Co jsou kryptoměny, akcie? Seriál o definici a regulaci kryptoměn (3. díl)

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Jsou kryptoměny peníze (měny), nebo něco jiného? Jak k tomu budou přistupovat politici? Vytvoří pro ně úplně novou třídu investičních aktiv, nebo vyjdou z toho, co už tu je? Další možností, která se nabízí ze současných zákonem stanovených kategorií, je akcie. V tomto díle se tedy zaměříme na to, zda by kryptoměny mohly být zařazeny mezi akcie a jiné cenné papíry. Pojďme na to.

Předchozí díly:

Kryptomarket

Jako na trhu akcií a dalších trzích, tak i zde působí tradeři, kteří se snaží vydělat peníze krátkodobým obchodováním. Kryptoměny vkládají tuto možnost do rukou všech lidí a kdokoli tak může zkusit tradovat nebo dlouhodobě investovat přímo na online burze, bez prostředníka (makléře, brokera). Vlastně se tak na kryptotrhu může kdokoli jakýmsi „makléřem” stát, přinejmenším sám pro sebe.

Kryptoměny držíme sami na svých peněženkách, bez potřeby banky. Nemusíme je ukládat v žádném depozitáři, apod… Myšlenka, že bychom kryptoměny ukládali třeba někde v CDCP (Centrálním depozitáři cenných papírů) je nemyslitelná. To by zkrátka nebylo možné provést, i kdybychom chtěli.

Pokud by někdo vlivný přece jen trval na tom, že to tam musíme mít, s vysokou pravděpodobností by tak velmi uškodil kryptoměnám a postavil by se do cesty jejich budoucímu přínosu pro celý svět. A je velmi pravděpodobné, že by to lidé stejně neudělali, takže by pak ani nezaplatili daně.

Majetek ve vlastních rukou

Díky kryptoměnám mají lidé zpět ve svých rukou svůj majetek. To je velmi důležitý bonus, na který by se nemělo nikdy zapomenout. V minulém díle jsme se mimo jiné zabývali myšlenkou, zda je kryptoměna komoditou podobně jako zlato. Dnes již se zlato k platbám moc nepoužívá, akcií také za kávu nezaplatíte, ale kryptoměny jsou dobře dělitelné.

Srovnání se zlatem je velmi časté a nabízí se i v tomto kontextu. Zlato totiž lidé původně drželi ve svých rukou, než za něj v průběhu necelého staletí dostali pouhý papír. Zlatý standard byl zrušen za méně než 50 let od jeho vzniku. Více se touto problematikou budeme zabývat v příštím díle, kde budeme zkoumat, zda jsou kryptoměny opravdu měnami.

Kryptoměny cenným papírem (akcií)?

Vraťme se však zpět k akciím a jiným cenným papírům. Mohli bychom si položit několik otázek:

  • Co jsou vlastně akcie?
  • Co jsou cenné papíry?
  • Mohli by politici udělat z kryptoměn „akcie”?

Co jsou akcie

Akcie se vždy váže k nějaké obchodní akciové společnosti. Vlastník akcie je tedy spoluvlastníkem společnosti, jejíž akcii (akcie) vlastní. Emisí akcií získává akciová společnost kapitál. To je velmi podobné procesu předtěžení a emisi určité kryptoměny, kterému se říká ICO (prvotní nabídka mincí), podle IPO (prvotní nabídka akcií). Vlastník akcie získává určitá práva, jako je podíl na zisku formou dividendy, nebo spolurozhodování o společnosti na valné hromadě.

Cenné papíry

Cenný papír je listina či záznam, který je spojen s nějakým právem a majetkem. Jde o jakýsi prostředek, který de facto není sám o sobě majetkem, ale zprostředkovává majetek či právo, na jehož základě je emitován. Kromě akcií sem patří např. dluhopisy, šeky, směnky, opce, investiční kupony, apod. Původně bychom sem mohli zařadit právě i peníze, které původně platily jako cenný papír, který stvrzoval, že jeho majitel má v bance uloženo zlato.

Mohli by politici udělat z kryptoměn cenné papíry (akcie)?

To samozřejmě vyloučit nelze. Dnes se začíná mluvit o tokenizaci firem, kde se toto pojetí přímo nabízí jako správné. Obecně však kryptoměny do této kategorie příliš nezapadají. Jsou zkrátka něčím víc, než jen zprostředkujícím záznamem. Jako příklad si vezměme třeba Ethereum.

Jde o decentralizovanou platformu, na které lze vytvářet nové tokeny. Prostřednictvím jeho mincí (nazvaných Ether) si mnoho lidí nakoupilo v ICO tokeny nových kryptoměn, postavených na Ethereu. To se dělo na tzv. smart kontraktech, které částečně nahrazují klasické právo. V zásadě není potřeba právně ošetřovat vztahy jednotlivých účastníků takového kontraktu, samotná technologie platformy a smart kontraktu zajišťuje důvěryhodnost celé operace.

Politici by zde měli vytvořit zákon, který by toto všechno nadále umožňoval na decentralizované bázi běžet bez jejich zásahů a který by pouze zastřešil ochranu před podvodnými projekty, které bohužel také vznikají.

Na to však samozřejmě reagují i vývojáři platforem, tudíž je možné, že se v budoucnu i tento problém podaří vyřešit pouhou technologií, bez nutnosti striktního právního dohledu a zákonného rámce. Ten by měl proto být dobře promyšlený s ohledem i na tyto skutečnosti a co nejmenší, aby technologiím budoucnosti nevstoupil do cesty. Proto se domnívám, že zařadit kryptoměny striktně mezi cenné papíry asi není tou správnou cestou.

A co si o tom myslíte vy? Napište nám to do komentářů.

Mohlo by vás zajímat:

[Seriál] Kryptocelebrity – (1. díl) Vitalik Buterin, zakladatel Etherea

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img