03.10.20 Technická analýza drahých kovů (zlato a stříbro) – Ukončení korekce v nedohlednu?

2.1
(7)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Soud schválil rehabilitační plán kryptoburzy MT. Gox • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Coinbase oznámila plán na IPO, trhy se vzpamatovaly, Bitcoin opět nad 50 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co Coinbase informovala o...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

V dnešní analýze si trochu odpočineme od trhu s kryptoaktivy a podíváme se, jak se dařilo za poslední tři týdny zlatu a stříbru. Už během předešlé analýzy na tyto drahé kovy to bylo jakési nejisté a nepřikláněl jsem se moc k tomu, že by kurz šel tak snadno zase nahoru. To nadšení především kolem zlata mi přišlo strašně přehnané.

Valná část analytiků, ekonomů a pisálků z řad novinářů věštila zlatu pohádkovou budoucnost. To by mělo každému v hlavě zablikat kontrolka, že to je špatně. Já jsem osobně odhadoval, že by zlato po pokoření ATH mohlo udělat několik desítek procent. Zatímco jsem viděl pár akademických ekonomů, kteří blouznili i se stovkami procent.

To si potom člověk říká, zda tomu opravdu věří nebo tím pouze sledují nějaký svůj osobní zájem. Co z toho vyplývá? Nevěřte pohádkovým prognózám i kdyby ty prognózy šly z úst sebevíc fundovaného člověka. Ze studia bohužel vím, že praktickému fungování kapitálových trhů rozumí pár procent lidí z akademické obce. Teoretiků je tam samozřejmě spousta.

Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)

Napřed se podíváme na trh se zlatem a budu zcela upřímný – mně se ta struktura trhu moc nelíbí a nedivil bych se, když by ta korekce byla ve výsledku mnohem komplexnější. Což tuhle možnost jsem nakousl již v předešlé analýze z 12. září. Co se mi nelíbí? Dokud se kurz držel nad tím původním historickým maximem na S/R Levelu 1 903 USD, tak to bylo vcelku v pohodě.

Jenomže během toho posledního výplachu se cena dostala až do těsné blízkosti S/R levelu 1 837 USD/unce. Já jsem v tu chvíli nad zlatem tak trochu zlomil hůl a sledoval to pouze sporadicky. Cynicky mohu říci, že cenový vývoj stejně do jisté míry akorát reaguje na dolarový index DXY a akciový trh. Každopádně, posléze došlo k pullbacku k tomu bývalému maximu.

A možnosti tedy byly dvě – buď se dostaneme zpátky nebo se level potvrdí jako rezistence. A vzhledem ke close z obchodního týdne to vypadá na tu druhou možnost. Ale to potvrdí až následující týden a třeba uvidíme nějakou iniciativu, díky které dojde k průrazu. Jinak, druhý významný level je na 1 946 USD/unce.

Ti pozornější si i všimli, že je tam dle volume profile point of control a proto je to velmi významný level. Což poznáte už jen z toho, jak kolem toho kurz relativně dlouho rotoval. Co se týká identifikace grafického patternu, tak já tam teda vidím falling wedge. Z tohohle úhlu pohledu je to obyčejná korekční struktura, po které by měl pokračovat expanzivní trend.

Indikátory

Na indikátoru RSI jsme ani neatakovali těch hraničních 70 bodů a už křivka začala rotovat. Vzhledem k tomu, že jsme nad 70 body nebyli od začátku srpna, tak v případě atakování horních extrémních hodnot by to šlo brát jako signál pro ukončení korekce. Co se týče MACD, tak na histogramu je medvědí divergence a schyluje se k bearish crossu.

Aktuální situace na 4H TF komodity stříbro (CFD)

Stříbro spíše jenom ve zkratce – celkově ta struktura připomíná bull flag. Musím však upozornit, že to zrovna učebnicový pattern není. Target z vlajky je na cca 40 USD/unce, ale zase je těch možností určování targetu vícero a jak bylo poznamenáno, zrovna učebnicová vlajka to není. Berte tedy těch 40 USD/unce s nadhledem.

Jinak, během toho posledního dropu stříbro ztratilo asi 19 %. To už jsou bez nadsázky cenové pohyby jak na Bitcoinu. Tady vidíte, že Bitcoin není v kontrastu s jinými aktivy v žádném případě už jenom spekulativní hračka. Zase ale musím podotknout, že současná volatilita na stříbru není žádným standardem.

Po pádu nastal pullback, kdy se momentálně bojuje o S/R level 23,784 USD/unce a dle volume profile je v těsné blízkosti výraznější špičatost indikátoru. Leč point of control je až u S/R levelu 27 USD/unce.

Indikátory

Na RSI je to velmi podobné jako u spotového trhu se zlatem. Akorát je tento trh o něco slabší. Z MACD histogramu lze vyvodit, že pozitivní momentum zcela ztrácí sílu a hrozí i bearish cross.

Závěr

Asi jdu trochu proti proudu, ale já bych řekl, že zlato nevypadá úplně na atakování nového historického maxima. U stříbra bych si zase v dohledné době nevsadil na atakování nového ročního maxima. A to i přesto, že na grafu je wedge a bull flag.

Když to vezmeme čistě psychologicky, tak z toho šel cítit až příliš velký entusiasmus. Vždyť i naše veřejnoprávní televize při překročení 2 000 USD za unci zlata ve svém titulku nabádala k investici.

Když už i tito pisálci radí nakupovat zlato, tak to je bohužel strong sell. Aby šly drahé kovy zase strmě nahoru, tak by se musela makroekonomická situace markantně zase zhoršovat, což v kurzu určitě je.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.1 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře