Trhy pod lupou: O důležitosti psychologie na burze

4.9
(7)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Světové trhy mají za sebou velmi volatilní týden. A přitom se toho zase tolik nestalo. Byly publikovány FOMC minuty, které však nepřinesly nic nového kromě ujištění, že sazby se s největší pravděpodobností mohou dostat k 5 %. Následně jsme se dočkali zveřejnění v současnosti nejsledovanějšího makroekonomického údaje, a to inflace v USA za měsíc září: dosáhla 8,2 %. To bylo znovu o jednu desetinu více, než se čekalo.

Nervozita na trzích

Bezprostředně po zveřejnění čísel o americké inflaci se spustila panika. Většina investorů měla v živé paměti minulý měsíc, kdy jedna desetina procenta poslala trh na několik dní do silných výprodejů. Zde vidíme sílu psychologie na trzích. Podmíněný reflex nedávné události spouští naprosto identickou reakci. Následně se však trhy jakoby mávnutím kouzelného proutku vzpamatovaly a skoro až bezdůvodně začaly růst. I tohoto je důležité si povšimnout, a sice že emoce se mohou na trzích měnit velmi rychle. Pokud jsou navíc tak rozjitřené jako v poslední době, je tato změna velmi rychlá a silná. Z paniky se stal optimismus a ve čtvrtek americké trhy předvedly nevídanou otočku, jakou by čekal málokdo.

Příčiny otočky

Ani mnoho analytiků a bedlivých pozorovatelů nepřišlo záhadě na kloub. Mezi vysvětleními převažovala dvě: jedno pesimistické a druhé optimistické. Pesimisté viděli za růstem uzavírání pozic shortařů. Většina traderů sázela na větší pokles burzy. Ten se však zastavil a burza začala růst. Tradeři museli nakupovat akcie, aby mohli shorty uzavřít. Optimistické vysvětlení spočívalo v tom, že hodnota 8,2 % naznačuje, že se pohybujeme na vrcholu inflace. Peek neboli špička inflace probíhá právě teď a v příštích měsících nás čeká její rychlý pokles.

To je sice možné, ale lze to ověřit až zpětně. Na vývoj inflace v USA bude mít zásadní vliv cena ropy. Ta je však v posledních týdnech taktéž silně volatilní a může jít všemi směry. Pokud ovšem nepřekoná hranici 110 dolarů za barel, který by ropě otevřel horní kanál pro její další silný růst, lze předpokládat, že inflace je pod kontrolou ve smyslu, že nehrozí její další silný nárůst. To nicméně neznamená, že bude inflace teď už jen rychle a spontánně klesat. Právě zda si můžeme položit velmi zajímavou otázku. Pokud jsme skutečně na špičce inflace, jaký bude mít průběh následný pokles? Čísla zatím naznačují, že pokud k poklesům dojde, budou spíše pozvolné.

Dlouhodobý investor versus trader

Zde se dostáváme k rozdílu mezi rozumným dlouhodobým investorem a krátkodobým traderem. Trader se může daleko víc spoléhat na intuici, číst emoce trhu a rychle vyhodnocovat jeho reakce na zveřejnění makroekonomických údajů. Také se může pouštět do různých krátkodobých, často krkolomných spekulací o inflaci a jejím poklesu. Oproti tomu dlouhodobý investor by se neměl nechat těmito pohyby strhnout.

Je mu totiž jasné, že pokud inflace výrazně neklesne v řádu procent, politika Fedu se měnit nebude. Z mého pohledu dojde na opravdové lámání chleba na hranici 4 až 5 %. Té můžeme dosáhnout tím, že se růst cen vyčerpá. Meziročně se totiž budou údaje srovnávat s měsíci, kdy byla inflace v USA už vysoká. Opticky tedy její hodnota poklesne, avšak velké firmy se budou i nadále potýkat s růstem nákladů a požadavky na zvýšení mezd.

