Zde jsou 3 indikátory, které naznačují další býčí trh v sektoru DeFi kryptoměn

5
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Celková uzamčená hodnota (TVL), příjmy z poplatků a aktivita peněženek jsou tři ukazatele, které mohou investoři použít k posouzení stavu DeFi sektoru.

Trh s decentralizovanými financemi (DeFi) je jedním z nejzajímavějších a nejvolatilnějších odvětví v oblasti kryptoměnového trhu.

Sektor DeFi zažil poslední byčí trh v roce 2020. Tehdy se celková uzamčená hodnota (TVL) v protokolech decentralizovaných financí vyšplhala z 1 miliardy USD na více než 100 miliard USD. Trh DeFi byl však také náchylný k výrazným korekcím. V roce 2021 trh takovou korekci zažil, při níž TVL klesla ze 100 miliard USD na 40 miliard USD.

Navzdory volatilitě DeFi trhu však existují způsoby jak poznat, kdy tento sektor začne vykazovat trvalou býčí dynamiku. Tři nejdůležitější metriky, které je třeba sledovat, jsou TVL, příjmy platformy z poplatků a počet non-zero peněženek s tokeny.

Pojďme se ponořit trochu hlouběji a prozkoumat, jak lze tyto metriky použít k posouzení aktuálního zdraví sektoru DeFi.

Zvýšení Total Value Locked – TVL

TVL je jednou z nejpoužívanějších metrik pro měření celkového stavu ekosystému DeFi. TVL představuje celkovou hodnotu kryptoměnových aktiv uzamčených v protokolech DeFi. Když TVL roste, naznačuje to rostoucí poptávku a využívání služeb DeFi, což může signalizovat býčí trh.

Současná hodnota TVL je sice mírně pod maximem z roku 2023, které bylo stanoveno 15. dubna na 52,9 miliardy dolarů. Avšak od začátku roku se TVL zvyšuje. Od 1. ledna se TVL napříč kryptoměnovým trhem zvýšila o 7 miliard dolarů a překonala hranici 45 miliard dolarů.

Zvýšené příjmy z poplatků ukazují zvýšený zájem

Výše poplatků se určuje především aktuálním využitím sítě. Tyto poplatky získávají blockchainy za provedení a zpracování transakcí. Layer-1 Blockchainy jsou klíčovou součástí ekosystému DeFi, protože umožňují budování decentralizovaných aplikací (DApps). V nich mohou uživatelé komunikovat bez centrálního zprostředkovatele.

Pokud poplatky layer-1 blockchainů rostou, naznačuje to, že o DeFi je stále větší zájem. Dále, že obchodníci využívají DApps k interakcím s blockchainy. Za posledních 30 dní vykázalo 16 layer-1 blockchainů s nejvyšší tržní kapitalizací pozitivní nárůst poplatků. Celkový 30denní poplatek vybraný na Ethereu při anualizovaném přepočtu činí více než 2,2 miliardy USD.

Vzestup non-zero adres DeFi peněženek

Počet non-zero adres je dobrým ukazatelem počtu osob, které se aktivně účastní trhu s kryptoměnami. Když se počet „nenulových“ adres zvyšuje, naznačuje to, že se zvyšuje poptávka, což může být známkou býčího trhu.

Nenulové adresy jsou spolehlivým ukazatelem poptávky. A to především proto, že uživatelé chtějí držet kryptoměny pouze tehdy, pokud věří, že se jejich hodnota zvýší. A nebo pokud budou aktivně daný protokol využívat. Pokud vyjmeme statistiky z celého kryptoměnového trhu a zaměříme se na tokeny DeFi, počet nenulových adres dosáhl 8. listopadu historického maxima 1,1 milionu adres. Dne 8. listopadu 2020 bylo v peněženkách pouze 267 180 nenulových adres.

Trh DeFi se od krachu Terra zotavil a nyní se rozvíjí. Je však stále volatilní, takže je důležité pečlivě zvažovat on-chain metriky a další makro faktory, které mohou pomoci rozpoznat začátek býčího trhu.

Sledováním těchto metrik mohou obchodníci lépe porozumět celkovému stavu trhu s DeFi. Případně mohou získat brzké signály o vzniku nového býčího trhu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img