Zvažujete nákup kryptoměn? Poradíme vám, jak mít svůj vlastní plán

5
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V tomto článku si připomeneme některé zásady a postupy při tvorbě dlouhodobé strategie nákupu a držení kryptoměn. Než nakoupíte kryptoměny k dlouhodobému držení (HODL), měli byste mít jasný plán. Hodlovat znamená držet a přikupovat, když je kryptomarket v krizi a všichni ostatní okolo panikaří. Máte na to nervy? Výborně! V tom případě je tento článek právě pro vás.

Co jsou kryptoměny

Než začnete investovat do kryptoměn, musíte vědět, o co se jedná. Investor by nikdy neměl dávat své peníze do něčeho, čemu vůbec nerozumí a nic o tom neví. Na tuto chybu upozorňují mnozí finanční poradci, ale přesto ji mnoho začátečníků, ale i pokročilejších investorů, někdy dělá. Pokud vaše investice není nijak závratná, možná namítnete, že na to nemáte čas a není nutné znát všechny podrobnosti.

V takovém případě však doporučuji raději neinvestovat, dokud si na to čas neuděláte. Není třeba umět nazpaměť vše o daném projektu, týmu, komunitě, atd. Ale možná by stačilo několik dní jen tak pátrat a dát tomu dostatek času. Potom zvážit pro a proti, porovnat to s jinými příležitostmi a teprve potom investovat.

Začněte tím, že si uděláte dobrou představu o tom, co jsou to kryptoměny, jakou úlohu by v budoucnu mohly mít a zda má význam do nich investovat své peníze. Až potom má cenu hledat a srovnávat konkrétní coiny a tokeny. Na toto téma najdete na kryptomagazínu celou řadu článků. Já bych si dovolil vám doporučit svůj nejnovější seriál o tom, co jsou vlastně kryptoměny a jak by k nim mohli v budoucnosti přistupovat zákonodárci.

Aktuální díl najdete zde: Co jsou kryptoměny, peníze? Seriál o definici a regulaci kryptoměn (4. díl)

Riziko

Další velmi důležitou zásadou při nákupu kryptoměn je důkladné seznámení s riziky. Těch je na tomto mladém trhu celá řada a nejsou vůbec zanedbatelné. Jako hodler riskujete, že přijdete úplně o vše, když vaše kryptoměna nečekaně skončí. I k takovým případům zde dochází a nejsou ojedinělé. Nakoupit neznámou malou kryptoměnu a čekat, až udělá stonásobek, proto nemusí být moc dobrý nápad.

Dále tu máme samozřejmě různé kybernetické hrozby. Je třeba se dobře zorientovat a naučit se dodržovat bezpečnostní zásady. Zde najdete článek o bezpečnosti včetně odkazů na doplňující články ohledně tohoto velmi důležitého tématu.

Mohlo by vás zajímat: Jak nakupovat a prodávat kryptoměny bez poplatků

Plán

A konečně, nyní se dostáváme k samotnému plánu. K tomu se dá přistoupit různými způsoby. Můžete si třeba jednoduše položit několik základních otázek. Sepište si je na papír, a pak si dopřejte dostatek času na jejich zodpovězení. Jakmile budete mít na každou z nich jasnou odpověď, můžete si vytvořit svůj vlastní plán, kterého se následně budete držet po celou dobu, na kterou je investice plánována (investiční horizont).

Otázky:

  1. Víte, do čeho se chystáte vložit peníze?
  2. Znáte všechna rizika, jste ochotni je akceptovat a naučili jste se, jak dodržovat bezpečnostní zásady?
  3. Kolik peněz a z jakých zdrojů máte pro tuto investici (chcete-li spekulaci) k dispozici, budete investovat měsíční částku z výplaty, nebo jednorázově?
  4. Jak dlouho můžete tyto peníze postrádat, kolik tomu dáváte času (zde doporučuji akceptovat min. 5-10 let)?
  5. Do kterých kryptoměn vložíte své peníze?
  6. Jaký je váš cíl (%, částka)?

Více si k tomuto tématu můžete přečíst v našem seriálu o plánování nákupu kryptoměn k hodlování. Jednotlivé díly najdete zde:

(1. díl) – Riziko
(2. díl) – Kapitál
(3. díl) – Portfolio
(4. díl) – Je vhodný čas pro vstup?
(5. díl) – Cíl investice
(6. díl) – Vyhodnocení
(7. díl) – Evidence a daň

Závěr

Až si na tyto otázky důkladně odpovíte, můžete si z odpovědí a vlastních cílů vytvořit vlastní dlouhodobý plán (strategii). Tohoto plánu byste se následně měli držet. Případný aktivní přístup a snahu o zhodnocování portfolia raději ze začátku nepoužívejte. Zejména se vyvarujte unáhleným rozhodnutím a změnám na základě momentální situace na trhu.

Určitě se vyplatí si každou případnou změnu plánu velmi dobře rozmyslet, případně si stanovit několikadenní ochrannou lhůtu. Když budete chtít změnit dlouhodobý plán, vždy nechte své rozhodnutí např. 3 dny uležet. Teprve pak jednejte, pokud stále trváte na změně.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img