18.10.20 Technická analýza BTC/USD – Co nám říká týdenní graf?

5
(2)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V rámci minulé analýzy na Bitcoin (BTC) z pátku jsme si rozebrali tržní situaci na 4H a denním časovém rámci. Plus jsme si k tomu dali i graf CME futures na Bitcoin, neboť ta struktura trhu je tam krapet odlišná a navíc jsou tam ty již tolikrát zmiňované gapy. Jak jsem minule říkal, tak na nižších časových rámcích z toho člověk zrovna moudrý příliš není.

Proto jsem se rozhodl v dnešní analýze soustředit především na týdenní graf a okrajově i na denní. V těchto chvílích mi totiž přijdou všechny nižší časové rámce naprosto k ničemu, neboť z nich lze těžko vyčíst něco směrodatného. To ale již neplatí pro vyšší TF, kde těch pomyslných kotev je mnohem více.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Nyní před sebou máme avizovaný týdenní časový rámec, což je asi to nejlepší, z čeho můžeme vycházet. Osobně vidím docela velký problém v tom, že došlo k proražení té střednědobé trendové čáry s počátkem u 3 850 USD. Ta střednědobá uptrendová struktura se tím narušila, a proto se moc nepřikláním k tomu, že překonáme prozatímní roční swing high na 12 473 USD.

Po propadu z této úrovně se pokles zastavil na S/R levelu cca 9 968 USD, což je očividně dost silná úroveň. I během léta v roce 2019 zde došlo k několika odrazům kurzu, ale nakonec víme, že to ten support stejně nevydržel. Tudíž tu má určitě jeden odraz logiku, ale je otázkou, zda by se podařilo level ubránit i podruhé.

Dalším silným supportem je 20týdenní křivka klouzavého průměru. Trh na ni v předešlých několika týdnech reagoval velmi akurátně. Někteří analytici tomu dávají obrovskou váhu právě kvůli tomu, že těch reakcí kurzu na MA 20 bylo za relativně krátký čas hned několik. Já to zpočátku bral s rezervou, ale nakonec uznávám, že ty odrazy od MA 20 jsou docela bullish.

Jednoduše proto, že naposledy takhle kurz na dotyk s MA 20 reagoval při bull runu. Nicméně i tak bych asi nevycházel pouze z jednoho klouzavého průměru. Nejvíc směrodatný je totiž 200týdenní MA. Pod tento klouzák se cena dostane málokdy, a když už, tak pod ním dlouho nikdy nesetrvá. Proto by mi taky ve střednědobém horizontu nepřišlo nijak překvapivé, když by cena Bitcoinu spadla k cca 6 900 USD.

Symetrický triangl

Určitě jste i zaznamenali ten mohutný symetrický triangl, který se nám v grafu rýsuje. Na obou stěnách máme dva dotyky, takže o relevantnosti patternu moc nepochybuji. Chybí mi akorát uprostřed patternu point of control dle volume profile, ale jestli cena výrazněji spadne, tak je reálná šance, že se toho dočkáme.

Když už jsme u toho volume profile, tak si všimněte, že nad 12 000 USD má tento indikátor velmi malé sloupečky (laicky řečeno). Tohle je samo o sobě dosti silnou rezistencí a logika spočívá v tom, že nikdo není prostě ochotný nad touto úrovní nakupovat. Důsledkem je, že stačí i slabší prodejní tlak na sestřelení ceny dolů. Nad 12 000 USD se toho zkrátka moc nezobchodovalo.

Když se vrátím ještě k tomu trianglu, tak pokud trh bude chtít otestovat spodní stěnu, tak je pravděpodobný propad po rozmezí 5 700 USD – 6 071 USD. Záleželo by strašně na dynamice toho poklesu. A abych ještě nezapomněl na objemy, tak od konce července soustavně klesají. Poslední bull volume spike byl z přelomového týdne července/srpna.

Indikátory

Na RSI indikátoru je úplně ten stejný triangl jako v cenovém grafu, což je nanejvýš super. Když dojde k breakoutu i na indikátoru, tak je to potvrzení. Co se týče MACD, tak je po bearish crossu (varoval jsem už dříve), ale schyluje se k bullish crossu. Byl to tedy falešný signál? To zatím nevíme, protože stačí drop o několik stovek USD a bullish to zneguje.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Ještě se ve stručnosti podívejme na denní graf, kde je viditelná struktura v podobě broadening wedge. Jenom zopakuji, že tenhle pattern má v podstatě stejné pozadí jako klasické rising wedge (tedy bearish). S tím rozdílem, že tady se rozpětí pohybu neustále zvyšuje a zvyšuje. Představte si zde nakupující a prodávající jako dva hráče ping pongu, kteří si míček neustále předávají.

Paradoxní tu ale je, že v konotaci na pattern bychom mohli atakovat i hladiny 14 000 USD. Já jsem ale hrozně skeptický vůči tomu, že nakupující budou mít takovou sílu dostat kurz tak vysoko. Jak vyplývá z prvního grafu, tak postup nad 12 000 USD se zdá být nepravděpodobný.

Závěr

Já aktuálně vycházím především z týdenního grafu, který nám jasně ukazuje, že úroveň 12 000 USD je z mnoha důvodu neprorazitelná jako skála. Nelze vyloučit, že nedojde k pokusu atakovat tuhle hranici, ale úspěšný průraz mi nepřijde za těchto okolností reálný. Ale kdo ví, třeba s námi nakonec nějaký market maker krásně vydrbe.

Každopádně znova připomínám, že se blíží prezidentské volby v USA. Může to s trhy všeobecně dost krátkodobě i střednědobě zamávat. V kontextu s tím můžeme počítat i s větší volatilitou, protože trh může být daleko více emotivnější.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img