21.4.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Další náznaky přicházející recese a Bitcoin pod 28 000 USD!

4.4
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin dnes klesá pod 28 000 USD a akciový index S&P 500 vyčkává kolem 4110 bodů. Z Eurozóny a Ameriky se k nám dostávají další negativní makro zprávy.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin nepřekvapivě klesá zpátky pod supportní hladinu 28 000 USD a stahuje sebou většinu altcoinů. Je to reakce na stagnující vývoj drahých kovů, nebo je za tím hlubší fundamentální důvod? Bude Bitcoin dále klesat na 25 000 USD, nebo znovu otestuje rezistenci po 31 500 USD?

Makro kalendář a novinky trhu:

V druhé polovině týdne se objevuje několik negativních zpráv. Včera přišli data pro rostoucí počet krátkodobých i dlouhodobých žádostí o podporu v nezaměstnanosti z Ameriky. Vypadá to, že se otáčí trend, firmy začínají pociťovat ekonomické napětí a snaží se zefektivnit počet zaměstnanců. Pro příklad Facebook oznámil už třetí kolo přepouštění. Netýká se to jenom technologických společností ale i výrobního sektoru a služeb.

Dále probíhá výsledková sezóna, včera reportovali například Tesla a AT&T, které oba klesají o více jak -10% za den po lehce negativnějším reportu. Vypadá to, že aktuálně dá trh společnostem vyžrat každé zaváhání.

Dolarový index a negativní makro zprávy

Dolarový index už několik dní stagnuje kolem 101,85 bodů a váha jakým směrem se vydat. Trhy čekají na zásadnější makro data, která postupně přichází. Velká část makro dat je negativní a proto zůstává otázkou, kolik makroekonomických informací ještě investoři potřebují, aby nastala panika? Budou nadále vyčkávat až do zveřejnění kvartálních výsledků většiny společností z indexu S&P 500?

Nejvýznamnější ukazatele (indikátory) stavu ekonomiky pro tento týden můžou být následující grafy:

  1. Jeden z vedoucích indikátorů recese je “US Conference Board LEI”, který sleduje deset nejefektivnějších vedoucích indikátorů a sjednocuje je do indexu. Tento indikátor predikuje ekonomický vývoj pro následující měsíce. Pokaždé za posledních 40 let, kdy index propadnul pod nulové hladiny a zůstal tam přes dva měsíce, znamenalo recesi (100% spolehlivost). Aktuálně je index na hodnotě -7,4.

2. Dalším zajímavým indikátorem, který sleduje Americká centrální banka Fed, je Philladelphský výrobní index. Ten se propadá pod historickou supportní hladinu
– 31 bodů. Na těchto úrovních má za posledních 50 let “jenom” 🙂 100 procentní úspěšnost predikce recese.

3. Do třetice tady máme pokles žádostí a započatých staveb nových domů. Meziročně klesá o -17 procent. Máme už 11 měsíců poklesu v řadě, to představuje největší pokles od recese v 2009. Tento údaj se vnímá jako další vedoucí indikátor. Náznaků pro recesi přibývá, obavy a opatrnost na trzích jsou proto namístě.

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 včera uzavřel den lehkým poklesem na 4118 bodů, kde se pohybuje i dnes v pre-marketu. Za poslední týden lehce klesá z hladiny 4160 bodů. Zatím trhy vůbec nereflektují přicházející negativní makro data a index se pohybuje v neutrální “No-trade” zóně.

Můj pohled pro nejbližší měsíce až do konce roku 2023 je spíše negativnější a vyčkávám už téměř jistou recesi. Pokud nám akciový index S&P 500 vyklesá alespoň k hladině 3960 (gap) je možný nárůst napětí a uzavírání spekulativních pozic. Aktuálně je nutné sledovat data americké nezaměstnanosti.

Argumentů pro růst moc nevidím, jediný důvod pro možný růst by mohla být výrazně lepší výsledková sezóna indexu S&P 500 nad už i tak značně snížená očekávání (které nebude zas tak těžké překonat). Další důvod pro růst by byla prudká změna rétoriky centrální banky Fed. Prozatím mi to přijde velmi málo pravděpodobné, všichni zástupci Fedu poslední měsíce vypouští stejné a konzistentní informace o dalším zvedání úrokové sazby.

Indikátory RSI a MACD na denním grafu klesají a indikují spíše pokles (alespoň krátkodobě).

Bitcoin zpátky pod 28 000 USD!

Bitcoin dnes na chvíli poklesl pod hladinu 28 000 USD, vyplňuje se moje negativnější varianta vývoje (žlutá), která kalkuluje se zamítnutím u rezistence 29-31 500 USD a následuje možný pokles až ke 25 000 USD. Tam se nachází klouzavé průměry EMA 200 1W a EMA 55 1W (včetně historických supportních clusterů).

Tím pádem Bitcoin do značné míry koreluje s menším zaváháním růstu Zlata // Stříbra.
Indikátory RSI a MACD na denním grafu silně divergují a našli zamítnutí u rezistence. To vůbec není dobrý signál pro býky. V tuto chvíli dále vyčkávám návrat na nižší úrovně až kolem 25 000 USD, kde se bude znovu rozhodovat. V této zóně bych očekával odraz a růst zpátky, jinak byl celý nárůst 15 700 – 31 500 jenom korekci celého medvědího trhu a čekají nás nižší hladiny.

Technická analýza pro Bitcoin
Technická analýza pro Bitcoin

Závěrem:

Pro akciový index S&P 500 platí nadále zvýšená trpělivost a vyhlížení vedoucích indikátorů už téměř jisté recese (80%)! Buďte tedy velmi trpělivý a vrhněte se na hledání zajímavých společností, které by stálo zato nakoupit v případě dalších výprodejů. Pro Bitcoin bude klíčová bude reakce kolem 25 – 24 000 USD, pod kterou se už nesmí dostat pokud chce růst.

Budu rád pokud se podělíte jaké další indikátory a makro data sledujete :).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Premyslivy měli dost času to nad 30 prodat. Holderum je to jedno, podobně je čeká ještě mnohokrát 🙂

spot_img