12.4.2024 Přehled trhu: Panika ve Fedu kvůli inflaci. Zlato nad 2400 USD, stříbro blízko 30 USD

5
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Středeční zveřejnění americké inflace přineslo očekávané negativní překvapení pro Fed a investory. Americký dolarový index prudce roste, čím vytahuje likviditu z většiny aktiv. Akciové indexy lehce klesají, Bitcoin se drží kolem 70 000 USD a zlato roste na nová maxima nad 2400 USD. Investoři v panice nakupují zlato a stříbro. Čeká nás druhá inflační vlna?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se ve středu prvotně v reakci na zveřejněnou americkou inflaci propadl na 67 700 USD a dnes se vrací lehce nad 70 700 USD. Část altcoinů výrazně ztrácí a sentiment na kryptoměnovém trhu se začíná zhoršovat. Budou investoři vnímat kryptoměny jako velmi rizikové aktivum v případě dalšího růstu inflace?

Nejvolatilnější kryptoměny,
Nejvolatilnější kryptoměny, zdroj: kryptomagazin.cz/kurzy-kryptomen/

Znovu rostoucí americká inflace a panika Fedu

Ve středečním přehledu trhu jsme si zaspekulovali nad růstem americké inflace nad úroveň očekávaní analytiků na základě rostoucích cen komodit. Oznámená celková inflace skutečně roste nad očekávání z původních 3,2 na 3,5 procenta. Jádrová inflace zůstává beze změny na 3,8 procenta (avšak kdo by bral vážně index nezahrnující ceny jídla, kterého cena značně roste).

Ve středu byly zároveň zveřejněné zápisky z posledního zasedání centrální banky Fed. Ten naznačuje nejistotu (až paniku) členů Fedu. Šéf Jerome Powell se na sociálních sítích vyjádřil, že mají plán jak postupovat. Hned nato situaci komentoval americký prezident Joe Biden. Podle něj vyšší inflace oddálí snížení úrokových sazeb. Avšak snížení do konce roku určitě BUDOU! Jako správný politik toho naslibuje … tím pádem je velká část trhu určitě klidnější. „Přechodná inflace“ z roku 2020 ne a ne odeznít, není divu s ohledem nato jak bobtná americký dluh a neschopnost ho splácet.

Dle nástroje Fed Watch tool můžeme pozorovat oddálení prvního snížení úrokových sazeb z června až na září. Biden má možná pravdu, avšak jenom za předpokladu kdy už inflace dále neporoste. A tady vidím zásadní problém.

Reportovaná inflace byla pro březen. Když se podíváme na cenový vývoj většiny průmyslových komodit (měď a stříbro) včetně ropy, nadále rostou. Hlavně růst cen ropy se propsal do vysokých nákladů na přepravu. Pokud tyto data nahlodali důvěru v práci Fedu, další špatný měsíc jim může zlomit vaz. Nejbližší měsíce před americkými volbami budeme pozorovat rostoucí tlak mezi kandidáty na prezidenta a Fedem.

Americká vláda zřejmě neskousne nutnost snížení deficitního rozpočtu. Pokud neklesnou ani úrokové sazby, dále porostou náklady na splátku amerického státního dluhu. Ten je procentuálně vůči HDP na historicky nejvyšší úrovni a daleko převyšuje období, kdy byla Amerika ve válkách.

Akciové trhy se drží navzdory rostoucímu dolaru

Nejvýrazněji je vidět efekt vysoké inflace na skoku dolarového indexu ve středu po zveřejnění dat. Ten postupně vytahuje likviditu z většiny investičních aktiv. Další silný odraz pozorujeme na vývoji výnosů z amerických státních dluhopisů. Během středy vyskočili výnosy ze 4,34 na 4,57 procenta. To je značný problém pro americkou vládu, která musí refinancovat staré a vydávat nové dluhopisy pro financování vládního deficitu.

Všechny investiční aktiva však musí soupeřit svojí atraktivitou vůči „bezpečnému výnosu“ z držení státních dluhopisů. Akciové indexy na svých maximech nebo lehce pod nimi tak mají další problém. Mnoho investorů raději peníze zaparkuje do dluhopisů (s minimálním rizikem) než do drahých technologických akcií.

Většina investorů je však nepoučitelná a nadále si jde svojí pasivní strategii investování či až vykupování poklesů na historickém maximu. Až nejbližší 2-3 roky ukážou, jestli to bylo dobré rozhodnutí nebo budou tvrdě potrestání pod výkonnosti tohoto aktiva. Důvodu, proč si myslím, že budou akciové indexy jako S&P 500 spíše stagnovat a klesat jsme si uvedli za poslední 2 týdny dostatek. Samozřejmě rozhodnutí je na každém z vás. Já vidím příležitost tam kde se většina trhu nedívá, nebo spíše začíná dívat a to jsou komodity a drahé kovy. Důvody si rozebereme níže.

Bitcoin se drží kolem 70 000 USD

Bitcoin se teď musí rozhodnout jestli bude následovat vývoj na akciových indexech, které se zatím drží ale hrozí jim značný pokles nebo vývoj na drahých kovech. V případě, že ho lidi budou vnímat jako bezpečný přístav a záchranu proti inflaci tak může pokračovat v růstu. V opačném případě ho čeká hlubší korekce. Obávám se, že po proběhnutí halvingu ho část trhu začne odprodávat.

K dalšímu růstu je klíčová supportní hladina 69 000 USD. Už by se neměl propadnout níže. Nejlepší by byl pokus o překonání rezistenční hladiny 73 000 USD a potvrzení jako supportu ze shora. Na denním grafu níže můžeme vidět snahu o konvergenci indikátoru RSI. Pokud se vyplní, můžeme jít výše nad 73 000 USD. Následně bych si dokázal představit snahu růstu ke 100 000 USD.

Problém však nastává pokud by Bitcoin poklesl pod 65 000 USD. Další takový pokles by už nemuseli investoři rozdýchat a začali by houfné prodávat. Tím pádem by jste měli zvýšit pozornost pokud bude aktuální snaha o růst znovu potlačená prodejním tlakem.

Prozkoumejte ETF pro těžaře na platformě XTB

Zlato se dostává na nové vyšší maximum 2404 USD

Zlato roste přes noc na nové maximum a některé burzy ukazují až ceny výrazně nad 2 400 USD za unci. Pomalu ale jistě dohání prémium, za které se prodává na asijských burzách, kde je zájem o fyzické kovy obrovský. Tím pádem jsou schopni připlatit prémium kolem 2 procent za zlato a až 11 procent za stříbro. Nemělo by nás udivovat, pokud zlato brzy vyroste na 2 500 USD a stříbro na 30 USD za unci.

Na dlouhodobém grafu zlata můžeme vidět, že sentiment trhu se mění. Nadále nakupují fyzické zlato převážně centrální banky. Postupně se přidávají retailoví investoři z asijských zemí, kde je historie držení fyzických kovů mnohém větší než na západě. Stále se však nedá mluvit o dosažení stavu bubliny jako u jiných aktiv. Zájem institucí a investorů ještě jenom začíná.

Letos si zlato připisuje růst o 17,5 procenta. Vcelku slušné zhodnocení za první kvartál. Vypadá to, že cíl 2 500 USD za unci můžeme dosáhnout mnohem rychleji než bych očekával. Za předpokladu, že nenastane hlubší korekce bude stačit, aby do trendu začali naskakovat západní instituce a růst o 4 procenta můžeme vidět do pár týdnů.

Dle technické analýzy se objevují první náznaky překoupenosti na denním grafu zlata. V situaci, kdy je zájem tažený hlavně centrálními bankami s rostoucím tlakem na americkou inflaci bych hlubší korekci nepředpokládal. Co ale neznamená, že cena nemůže krátkodobě klesnout v jednotkách procent.

Tím se otevírá možná cesta pro silný býčí trh, které u drahých kovů trvají několik let. Silnou změnu sentimentu pozoruji už i na sociálních sítích, kde zlatu začíná věnovat pozornost i mnoho investorů a analytiků. Ti ho doteď úspěšné ignorovali. V západním světě je zlato zatím minimálně zastoupené v portfoliích investorů. Tím pádem bych rád viděl daleko větší růst zájmu a ceny. V nejbližších 12 měsících by mě nepřekvapil růst do zóny 3 000-3 500 USD za unci. To bude fungovat jako katapult pro těžaře zlata a stříbra.

Pro stříbro musím použít minimálně dvoudenní graf. Stranová struktura formující se od roku 2020 by mi jinak nevešla. Pro znázornění je klíčové ukázat jak dlouho se budovala základna kolem 17 až 25 USD za unci. Průlom nahoru tedy nemůže nikoho překvapit. Po takto dlouhé akumulační fáze, bych předpokládal alespoň 2-3roční býčí trh.

Zároveň cena by mohla hravě vyrůst na historická maxima kolem 50 USD za unci nebo i daleko výše. Dopit po fyzickém stříbru je obrovský z Číny a Indie pro využití od solárních panelů po další drobnou elektroniku. Zároveň dlouhodobě nízké ceny vedli mnoho výrobců k využití stříbra díky jeho vlastnostem ve svých produktech. Na rostoucí cenu se budou nějakou dobu adaptovat.

Dnes se nám cena stříbra dostává nad 28,8 USD za unci co beru jako velmi pozitivní signál pro další růst. Avšak musíme sledovat rezistenci kolem 29-30 USD, kde bych očekával korekci. Část těžařů může být motivována odprodat svoje zásoby za velmi výhodnou cenu po růstu o 30 procent za poslední 2 měsíce.

Produkce stříbra v posledních letech klesá a tím pádem je to krásná kombinace pro růst. Opětovně se nabízí investice držením fyzického stříbra (má své nevýhody). Na druhé straně je možné spekulovat nákupem ƒ„papírového stříbra“ (derivátů) a nebo akcií těžařů stříbra.

Těch kvalitních s produkcí převážně stříbra je méně než by si někdo myslel (cca 20 procent celkové produkce). Většina produkce je vedlejší produkt těžby zlata, mědi nebo jiných kovů. Profitabilita těžby se tedy odvíjí od toho jak se chová cena dalších kovů. Světová produkce se může velmi lehce snížit/zvýšit pokud nastane ekonomické zpomalení a pokles produkce mědi. Ta je nejvíce propojená s těžbou stříbra.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan

Ted je ještě otázka, jestli se už do toho propsal i Írán. Pokles jsem si přál, ale ty vyhlídky nejsou dobre… Svrbi mě ruka, či přikoupit nebo nečinně hodlovat?

Adam Nemcik

Já osobně jsem už naložen na 85% v akciích těžařů zlata + stříbra. Aktuálně musím realokovat zbývajících 15 procent po odprodeji 1 těžaře mědi (zřejmě se otáčí trend).

Zřejmě zkusím trochu riskantnější alokaci do exploreru zlata sub 50M USD valuaci a náznaky pro velmi vysokou kvalitu deposit (stopy zlata na úrovni 30-100 gpt v posledních letech).

V podstatě všechno nad 5-10 gpt je většinou silně profitabilní a je zapotřebí alespoň 1-2 Miliony uncí at to stojí zato.

Adam Nemcik

***V posledních vrtech*** 😅

spot_img