bitcoin podle mě nečeká žádný úplný decouple od širšího akciového trhu. Že by si šel svou vlastní cestou na sever, zatímco akcie by padaly jako hrušky. O to víc jsem zmatený, když se popustím uzdu svému „býčímu já“, když se podívám na cenový graf s bitcoinem.

Bitcoin a potenciální akumulace ze strany velkých hráčů

Obětoval jsem více času dennímu grafu s bitcoinem, kde jsem zaměřil pouze na strukturu trhu, která má počátek ze zhruba května minulého roku. Máme před sebou dva boxy, které představují dvě stranová pásma. První box má hranice mezi 25 000 – 18 200 USD. Druhý box je ohraničen levely 31 500 – 25 000 USD. Všimněte si, že pod prvním boxem máme náhlý propad s relativně brzkým vytažením zpátky nahoru. To lze v podstatě brát jako shakeout.

Shakeout je událost, kdy dojde k náhlému propadu ceny. Může jít o průraz silného supportu, po čemž se cena zase vrátí za relativně krátkou dobu zpátky. Jako tomu bylo na přelomu 2022/2023. Označení shakeout vyplývá z „vytřepání“ slabších kusů z trhu. Zatímco ti velcí toho využijí díky velké likviditě k nákupu. 

Poté se dokončil první box. A to díky několika březnovým otestováním levelu kolem 25 000 USD. A od té doby se de facto tvoří druhý box. Jehož spodní hranice je totožná s horní hranicí prvního boxu. Co to znamená? Že první stranová struktura funguje spolehlivě jako support. Proč funguje jako support? Protože se v rámci zmíněné struktury akumulovalo. A akumulující si své pozice ihned brání. Jiní s tím na oplátku počítají a přidávají se k obraně, protože to považují za příležitost.

Jestli se tedy kurz bitcoinu nad 25 000 USD udrží, může to znamenat, že dochází k sekundární akumulaci. Pro potvrzení je ovšem potřebný průlom skrze 31 500 USD s následným otestováním této hladiny ze shora. Lze na to ovšem spekulovat.

Taktéž bych osobně bral shakeout k high volume node na volume profile, který se nachází na 23 000 USD. Dávalo by smysl sem cenu dotlačit kvůli likviditě. A poté zase cenu vyhnat nahoru. Byl bych z popsaného scénáře v kontextu makra hodně zmatený, ale bral bych to jako jasný technický signál, že bitcoin v letošním roce na 12 000 USD rozhodně nepůjde.

Závěrem: dlouho asi čekat nebudeme

Jsem přesvědčený, že nebudeme dlouho čekat na rozuzlení. Objemy jsou totiž pořád naprosto prťavé. V kontextu mnoha let. Proto bych si dovolil tvrdit, že průraz brzy přijde. Otázkou je, na jakou to bude stranu. To nikdo z nás neví. Proto se tomu říká spekulování.

Průlom na 23 000 USD určitě mnohé rozhodí a z trhu panicky odejdou. To je naopak příležitost pro velké kupce, protože tím získají potřebnou likviditu. Jestli však dojde k poklesu ceny bitcoinu, řekněme na 19 000 USD, spíše se vyplní scénář s brzkým poklesem na těch 12 000 USD.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

Jaaj jsem napnuty jak guma na kšandách otyleho muže, která velryba do toho hodí vidle 😀

Carlos

žádná

spot_img