03.10.20 Technická analýza drahých kovů (zlato a stříbro) – Ukončení korekce v nedohlednu?

2.1
(7)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V dnešní analýze si trochu odpočineme od trhu s kryptoaktivy a podíváme se, jak se dařilo za poslední tři týdny zlatu a stříbru. Už během předešlé analýzy na tyto drahé kovy to bylo jakési nejisté a nepřikláněl jsem se moc k tomu, že by kurz šel tak snadno zase nahoru. To nadšení především kolem zlata mi přišlo strašně přehnané.

Valná část analytiků, ekonomů a pisálků z řad novinářů věštila zlatu pohádkovou budoucnost. To by mělo každému v hlavě zablikat kontrolka, že to je špatně. Já jsem osobně odhadoval, že by zlato po pokoření ATH mohlo udělat několik desítek procent. Zatímco jsem viděl pár akademických ekonomů, kteří blouznili i se stovkami procent.

To si potom člověk říká, zda tomu opravdu věří nebo tím pouze sledují nějaký svůj osobní zájem. Co z toho vyplývá? Nevěřte pohádkovým prognózám i kdyby ty prognózy šly z úst sebevíc fundovaného člověka. Ze studia bohužel vím, že praktickému fungování kapitálových trhů rozumí pár procent lidí z akademické obce. Teoretiků je tam samozřejmě spousta.

Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)

Napřed se podíváme na trh se zlatem a budu zcela upřímný – mně se ta struktura trhu moc nelíbí a nedivil bych se, když by ta korekce byla ve výsledku mnohem komplexnější. Což tuhle možnost jsem nakousl již v předešlé analýze z 12. září. Co se mi nelíbí? Dokud se kurz držel nad tím původním historickým maximem na S/R Levelu 1 903 USD, tak to bylo vcelku v pohodě.

Jenomže během toho posledního výplachu se cena dostala až do těsné blízkosti S/R levelu 1 837 USD/unce. Já jsem v tu chvíli nad zlatem tak trochu zlomil hůl a sledoval to pouze sporadicky. Cynicky mohu říci, že cenový vývoj stejně do jisté míry akorát reaguje na dolarový index DXY a akciový trh. Každopádně, posléze došlo k pullbacku k tomu bývalému maximu.

A možnosti tedy byly dvě – buď se dostaneme zpátky nebo se level potvrdí jako rezistence. A vzhledem ke close z obchodního týdne to vypadá na tu druhou možnost. Ale to potvrdí až následující týden a třeba uvidíme nějakou iniciativu, díky které dojde k průrazu. Jinak, druhý významný level je na 1 946 USD/unce.

Ti pozornější si i všimli, že je tam dle volume profile point of control a proto je to velmi významný level. Což poznáte už jen z toho, jak kolem toho kurz relativně dlouho rotoval. Co se týká identifikace grafického patternu, tak já tam teda vidím falling wedge. Z tohohle úhlu pohledu je to obyčejná korekční struktura, po které by měl pokračovat expanzivní trend.

Indikátory

Na indikátoru RSI jsme ani neatakovali těch hraničních 70 bodů a už křivka začala rotovat. Vzhledem k tomu, že jsme nad 70 body nebyli od začátku srpna, tak v případě atakování horních extrémních hodnot by to šlo brát jako signál pro ukončení korekce. Co se týče MACD, tak na histogramu je medvědí divergence a schyluje se k bearish crossu.

Aktuální situace na 4H TF komodity stříbro (CFD)

Stříbro spíše jenom ve zkratce – celkově ta struktura připomíná bull flag. Musím však upozornit, že to zrovna učebnicový pattern není. Target z vlajky je na cca 40 USD/unce, ale zase je těch možností určování targetu vícero a jak bylo poznamenáno, zrovna učebnicová vlajka to není. Berte tedy těch 40 USD/unce s nadhledem.

Jinak, během toho posledního dropu stříbro ztratilo asi 19 %. To už jsou bez nadsázky cenové pohyby jak na Bitcoinu. Tady vidíte, že Bitcoin není v kontrastu s jinými aktivy v žádném případě už jenom spekulativní hračka. Zase ale musím podotknout, že současná volatilita na stříbru není žádným standardem.

Po pádu nastal pullback, kdy se momentálně bojuje o S/R level 23,784 USD/unce a dle volume profile je v těsné blízkosti výraznější špičatost indikátoru. Leč point of control je až u S/R levelu 27 USD/unce.

Indikátory

Na RSI je to velmi podobné jako u spotového trhu se zlatem. Akorát je tento trh o něco slabší. Z MACD histogramu lze vyvodit, že pozitivní momentum zcela ztrácí sílu a hrozí i bearish cross.

Závěr

Asi jdu trochu proti proudu, ale já bych řekl, že zlato nevypadá úplně na atakování nového historického maxima. U stříbra bych si zase v dohledné době nevsadil na atakování nového ročního maxima. A to i přesto, že na grafu je wedge a bull flag.

Když to vezmeme čistě psychologicky, tak z toho šel cítit až příliš velký entusiasmus. Vždyť i naše veřejnoprávní televize při překročení 2 000 USD za unci zlata ve svém titulku nabádala k investici.

Když už i tito pisálci radí nakupovat zlato, tak to je bohužel strong sell. Aby šly drahé kovy zase strmě nahoru, tak by se musela makroekonomická situace markantně zase zhoršovat, což v kurzu určitě je.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.1 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img