16.10.20 Technická analýza BTC/USD – Nepodařený breakout up?

4
(8)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Bitcoin je největší bublina všech dob, říká Peter Schiff… Opět • Ripple investuje do japonské pobočky SBI MoneyTap • a další...

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě.  TRHY Po krvavé středě Bitcoin bojuje...

[Večerní souhrn článků] • Šéf MicroStrategy drží BTC v hodnotě 235 milionů USD • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

V rámci updatu v úterní analýze na Bitcoin (BTC) jsem ještě dodal, že pravděpodobně otestujeme ještě jednou těch 11 200 USD. Skutečně se tak dnes kolem 6 ráno stalo, ale bude to stačit? Jak jsem se včera vyjádřil v analýze na Ethereum (ETH) a Litecoin (LTC), tak trh jako takový je dost nerozhodný.

Osobně jsem z toho zrovna moc moudrý nebyl, protože jsem tak nějak počítal s tím, že před „větší“ korekcí atakujeme aspoň 12 000 USD. Nakonec se tak nestalo a Bitcoin opětovně otestoval support na 11 200 USD. Na CME s Bitcoin futures byl i gap a tím by se zcela zaplnil. Vtip je v tom, že ten gap se zaplnil asi z 90 %, takže tam straší dál.

Vcelku netrpělivě sleduji i vývoj dolarové indexu DXY, protože během včerejška tam byl pokus o průraz z té downtrendové struktury v podobě klesajícího kanálu. Breakout se dolaru prozatím nepovedl, ale pořád tu to riziko je, protože kurz se nachází těsně pod horní stěnou patternu. V případě průrazu bych to považoval za hrozně bearish pro Bitcoin.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD (CME futures)

V prvním grafu se podíváme na trh s CME futures na Bitcoin. Ten trh je krapet odlišný od spotu a hlavně tu je ten gap, o kterým jsem v úvodu mluvil. Ta malá korekční struktura měla podobu falling wedge, což je samozřejmě bullish. Nicméně, po pokusu o breakout to crashlo a cena se relativně tvrdě vylila. Propad se tak zastavil u supportu 11 200 USD.

V textu výše jsem psal, že se tím dropem CME gap zaplnil tak z 90 %, ale když na to teď tak koukáme, tak bych řekl, že z 98 %. To ale asi není podstatné, protože tam ten gap bude i nadále strašit a v tom shledávám problém. Nesmíme zapomínat i na to, že ten fakeout z klesajícího klínu taky nemusí sám o sobě avizovat nic dobrého.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

V konotaci na čerstvý vývoj Bitcoinu je zřejmé, že se pohybujeme v rostoucím kanálu. Co se týče čerstvého vývoje z posledních několika dní, tak se nám tu rýsuje malinkaté obchodní pásmo v rozmezí cca 11 600 USD – 11 200 USD. Když bychom brali v potaz i nejdelší knoty, tak by ten interval byl o něco rozsáhlejší.

Pokud by tedy ta spodní hrana malého obchodního pásma padla, tak se asi dočkáme atakování spodní stěny rostoucího kanálu. Určitá možnost je i v odrazu na té čerchované střednědobé trendové čáře. V její blízkosti je i 20týdenní křivka klouzavého průměru (žlutě), takže by to měl být dostatečně silný support pro odraz ceny nahoru.

Bohužel už jenom průraz z toho kanálu by mohl vyústit v zesílení prodejního tlaku. Hrozil by tak pokles po cca 10 000 USD, takže pro trh by bylo určitě příznivější, když by se cena z toho kanálu nevylila.

Indikátory

Nyní se se pozorně podívejte na RSI indikátor, kde jsme zaznačil tzv. skrytou medvědí divergenci. Zatímco cena vytvořila nižší high, tak křivka indikátoru vyšší high, což je bearish signál. Abych ale řekl pravdu, tak co se týče těchto skrytých divergencí, tak si nejsem moc jistý, jak moc velkou váhu mají.

Dost často se totiž vůbec nevyhledávají, ale myslím si, že není zrovna moudré to zcela ignorovat. Každopádně jsme se na denním RSI nedostali ani k těm 70 bodům, což nevnímám dobře. Co se týče MACD, tak momentum trochu ustalo, ale od bearish crossu jsem zatím daleko.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na spotovém trhu vypadá graf trochu odlišně, kdy ten wedge není zrovna učebnicový. Zároveň byl zde propad přesně na dolar na supportu 11 200 a okamžitě následoval odraz. Když by měl drop na CME futures stejný průběh, tak je ten gap zaplněný. Všimněte si určitě i těch několika svící, které jednoznačně zamítají jednotlivé pokusy o růst.

Ty knoty se mi vůbec nelíbili a trochu jsem tušil, že i když dojde k breakoutu z klínu, tak se moc vysoko stejně nedostaneme. Přijde mi, že to nějaký market maker výš nechce pustit. Fakt těžko říci, jak tento price action správně interpretovat, ale v současnosti to moc na splnění targetu z toho symetrického trianglu není.

Indikátory

Na RSI byla spíše asi menší skrytá býčí divergence, která se uplatnila při průrazu z wedge. Křivka indikátoru překonala i zakreslenou rezistenční trendovku, ale nakonec se vrátila zpátky pod ní. Prostě klasický fakekout (falešný průraz). Na MACD se schylovalo už k bullish crossu, ale to bylo velmi těsně negováno.

Závěr

Na základě čerstvého price action kalkuluji s poklesem po tu spodní stěnu rostoucího kanálu. Nezdá se, že by měl teď Bitcoin sílu na průlom. Zase na stranu druhou, jestli se povede nakupujícím ubránit aktuální support 11 200 USD, tak po několikadenní konsolidaci se třeba pumpa dostaví. Zkrátka uvidíme.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře