Trhy pod lupou: Perpetuum mobile věčného růstu na akciovém trhu. Korekce na bitcoinu je zdravá. Pohne Fed s trhy?

5
(13)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Kdo sleduje trhy od začátku roku, má pocit, že investoři objevili tajemství perpetuum mobile. Tento bájný stroj měl vykonávat práci bez vnějšího zdroje energie. A přesně toto se odehrává na trzích. Trhy rostou ze své podstaty. Na burze to samozřejmě bez kurzotvorných zpráv, jako je inflace, nejde, čímž obraz perpetua mobile trochu pokulhává.

Nic to však nemění na tom, že trh dokáže ze všech zpráv, včetně těch negativních, získat pozitivní energii, kterou využije ke svému růstu. A právě to se děje od loňského prosince.

Krásný příklad výše řečeného jsme opět zažili uplynulý týden. Byl relativně klidný, žádná velká centrální banka neměla své zasedání, ani žádná z top firem nezveřejňovala výsledky. Týden to byl chudší i z pohledu makroekonomických dat. Tedy až na údaje o inflaci. Dozvěděli jsme se hodnotu jádrové inflace CPI (index spotřebitelských cen) a na závěr týdne inflace PPI (index cen průmyslových výrobců), která měří inflaci v průmyslu.

Naše poslední video analýza

Vždy to bude jen dobrá zpráva

Než se pustíme do jejich podrobnějšího rozboru, připomeňme dvě věci. Když se ohlédneme dva roku nazpět, zajímaly tyto údaje jen pár investorů. Měli jsme tu samozřejmě inflační vlnu, která připomněla důležitost makroekonomických ukazatelů, ale nyní jsou tato čísla hodně stabilní. Nelze tedy z principu věci očekávat, že budou mít velký dopad na reálnou ekonomiku. Na trhy samozřejmě vliv mají, a to právě proto, že se jim věnuje přehnaná pozornost.

Druhá věc je skutečnost, že již před několika měsíci vystoupil člen Fedu Raphael Bostic, který sáhodlouze vysvětlil, že pro americkou centrální banku je nejdůležitější PCE inflace (Index osobních spotřebitelských výdajů).

Hlavní důvod, proč tomu tak je, má podle něj být přesnost měření. PCE inflace nastavuje své váhy, tedy důležitost jednotlivých položek, každý rok, zatímco u inflace CPI je to jednou za deset let.

Další velký rozdíl je, že PCE inflace zahrnuje i vládní výdaje, což v době, kdy americkou ekonomiku zatěžuje rostoucí státní dluh, je správně. Z pohledu investora však není zase tak důležité znát dopodrobna rozdíly mezi PCE a CPI inflací, zásadní je, že díky Bosticovi je údaj o CPI inflaci již zrelativizovaný. Bude-li CPI klesat, je to dobrá zpráva. Bude-li naopak růst, nemusíme to brát vážně, protože Fed sleduje především PCE inflaci. Cesta k dalšímu růstu je tak předem otevřená.

Špatná CPI inflace v první chvíli vyděsila trh

Jádrová inflace byla pro trh zklamáním, meziročně v únoru dosáhla 3,8 %. Je to o něco méně než v lednu (3,9 %). Tímto tempem se inflace dostane pod svůj cíl za velmi dlouho. Situace je ještě horší, když se podíváme na meziměsíční přírůstek. Jádrové spotřebitelské ceny se v únoru zvýšily o 0,4 %, stejně jako v předchozím roce. Jinak řečeno, inflace zůstává stejná.

Problém, na který jsem několikrát upozorňoval, je tady. Fedu se podařilo relativně velmi rychle inflaci srazit z vysokých hodnot, ovšem dostat ji zpět pod 2 % bude složitý úkol. Ekonomika reaguje jinak než v 80. letech, kdy jí dominovala průmyslová výroba.

Princip zvedání sazeb v boji proti inflaci se opírá především o to, že drahé peníze donutí spotřebitele a firmy k racionalizaci chování. To se však moc neděje. Navíc technologické firmy, které mají vysokou marži, nemusejí prakticky řešit dopad zvýšených sazeb na úvěrech. To mimochodem vysvětluje i to, proč tyto firmy rostou. Svým růstem zakrývají klasické společnosti, které jsou na zvedání sazeb daleko citlivější. Mnohým se dnes na burze nedaří.

Investorská kreativita: Jak udělat ze špatné zprávy dobrou

Čísla jádrové inflace za únor moc důvodů k optimismu nedávala. Už se zdálo, že se trhy konečně uklidní a přijde zdravá korekce. To se však nestalo. Trhy měly v zásobě jeden trumf, jenž se jmenuje super jádrová inflace (supercore inflation). O té se přesně před rokem zmínil šéf Fedu Jerome Powell jako o nejlepším ukazateli pro uchopení problému.

Jádrová inflace je očištěna od dvou nejvolatilnějších složek, což jsou jídlo a energie. Super jádrová inflace jde ještě dál, zahrnuje prakticky pouze služby bez započtení nákladů na bydlení.

Tato inflace podle Gargi Chaudhuriové, vedoucí investiční strategie pro USA ve společnosti iShares, v únoru meziměsíčně zpomalila na 0,47 %. To je méně než lednových 0,87 %.

A stal se zázrak. Trhy začaly růst, protože jeden z mnoha indikátorů ukazuje zbrzďování inflace. Samozřejmě se podtrhla skutečnost, že jde o indikátor, který obsahuje hlavně služby a právě růst cen ve službách byl v poslední době pro Fed znepokojující. Celou historii okolo interpretování CPI inflace lze shrnout takto: tonoucí se stébla chytá.

Druhá rána v podobě PPI inflace

Trhy se tedy velmi bravurně popasovaly s CPI a ještě jim zbývalo utkat se s PPI inflací. Ukazatel PPI měří změnu cen, které výrobci dostávají za své finální výrobky. Jedná se o tzv. pokročilý ukazatel, který dává možnost odhadnout, jaká bude v dubnu CPI inflace.

Pokud výrobci zdražují, pak se to s určitým zpožděním projeví ve spotřebitelských cenách. Růst PPI je v podstatě podpásovka pro ty, kteří počítali s tím, že inflace je poražena.

Investoři nenašli jednoduché vysvětlení, proč bychom PPI inflaci neměli brát vážně. Do cen výroby se promítají ceny energií a růst mezd, který pramení z požadavku zaměstnanců na vykompenzování ztráty kupní síly způsobené vysokou inflací. Kdo se dnes podívá na graf ropy, nemůže si myslet, že nad inflací vítězíme, pokud ropa stojí přes 80 dolarů za barel.

Závěr je jasný. Jestli Fed nezmění inflační cíl, musí restriktivní měnová politika pokračovat. Trh nenašel odpověď na PPI inflaci, ale ohledně sazeb má již jasno. Není důležité, kolikrát a kdy Fed svoje sazby sníží. Nyní se již počítá s tím, že to letos bude alespoň jednou. Taková předpověď už má značnou šanci na to, aby vyšla.

Akcie McDonald’s: Výstraha

Akciové indexy vyspělých zemí jsou na historických maximech. Což by mělo znamenat, že se světové ekonomice daří a čekají nás světlé zítřky. Vysoké sazby jako by neměly žádný účinek, trh všechna varování přehlíží. Není tedy žádné překvapení, pokud si myslím, že současné vysoké hodnoty indexů neodpovídají skutečné ekonomické situaci běžných lidí. Tento můj názor potvrdil finanční ředitel McDonald’s Ian Borden.

Borden prohlásil, že právě probíhající čtvrtletí je pro společnost velmi náročné. Vedení McDonald’s na tiskové konferenci k výsledkům za celý rok 2023 mluvilo jednak o problémech spojených s pobočkami na Ukrajině a v Izraeli. Tyto dvě země jsou však jen kapky v moři. I kdyby z nich značka úplně odešla, vliv na celkové hospodaření by byl minimální.

Finanční ředitel však přiznal potíže na domácím trhu. Lidé s nižšími příjmy do řetězce zavítají čím dál méně a radši jedí o něco levněji doma. Právě na tyto zákazníky inflace silně dopadá. Úspory ze státní pomoci během covidu se také vyčerpaly. K tomu můžeme jen dodat, že vzhledem k tomu, že úroky na kreditních kartách dosahují přes 20 %, není divu, že lidem zvyklým využívat tyto služby nezbývají žádné peníze.

Jak jsem řekl v úvodu, v současnosti je patrný rozdíl v byznys modelech „starých“ firem jako právě McDonald’s a nových, jako jsou Nvidia nebo Netflix. Vzhledem k tomu, že měsíční předplatné Netflixu stojí prakticky stejně jako kompletní menu se zákuskem, je zcela evidentní, že zákazníci si raději odepřou jednu návštěvu fastfoodu, než aby přišli o měsíční předplatné.

