Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Podíváme se na posilování amerického dolaru a výnosů amerických státních dluhopisů. Akciový index S&P 500 včera dosáhl 5000 bodů. Bitcoin znovu roste ke 46 400 USD.
Nejvolatilnéjší kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin za poslední 2 dny posiluje po překonání horní linie konsolidačního trojúhelníku a roste až po 46 400 USD. Tím se pro některé altcoiny otevírá cesta pro umazání alespoň částí ztrát od začátku roku. Některé rostou o nižší desítky procent. Trh nadále spekuluje na blížící se halving bitcoinu. Spekulativní sentiment u kryptoměn je podpořen i růstem akciových indexů.
Makro kalendář a novinky z trhu
Druhá polovina týdne nepřináší až tak moc překvapení ze světové ekonomiky. V Británii se začínají lehce zvedat ceny nemovitostí na meziměsíční bázi. Zatím není jisté, jestli se jedná o malou korekci propadu nebo už trh klesl ke dnu. Vývoj na grafu některých britských nemovitostní REIT fondů by napovídal, že další pokles ještě může pokračovat.
Ze Spojených států se objevuje pár šílených myšlenek zástupců centrální banky a Janet Yellenové. Ve včerejším projevu naznačila americké centrální bance Fed, aby tak netlačili na snížení inflace (spotřebitelských cen) protože reálné platy Američanů rostou. Vskutku podivuhodná myšlenka. Avšak nemusíme se ani hlouběji zamýšlet a dojde nám, že vyšší platy povedou k dalšímu utrácení (místo utažení opasků) a tedy dalšímu růstu inflace.
Proběhlo několik dalších projevů zástupců americké centrální banky. Nejzajímavější myšlenka přišla od Thomase Barkina. Ten předpokládá, že americké banky jsou připravené čelit stresu na trhu komerčních nemovitostí, které se otřásá v základech.
Poslední zajímavá informace je silné lobbování v parlamentu proti fosilním palivům. Část politiků se pokouší protlačit zákon potlačující svobodu slova. Pokud by zákon prošel, obhájcům fosilních paliv by hrozilo vězení. Je to podobná fantasmagorie jako snaha EU přejít k obnovitelným zdrojům do roku 2030, které aktuálně Německo stojí obrovské náklady po odstavování uhelných a jaderných elektráren. Doufám, že zvítězí zdravý rozum. Politici dokážou naslibovat různé nesplnitelné cíle a ve finále si to vyžere daňový poplatník.
Smíšené signály americké ekonomiky
V makro kalendáři výše můžeme vidět stabilitu v žádostech o podporu v nezaměstnanosti Američanů a tím pádem silný pracovní trh. Zároveň rostou americké platy v průměru o 4,1 procenta. Běžní lidé se však nadále zadlužují. Můžeme pozorovat pokračování trendu rostoucího dluhu na kreditních kartách a programech “buy now, pay later“.
Zároveň roste i počet nesplácených auto půjček (7,7 procent) a kreditních karet (8,5 procent). Pokud Fed skutečně ponechá zvýšené úrokové sazby po delší dobu, je vysoká pravděpodobnost výraznějšího růstu delikvencí. Kreditní společnosti a banky budou mimo nemovitosti nucené řešit další ztráty.
Dolarový index pokračuje v růstu a blíží se poklesové linii (rezistenci) kolem 104,5 bodů. Její překonání by vedlo k možnému odemčení růstu až po 106-106,7 bodů. Růst dolarového indexu značí odliv peněz z finančních trhů do hotovosti, tzn. risk-off fáze prodeje rizikových aktiv. Pokračování trendu nahoru se může negativně propsat do aktiv jako akciové trhy a kryptoměny.
Další ukazatel stavu ekonomiky (a sentimentu trhu) je vývoj výnosů z desetiletých amerických státních dluhopisů. Můžeme vidět růst zpátky na 4,15 procenta. Dluhopisový trh nadále diskontuje prohlášení americké centrální banky o podržení úrokových sazeb výše po delší dobu a letošní trojnásobné snížení po 25 bazických bodech (do zóny 4,75-4,5 procenta). Kladu si otázku jestli dříve přijde vystřízlivění dluhopisových investorů nebo bude Fed nucený snížit sazby rychleji?
