Co jsou kryptoměny, peníze? Seriál o definici a regulaci kryptoměn (4. díl)

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V tomto díle našeho seriálu o tom, co jsou vlastně kryptoměny, se zaměříme na otázku, zda jsou kryptoměny skutečně měnami. Řeč bude o současných fiat penězích i o historii peněz. Také zmíníme zlato a zlatý standard, který ve své klasické podobě platil až do roku 1914, kdy začala první světová válka. Jakékoli názory jsou vítány, takže nám po přečtení tohoto článku určitě zanechte svůj komentář pod článkem. Jsou kryptoměny peníze?

Předchozí díly:

Historie peněz

Než vznikly první peníze, o věci se lidé museli dělit buď zadarmo, nebo napřímo. Protože se nikdo z nás zatím neumí vrátit 7 či více tisíciletí nazpět, aby zjistil, jak to tehdy bylo, musíme si vystačit s tím, co známe dnes, což je obchod. Abychom mohli nakupovat cokoli potřebujeme v potřebném množství, potřebujeme něco, čím to zaplatíme.

No a jelikož by bylo značně nepraktické, měnit zboží a služby za jiné zboží a služby, které mohou mít jinou hodnotu a druhá strana o ty naše navíc nemusí mít zájem, potřebujeme peníze. Základní funkcí peněz je tedy zprostředkovávání směny zboží a služeb. Mezi historické peníze patří třeba mušle, kamenné destičky, později mince z drahých kovů a zlato…

Na kryptomarketu to lze mimochodem srovnat s faktem, že se altcoiny obvykle neobchodují mezi sebou přímo, ale často se využívá Bitcoin (a pár dalších kryptoměn) coby prostředek směny.

Je to tedy již přes sto let

Zlato lidé původně drželi ve svých rukou, než za něj v průběhu necelého staletí dostali pouhý papír. To je důvod, proč hodně lidí nemá příliš kladný vztah k bankám. Přitom do bank jsme si zlato začali dávat kvůli bezpečnosti. První papírová potvrzení o vkladu zlata v bance – bankovky – byly vydávány v Číně, někdy před přibližně tisíci lety.

Paradoxem je, že začaly platit coby peníze. Představte si, že si dáváte zlato do banky, aby vám ho nikdo nemohl ukrást, ale najednou máte v kapse papír, který kohokoli opravňuje k tomu, aby si odpovídající množství zlata někde vyzvedl (často na kterékoli pobočce banky).

Já v tom tedy žádný zásadní bonus v podobě vyšší bezpečnosti nevidím, vy ano? Navíc se postupem času stalo, že si banka zlato jednoduše nechala. Přesto/proto se tento model stal základem dnešního bankovního systému.

Hodnota peněz

Současné peníze jsou vydávány bankami (nikoli státy, byť to tak vypadá) a kryté pouze naší důvěrou v jejich hodnotu. Klasický zlatý standard (krytí peněz zlatem) je dávno pryč, za což vděčíme válkám a válečným výdajům a také krizím, kdy se lidem oznamovalo, že již za peníze žádné zlato nedostanou, popř. jim vzali i to zlato, které si nechali doma.

Od té doby již peníze neplní funkci uchovatele hodnoty, protože postrádají tzv. vnitřní hodnotu, kterou dříve měly díky zlatu. Jejich hodnota ve skutečnosti neustále mírně klesá. Tomu se říká inflace a jde o určitou formu skryté daně. Takové peníze vlastně není příliš výhodné dlouhodobě držet, ať už v kapse, pokladničce, sejfu či bance.

Fiat měna – peníze s nuceným oběhem

Nejdůležitější funkcí peněz je zprostředkovávání směny zboží a služeb. K tomu je třeba, aby byly dobře dělitelné, skladné a trvanlivé, aby se vám v kapse nerozpadly. Také musí mít nějakou hodnotu. Ta je dnes dána pouze dohodou a důvěrou lidí, jak již bylo řečeno. Fiat peníze se od kryptoměn co se týče této funkce liší v zásadě pouze svou barvitou historií a oběhem, který je tzv. nucený podle zákona.

Jsou kryptoměny peníze?

Kryptoměny mají své využití v oblastech online plateb nové generace. Je mnoho dalších způsobů, jak lze uplatnit tuto revoluční teorii v praxi, některým jsme se mimochodem věnovali v předminulém díle HODLu. Když tedy říkáme, že kryptoměny slouží jako měny, myslíme tím pouze jedno z mnoha reálných využití, které buď nyní poskytují, nebo poskytovat v budoucnosti budou. O potenciálu kryptoměn svědčí jejich postupné pronikání do ekonomiky, které již dle mého názoru nikdo nezastaví.

Papírové peníze pomalu končí a nahrazují je bezhotovostní platby. U bezhotovostních plateb stojí za pozornost fakt, že nejsou kryty dokonce ani fyzickými penězi. Jsou ještě víc virtuální, než kryptoměny. Jsou vydávány jediným kliknutím někde v komerční bance, která si takto sama „tiskne” peníze, aniž by komukoli musela cokoli vracet. Tento model je pro většinu obyčejných pracujících lidí něčím šokujícím a v zásadě neuvěřitelným podvodem.

Závěr

Kryptoměny typu Bitcoin, Litecoin, apod. již dnes směnu zprostředkovají, ale k oficiální měně mají stále daleko. Jako u jiných kategorií z minulých dílů, tak i dnes je na místě argument, že se do této katgorie (měn/peněz) určitě všechny nevejdou. Existují různé druhy kryptoměn a jen některé z nich by se mohly stát penězi budoucnosti. Momentálně to sice ještě možné není, ale doba, kdy to možné bude, se velmi rychle blíží. V příštím díle bychom mohli celý seriál uzavřít. Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, nebo máte cokoli dalšího k tématu, napište nám to do komentáře pod článkem. Děkujeme.

Mohlo by vás zajímat:

[HODL] 7letý rekord zůstal nepokořen, potenciál technologie Lightning Network

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img