Fed svoje sazby jen tak nesníží a situace pro klasické firmy bude čím dál horší. Akcie McDonald’s zakončily své obchodování s týdenní ztrátou 4,41 %. Od začátku roku již přišly o více než 6 %.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Evropské indexy v zeleném

Zveřejněná inflační čísla jsou velmi špatná pro toho, kdo počítal s rychlou otočkou na sazbách. Makroekonomické údaje neříkají, že nastal čas sazby snižovat. Jelikož Fed avizoval, že bude opatrnější a raději je podrží nahoře delší dobu, než aby je snížil předčasně, jsou vyhlídky neradostné. Po zveřejnění těchto údajů bych očekával silnější výprodeje. Nestalo se tak. Kdyby na závěr týdne nepřišla zpráva o PPI inflaci, skončily by i americké trhy zelené.

Čínská burza překvapivě rostla. Šanghajský index si připsal 2,6 %. Silný růst vykázala i burza v Hongkongu, tamní index Hang Seng vzrostl o 2,25 %. Jedinou výjimkou byl Nikkei, který odepsal 2,40 % pod vlivem sílících spekulací, že japonská centrální banka již sazby opravdu zvedne. To se dozvíme 19. března.

Hlavní evropské indexy znovu posunuly své rekordní hodnoty. Francouzský CAC40 vzrostl o 1,70 %. Hodně mu pomáhá růst akcie Airbusu, který těží z problémů svého amerického konkurenta Boeingu. Britský index FSTE posílil o 0,88 %, německý Dax taktéž uzavřel týden v zelených číslech, získal 0,61 %.

Závěr uškodil americkým akciím, které by jinak zůstaly v plusových hodnotách. Dow Jones byl prakticky bez změny a zmenšil se o 0,02 %. Index S&P 500 oslabil o 0,13 %. Nejhůře dopadl pro tentokrát index Nasdaq, který odepsal 0,70 %. Hodně mu škodí propad akcií Tesly, které od začátku roku ztratily přes 15 %.

Korekce na bitcoinu je spíš dobrý projev

Během jednoho týdne bitcoin dvakrát překonal své cenové rekordy. Po nadšení býků se hodnota BTC nejprve vyšplhala nad hranici 70 000 dolarů a poté nad 73 000 dolarů. Zdá se však, že růstový trend dosáhl svých hranic, neboť bitcoin prošel od pátku 15. března několika výprodeji.

V době psaní článku bylo týdenní obchodování ve ztrátě -6,53 %. To se může zdát hodně, ale když se podíváme na bitcoin od začátku roku, vzrostla jeho cena za dva a půl měsíce o 51 %.

Korekce je v podstatě známka toho, že se investoři začali chovat racionálně a rozhodli se část svých zisků vybrat a uložit si je na pozdější časy. Nyní jsou před námi dva možné scénáře.

První je konsolidace. Bitcoin se ustálí aspoň na chvíli na hodnotě, která vytvoří konsensus mezi nabídkou a poptávkou. Osobně si myslím, že by se tato hranice mohla pohybovat někde v pásmu 60 000 až 65 000 dolarů. Pohyb v této zóně by pomohl k určité stabilitě, která by před halvingem byla dobrá. Mohly by se vytvořit silné rezistence a supporty, které by zpřehlednily situaci. Právě jasné supporty by mohly sloužit bitcoinu jako odrazový můstek pro další růst.

Druhou možností je pokračování korekce. Ta může mít minimálně stejnou sílu jako vzestup ceny. Propad může být tedy velmi rychlý. Výhodou bitcoinu je, že má velký prostor, kam může padat. Až prolomení hranice 52 000 by znamenalo opravdovou změnu trendu. Růst ze začátku roku zapříčiněný schválením bitcoinového ETF by byl minulostí a muselo by se hledat nějaké nové téma.

Závěr: Pohne trhy středeční zasedání Fedu?

Nejsledovanější událostí bude zasedání americké centrální banky. Avšak popravdě řečeno neumím si představit, co by dokázalo trhy překvapit. Pohyb na sazbách nikdo nečeká. Po zveřejnění inflace nemůže Powell říct nic jiného, než že bude dál sledovat makroekonomické údaje. Pokud je pravda, že je na nich závislý, sazby jít dolů nemůžou.

Manévrovací prostor pro Fed se čím dál víc zužuje. Politický kalendář je neúprosný. Druhé pololetí bude ve znamení amerických prezidentských voleb a Fed se během nich tradičně stahuje, aby nebyl obviněný, že do voleb zasahuje.

Velkých překvapení se asi nedočkáme, ale můžeme se dočkat těch malých. Například Powellova vysvětlení, jak je možné, že dva roky od zahájení zvedání úrokových sazeb jsou americké indexy na svých rekordních hodnotách.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img