Yield farming – co je potřeba znát?

4
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Yield farming, jeden z nejžhavějších trendů ve světě decentralizovaných financí, který od loňského roku vzal celý ekosystém útokem. Nabízí investorům odměny za uzamčení jejich kryptoměn na trhu DeFi

Co je to yield farming?

V jádru je yield farming proces, který umožňuje držitelům kryptoměn získávat odměny z jejich držby. Při yield farmingu investor ukládá jednotky kryptoměny do výpůjčního protokolu, aby získal úroky z poplatků za obchodování. Někteří uživatelé jsou také odměňováni dalšími výnosy z tokenu správy protokolu.

Yield farming funguje podobně jako bankovní půjčky. Když vám banka půjčí peníze, splácíte půjčku s úroky. Yield farming dělá totéž, ale tentokrát jsou bankami držitelé kryptoměn. Yield farming využívá “nečinné kryptoměny”, které by jinak nečinně ležely na burze nebo v hot wallet, k zajištění likvidity v DeFi protokolech, jako je Uniswap, a sice výměnou za výnosy.

Pooly likvidity, poskytovatelé likvidity a AMM

Yield farming pracuje s poskytovatelem likvidity a poolem likvidity (inteligentní kontrakt naplněný hotovostí), který pohání trh DeFi. Poskytovatel likvidity je investor, který vkládá prostředky do chytrého kontraktu. Pool likvidity je inteligentní kontrakt naplněný hotovostí. Yield farming funguje na základě modelu automatického tvůrce trhu (AMM).

Tento model je populární na decentralizovaných burzách. AMM eliminuje konvenční order book, která obsahuje všechny objednávky “buy” a “sell” na kryptoburze. Namísto uvedení ceny, za kterou se má aktivum obchodovat, vytváří AMM pomocí chytrých kontraktů pooly likvidity. Tyto pooly provádějí obchody na základě předem stanovených algoritmů.

Model AMM do značné míry spoléhá na poskytovatele likvidity (LP), kteří do poolů likvidity vkládají finanční prostředky. Tyto pooly jsou základem většiny DeFi tržišť, kde si uživatelé půjčují, půjčují ostatním a vyměňují tokeny. Uživatelé DeFi platí tržištím poplatky za obchodování a tržiště se o tyto poplatky dělí s LP na základě jejich podílu na likviditě poolu.

Výpočet výnosů z hospodaření

Odhadované výnosy hospodaření se počítají na základě ročního modelu. Ten ukazuje možný výdělek na jeden rok.

Mezi nejběžnější metriky patří roční procentní výnos (APY) a roční procentní sazba nákladů (RPSN). Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že RPSN nebere v úvahu složené úročení, které zahrnuje zpětné vyplácení zisků za účelem zvýšení výnosů.

Přesto je většina modelů výpočtu pouhým odhadem. Je obtížné přesně vypočítat výnosy, protože se jedná o dynamický trh. Strategie yield farming může po určitou dobu přinášet vysoké výnosy, ale zemědělci ji vždy mohou hromadně přijmout, což povede k poklesu ziskovosti. Trh je poměrně volatilní a rizikový jak pro dlužníky, tak pro věřitele.

Rizika yield farming

Navzdory zjevnému potenciálnímu zisku má yield farming svá rizika. Patří mezi ně:

Rizika chytrých smluv

Chytré smlouvy jsou bezpapírové digitální kódy, které obsahují dohodu mezi stranami o předem definovaných pravidlech, jež se samy vykonávají. Chytré smlouvy eliminují prostředníky, jsou levnější a bezpečnější pro provádění transakcí. Jsou však náchylné k  útokům a chybám v kódu.

Riziko nestálé ztráty

Yield farming vyžaduje, aby poskytovatelé likvidity dodávali prostředky do poolů a získávali tak výnosy a poplatky za obchodování na decentralizovaných burzách (DEX). To nabízí LP tržně neutrální výnosy, ale může to být riskantní během prudkých tržních pohybů. Toto riziko je možné, protože AMM neaktualizují ceny tokenů v souladu s pohyby na trhu a okamžitě se neprojeví.

Rizika likvidace

Stejně jako v tradičním finančním prostoru využívají platformy DeFi vklady svých zákazníků k zajištění likvidity svých trhů. Problém by však mohl nastat, když hodnota kolaterálu klesne pod cenu půjčky. Pokud si například vezmete půjčku v ETH zajištěnou BTC, zvýšení ceny ETH by vedlo k likvidaci půjčky, protože hodnota kolaterálu (BTC) by byla nižší než hodnota půjčky v ETH.

Kapitálově náročný a komplikovaný proces

Yield farming je kapitálově náročná operace. Většina obav z nákladů se týká otázky poplatků za gas v síti Ethereum. To je problém spíše pro menší účastníky než pro bohatší uživatele, kteří mají přístup k většímu kapitálu. Menší účastníci by mohli zjistit, že si kvůli vysokým poplatkům za gas nemohou vybrat svůj výdělek.

Závěr

Yield farming využívá prostředky investorů k vytvoření likvidity na trhu výměnou za výnosy. Má značný potenciál růstu, ale není bez chyb. Pokud byste chtěli začít, nejdříve si proveďte podrobnou analýzu svých možností a prostředků. Neberte tento článek jako investiční radu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img