6 věcí, za které kryptosvět nebude vděčný v roce 2020 – top faily

5
(6)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Nehledě na to, jak moc cena Bitcoinu v roce 2020 rostla, jsou obchodníci, kterým nic není dost dobré. Tyto emoce jim však ponecháme k samostudiu a přinášíme 6 věcí, které se v roce 2020 příliš nevydařily. Za tohle kryptonadšenci vděční nebudou…

Top krypto faily v roce 2020

Cena Bitcoinu v roce 2020 prudce rostla, ale některým to nestačí a jsou stále nespokojení. My jim nášupem přinášíme 6 věcí, které vděčnost ani radost “obyvatel kryptosvěta” nevzbudí.

Reakce BTC na Covid-19

Dosud jsme nevěděli, co se stane s cenou Bitcoinu v případě ekonomické krize. To se však částečně změnilo v roce 2020. Když náhle udeřil Covid, panika zachvátila nejen akciové trhy, ale padalo také zlato a stříbro a padal také Bitcoin. Březnový propad byl mohutný a za rámeček si ho nedáme.

Ukázalo se, že v panice prostě padá vše a BTC možná ještě více, než mnohé akcie a jiná aktiva. Březnový pád kryptomarketu byl ukrutně strmý a velmi krvavý, někomu však mohl poskytnout šanci na levný nákup.

DeFi hacky a podvody

Řada z nás během hypu opěvovala DeFi projekty a vzhlíželi jsme k rozvoji různých protokolů a decentralizovaných burz. Jde o odvětví, které má ambice brát vítr z plachet bankovních institucí, protože se je do jisté míry snaží nahradit decentralizovanými alternativami.

Dnes jsou zde uzamčeny prostředky v hodnotě přibližně 14 miliard dolarů, oproti 1 miliardě v červnu. Druhá část příběhu jsou hacky a podvody. Harvest Finance ztratila 34 milionů $, Cheese Bank ztratil 3,3 milionu $, Investoři zapojení do Akropolis utrpěli ztrátu 2 000 000 $, Value Defi ztratil 6 000 000 $, Pickle Finance ztratil $ 20 milionů, atd…

McAfee udělal ostudu

Letos šel do vězení jeden z nejvýznamnějších krypto evangelistů John McAfee. Uprchl z USA poté, co odmítl platit daně. Mimo jiné se proslavil svou sázkou, že „sní vlastní penis,” pokud Bitcoin nedosáhne ceny 1 milion dolarů do konce roku 2020. Později, když usoudil, že sázku prohrává, vše odvolal a všechny své příznivce nazval idioty, protože mu to “baštili.”

Sám však uvedl, že šlo jen o hru, jejímž cílem bylo získat více pozornosti. Kromě toho je o něm známé, že za finanční odměnu propagoval jakékoli ICO. Nyní sedí ve španělském vězení a čeká na vydání do USA. Svůj pobyt si podle svých slov užívá – což je zřejmě jeho další hra. Nebýt to taková ostuda pro kryptosvět, nechali bychom ho užívat si zasloužený odpočinek.

Twitter hack

V polovině července hackeři převzali kontrolu nad dvěma desítkami vysoce postavených účtů na Twitteru. Šlo o největší influencery a celebrity, včetně účtů Baracka Obamy či Elona Muska. Následně ze všech hacknutých profilů zveřejnili falešný tweet, jehož cílem bylo okrást důvěřivé uživatele, kteří se chytí na jednoduchý trik. Podvod, který lze shrnout následujícími slovy, bohužel vybíral Bitcoin a XRP, čímž v očích mnohých mohl poškodit vnímání kryptoměn:

Pošlete nějaké kryptoměny a předpokládaný majitel účtu, prezident nebo miliardář, pošle zpět dvojnásobek.

Telegram a jeho blockchain

Blockchain Telegramu – Telegram Open Network – a jeho token Gram skončil v roce 2020 potupným koncem. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) proti němu podnikla ostré tažení a soudní spor za získání 1,7 miliardy dolarů při prodeji tokenů. Ten byl podle SEC klasifikován jako nelegální prodej cenných papírů.

Telegram se nejprve snažil bránit, ale byl přinucen vrátit investorům 1,7 miliardy USD a později svůj blockchainový projekt ukončil. Je otázkou, zda tento fail připsat na účet krypta a tokenizace, nebo přístupu amerických regulátorů, kteří si brzdí své vlastní potenciální inovace.

Justin Sun dělá ostudu

Šéf kryptoměny Tron zřejmě také neudělal kryptoměnové komunitě v roce 2020 velkou radost. Jistě, utratil strašnou spoustu peněz dvořením se miliardářskému investorovi Warrenovi Buffettovi. Ten však i po společném jídle stále hovořil o Bitcoinu odmítavě a kriticky, takže to byl fail.

Mezi nejvíc ostudné momenty patří soudní proces, který tvrdil, že Sun fyzicky týral své zaměstnance. Pak tu máme centralizační skandál, kdy zakladatel Tronu popudil velkou část komunity decentralizované sociální platformy postavené na blockchainu Steem a donutil je tuto kryptoměnu forknout. Když Sun nazval své odpůrce hackery a převzal kontrolu nad většinou validátorů, velká část komunity přešla na nově vzniklý HIVE.

Závěr

Život přináší dobré i špatné momenty. V roce 2020 jsme zažili řadu failů a věcí, které se nepovedly. Doufejme, že se i v roce 2021 dokáže kryptosvět s každým nezdarem vypořádat a každý propad překonat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img