Ing. Jan Charvát si pro vás připravil dnes projekci chování Fedu nejen na zasedání ve středu 1.2.2023, ale i na poslední zasedání v roce, co se týče úrokových sazeb. Ukážeme si, jak celá situace může dopadnout i krátkodobě pro bitcoin.
Jaká je pravděpodobnost zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu?
Hned ze startu si vypomůžeme nástrojem FedWatch od CME, kde zvýšení sazeb Fedu ve středu je na úrovni 98,9 %. Jenom 1,1 % očekává, že Fed úrokové sazby nezvedne.

Komentář Jana Charváta
Osobně očekávám to stejné – zvýšení úrokových sazeb 0,25 procentního bodu. Fed zkrátka reaguje na aktuální pozitivní ekonomické ukazatele, ačkoliv má stále přehřátý trh práce a mzdovou inflaci.
Jaká je pravděpodobnost úrokových sazeb Fedu 5,25 % na konci roku 2023?
Ačkoliv Fed zveřejnil svůj medián mezi 5,1 – 5,2 % úrokových sazeb na konci roku 2023. Tak v tabulce můžete vidět, že na konci roku je pravděpodobnost úrokových 5,25 % jenom 4,6 %. Veřejnost je nyní extrémně pozitivní, co se týče Fedu. Největší pravděpodobnost jsou sazby ve výši 4,75 % tzn. buď se sazby 2x zvednou o 0,25 procentního bodu a pak jednou sníží, nebo tu máme poslední zvýšení sazeb.

Komentář Jana Charváta
Spekulanti jednoznačně nyní očekávají, že v roce 2023 dojde k tzv. Fed pivotu. V praxi to znamená změnu monetární politiky Fedu – Fed již nebude zvyšovat sazby, nebo je dokonce sníží. Čím dříve Fed začne snižovat sazby, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k dalšímu inflačnímu vrcholu, jako tomu bylo v roce 1974. Fed by měl začít zvedat úrokové sazby, až bude míra nezaměstnanosti minimálně nad 5 %.
Inflace a trh práce jako klíčové parametry pro řešení úrokových sazeb
Všichni vnímáme aktuálně pozitivní ekonomické ukazatele v USA, neboť inflace jednoznačně klesá a nezaměstnanost je na historických minimech.
Zde je ovšem kriticky důležité pochopit souvislosti. Největší vliv na pokles inflace má pravděpodobně pokles cen komodit, sekundárně vyšší úrokové sazby zařídí ochladnutí poptávky po aktivech. Ovšem úrokové sazby jsou spíše střednědobým nástrojem, proto jejich vliv nyní nemusí být tak markantní.
U nezaměstnanosti se opět může zdát, že máme skvělá data. Ovšem USA potřebuje, aby nezaměstnanost začala stoupat a vyčistil se trh práce. Při 3,5 % nezaměstnanosti dochází k tomu, že zaměstnanci chtějí vyšší mzdy a majitelé firem na to musí přistoupit, protože nemají náhradu. Navíc firmy mezi sebou přetahují kvalitní zaměstnance, a tak dále zvyšují jejich cenu.
Komentář Jana Charváta
Pokud inflace začne být následující měsíce v USA setrvačná, což aktuálně předpokládám, a nezaměstnanost stále bude mezi 3,5 – 3,7 %, tak Fed nemůže přestat zvedat úrokové sazby, neboť může jednoduše přijít další pokračování komoditního cyklu v kombinaci se slabým dolarem to může být pro USA velmi kritické. Fed nesmí usnout nyní na vavřínech, nebo podlehnout tlaku spekulantů.
A co na to bitcoin?
Kryptoměny se nyní v rámci FOMO vezou na globální situaci, která zvyšuje riziko u spekulantů. Osobně očekávám, že se bitcoin zarazí někde mezi 25 000 – 30 000 USD a bude se vracet zpět ke své likvidní zóně 20 000 USD. Aktuální růsty jsou spíše tažené deriváty a nemají za sebou potřebnou kvalitu. Velcí hráči musí tušit, že na velké růsty je nyní poměrně brzy, proto je spíše logické aktuální FOMO využít pro vybrání zisků, nebo nabrání větších shortů.
Webinář Crypto Kingdom ZDARMA: Připravil jsem pro Tebe 60minutový webinář – Našly kryptoměny již svoje dno? Registrovat se můžeš ZDE.
*Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na krypto trzích jsou velmi rizikové!!