Analýza: Americké technologické akcie jsou investiční bublina, kterou čeká pád. Kde je lepší investovat?

5
(7)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Americké technologické akcie od začátku roku 2023 měly velmi dobré výkony, které přitahují stále nové a nové spekulanty a investory. Technologické akcie v podobě “velkolepé sedmičky“, kam například patří akcie Nvidia, Microsoft, Apple, Amazon a další, díky současnému AI trendu táhnou celý širší akciový trh.

Což prostě není vůbec dobře, protože když je příliš velká koncentrace investic v několika akciích, jakmile začnou klesat, strhnou s sebou tvrdě celý trh. Když máte potom expozici hlavně v celých indexech jako je Nasdaq, nejste absolutně nijak chráněni. Tohle je typický příklad, kdy příliš velká diverzifikace do indexu má úplně opačný efekt. Proč přesto „všichni“ do technologických akcií naskakují?

Pro retailové investory je velmi lákavé koupit akcie, které vám za pár týdnů vytvoří velké kapitálové zisky. Klidně v řádu desítek procent, což je příklad NVIDIA. Navíc je jednoduché pro burzovní makléře takové tituly prodat, protože prodejní argument je jednoduchý. Rychle to roste. Kdežto správci aktiv jsou nuceni technologické akcie kupovat, i když třeba nechtějí. Jelikož se musí výkonnostně přiblížit výnosu širšího akciového trhu.

Náš poslední stream na akciové trhy a bitcoin

Celý akciový trh táhnou jenom technologie, jako v době dot com blubliny

Přiložený graf nám vizualizuje, že výkonnost indexu S&P 500 primárně zajišťují technologické akcie. Ten rozdíl ve výkonnosti oproti ostatním sektorům je naprosto ohromný. Pouze podtrhuje to, co jsem psal výše. Když investujete pouze do akciových indexů, nejste v žádném případě chráněni před rizikem, respektive volatilitou.

Poznámka
Připomínám, že býčí trh je všeobecný fenomén. Jakmile roste primárně jeden specifický sektor, je lepší se mu vyhnout. Je to poté hra na posledního vola, která se vám může šeredně vymstít. V takovém prostředí je lepší investovat tam, kde nejsou tolik extrémní zhodnocení. Hledat hodnotu tam, kde ji trh prozatím nevidí.

Další graf vizualizuje, jak moc se 10 % největších akciových titulů podílí na celkové tržní kapitalizaci amerického akciového trhu. Podíl je 75%. Překonali jsme dokonce úrovně z roku 1999, kdy vrcholila dot com investiční bublina. Zároveň jsme na úrovních z roku 1928. Graf lze zase interpretovat, že riziko je velmi vysoké. Proto je vhodné investovat opatrně a s rozmyslem.

Poznámka
Tím neříkám, že nemáte vůbec investovat. Jen bych se skutečně vyhnul indexovému investování a technologickému sektoru. Zároveň je dobré mít nějakou likvidní rezervu. Minimálně 10 % vašeho portfolia by mělo být něco velmi likvidního, za co lze poté při propadech trhu nakupovat. Ideální je mít 20% rezervu. Já mám například akumulační ETF u brokera XTB pro americké MMF, což spadá pod dluhopisové ETF. Peníze se vám postupně zhodnocují a zároveň je můžete mít stále u brokera.

Podobná situace s nynějškem se odehrávala v 60. a začátkem 70. let v Americe. Tehdy existoval neformální index, kterému se přezdívalo Nifty Fifty. Patřily sem tituly jako jsou IBM, Xerox, General Electric a Coca-Cola. Zkrátka to nejlepší, co tehdy existovalo. V 60. letech uvedená skupina akcií výkonnostně na trzích kralovala, ale v první polovině 70. let vymazaly ohromnou část své hodnoty. Poučení je, že se hra na posledního vola jednoduše nevyplácí. Respektive je rozumné se zaměřovat na akcie, které nejsou zrovna trendy.

Info
Neplést si s Nifty 50, což je index, který sleduje 50 největších indických společností.

Závěrem: Kde investovat v dnešní době? Brazilské a čínské akcie jsou levné

Nikdo vám nedá jednoznačnou odpovědět, do čeho investovat. Je třeba se však zaměřovat na sektory a regionální trhy, kde valuace nejsou tolik přestřelené od rozumných hodnot. Podle mého názoru jsou příležitosti v rozvojových trzích. Konkrétně Čína a Brazílie, ale podle mnohých je třeba i Argentina zajímavá. Záleží prostě na vašich preferencích, investičních cílech a averzi vůči riziku.

Nízké valuace Číny a Latinské Ameriky má totiž své důvody. Zkrátka investoři nemají v tyto trhy důvěru a proto je ani nízké ceny tolik nelákají. Hlavně Čína je vnímána jako naprosto „špinavá“. Nicméně jde o faktor, který se může v průběhu času radikálně změnit. Obzvlášť v době, kdy

Další potenciální příležitost mohou být těžaři zlata, kteří jsou vůči trhu zlata na historických minimech. Jsou na těch historických minimech ovšem hrozně dlouhou dobu, což má zase nějaké důvody. Přesto platí, že valuace těchto titulů jsou velmi nízké a nejsou absolutně oblíbené. Čili z kontrariánského hlediska jsou to ideální kandidáty na možné přidání do portfolia.

Prozkoumejte ETF a akcie pro rozvojové trhy na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img