Z pohledu technické analýzy dává smysl návrat alespoň do zóny 4,28 – 4,45 procent. Trhy však dokážou být iracionální po velmi dlouhou dobu.
Akciové trhy pokořují nová cenová maxima
Akciové trhy zažívají znovu fázi euforického růstu, kdy akciový index S&P 500 dosahuje nového vrcholu 5000 bodů. Neplatí to však pro všechny sektory v něm zastoupené. Na sociálních sítích je možné pozorovat velmi zajímavý spekulativní sentiment investorů do technologií. Obzvláště obhájci společností, jako je Nvidia, si představuje, že tržby porostou o 50 procent po další 2 až 3 roky a udrží si stejné astronomické marže. Mezitím se začíná objevovat více konkurence. Úplně podobný sentiment jsem viděl 1-2 roky zpátky u akcií jako Tesla (dnes už je počet fanoušků této akcie výrazně menší).
Akciový index S&P 500 má nad sebou na současné hladině už jenom jednu rezistenci, a to horní linii rostoucího kanálu (žlutý). V něm se pohybuje už od zformování lokálního dna koncem roku 2022 (až na pár menších poklesů pod spodní linii). Zároveň očekávám, že 5000 bodů bude psychologická hranice, která dotáhne poslední medvědy zpátky do trhu. Tím pádem, pokud už má nakoupeno drtivá většina trhu, kdo další bude kupovat aby to rostlo?
V případě, že uvidíme výraznější růst nad aktuální úroveň, připisuji to už jenom posledním opozdilcům a likvidaci krátkých pozic. Tento stav může pokračovat do momentu snížení úrokových sazeb. Jestli akciové indexy dále porostou o jednotky procent je mi jedno. Za potenciální riziko mi to nestojí a proto se dívám na jiné sektory a trhy mimo spojené státy a technologie.
Medvědí varianta (červená) je zamítnutí u aktuální hladiny a pokles zpátky k vyplnění otevřených gapů na denním grafu výše. Věřím, že je to spíše otázka času než jestli vůbec.
K zamyšlení sdílím ještě jednu myšlenku od Stanleyho Druckenmillera, jednoho z nejlepších investorů naší doby. Pokud vás aktuální situace na trzích láká k investování do přestřelených akcií jako jsou Nvidia, Meta, nebo dalších, zkuste si položit otázku o kolik lepší ještě můžou být jejich výsledky a kde asi budou za 12-24 měsíců? Tomu pak bude odpovídat i cena akcií společností.
Pokud chcete skutečně investovat do nějakého sektoru a konkrétní akcie, měli byste mít představu, jak se bude vyvíjet daný sektor v daném horizontu. Někteří se možná dokážou svézt na krátkodobém trendu v řadě týdnů až měsíců. Avšak právě tam je riziko nejvyšší. V případě AI bubliny a některých technologií je horizont 12-24 měsíců z mého pohledu velmi nepřehledný, proto se v této fázi držím stranou.
Bitcoin zpátky nad 47 000 USD
Bitcoin po proražení nahoru, ze stranové formace trojúhelníku, roste už nad 47 000 USD. Blížíme se k další silné rezistenci 46 700 – 47 500 USD (Target 1). Pokud se trh rozhodne dále nakupovat, je možný dvojitý vrchol kolem 49 000 – 50 000 USD. Zde bude rozhodující, jestli Bitcoin prorazí dlouhodobou rezistenci. V euforii a spekulacích, které teď na trhu vidíme, očekávám nějaké překvapení. Jednou z variant může být aktuální růst jako likvidace krátkých pozic před dalším poklesem.
Pokud však dojde k proražení 50 000 USD. Věřím, že to dotáhne ještě více retailových investorů obzvláště do bitcoinových ETF fondů. Takto růstovou variantu si rozeberme v pondělním přehledu trhu. Během víkendu nečekám extra silný růst, spíše stranovou konsolidaci.
Prozkoumejte ETF na platformě XTB
Trh neměl po celou sobotu sílu prorazit na delší dobu pásmo 47000 a teď se kurz na chvíli dostal opět přes 48000. Myslím, že kurz roste proto, aby měl z čeho padat 😄