Zde se Fed dostane opět na křižovatku, kdy se bude muset znovu rozhodnout, zda bude ekonomiku dál dusit, anebo přehodnotí inflační cíl. Uvidíme. Nesmíme však zapomínat, že Fed je nyní odhodlaný držet sazby nahoře ještě po nějaký čas, i kdyby inflace klesala. Chce mít jistotu, že se po snížení sazeb znovu nevrátí. Toto riziko existuje a znovu se ukazuje, že Fed bude svoji politiku určovat v horizontu měsíců nebo i čtvrtletí.

Proto nemá smysl se točit jak korouhvička po každém zveřejnění makroekonomických údajů. Pro úplnost dodejme, že trhy zčásti reagovaly na uniklou analýzu z ECB. Tamní analytikové odhadují, že strop pro sazby na euru je na úrovni 2,5 %. Jinak řečeno, ECB taktéž sází na brzký pokles inflace a své sazby by ráda zvedla maximálně dvakrát.

Je ovšem otázkou, jaký bude kurz eura vůči dolaru, bude-li mít dolar sazby okolo 5 % a inflaci pod 8 %? V každém případě se potvrzuje hypotéza, že ECB je schopna udělat cokoliv, aby sazby nemusela zvedat. To mimochodem hraje do karet i guvernérovi České národní banky Aleši Michlovi, který se do zvedání sazeb navzdory dvouciferné inflaci nežene.

Smíšené výsledky na světových indexech

Jelikož volatilita byla na světových burzách opravdu veliká, světové indexy výjimečně neměly stejný směr. Nejhůře ze všech dopadl hongkongský index Hang Seng, který ztratil za pouhý jeden týden přes 6 %. Index táhly dolů tak velké společnosti jako internetový vyhledávač Baidu (-12,6 %), nebo Jd Com (-12,34 %). Nedařilo se ani světoznámé firmě Alibaba, která za týden odepsala 9,96 %. Cena její akcie se blíží hodnotám z roku 2016. Vrcholu dosáhla v říjnu 2020, kdy se akcie Alibaby obchodovala více než 300 dolarů za kus. Vývoj za poslední dva roky tedy ukazuje, jak ošidné je chytat dno na akcii, která od té doby padá.

Ostatní asijské burzy byly úspěšné. Japonský Nikkei zakončil na červené nule a odepsal 0,09 %. Burza v Šanghaji si připsala 1,57 %. V Evropě byl vývoj optimistický. Německý Dax si připsal navzdory vysoké tamní inflaci 1,34 %, francouzský CAC vzrostl o 1,11 %. Avšak britský FTSE se propadl do ztráty 1,89 %.

V zámoří trhy taktéž obchodovaly smíšeně. Ztrátám unikl průmyslový Dow Jones, který si připsal 1,15 %, zatímco index S&P 500 odepsal 1,55 %. Nejhůře dopadl nepřekvapivě technologický Nasdaq se ztrátou 3,11 %.

Volatilní bitcoin

Bitcoin výjimečně zažil volatilní týden, ale i přes zvýšené pohyby nahoru dolů nevybočil ze svého pásma 18 000 až 20 000 dolarů. Takže i přes více než pětiprocentní pohyby za den bitcoin nadále zůstává překvapivě stabilní. Otázkou je, zda se pro investory za chvíli nestane nudnou investicí, protože již dlouhou dobu přešlapuje na místě. Bitcoin nemá sílu udržet se nad hranicí 20 000 dolarů a pokusit se prorazit na vyšší úrovně, kde bychom se mohli dočkat růstu. Zároveň se však hranice 18 000 dolarů ukázala jako solidní spodní support. Pokud však bitcoin zůstane na jednom místě příliš dlouho, riziko prolomení spodního kanálu poroste.

Závěr: Výsledková sezona bude pokračovat

V USA začala výsledková sezona, zcela ji však zastínily pohyby vázané na interpretaci makroekonomických údajů. Výsledky Pepsi dopadly nad očekávání dobře. To je překvapující, když to srovnáme s obavami naší Kofoly. Hospodaření Pepsi ukazuje, že růst cen energií se týká především Evropy, protože tato značka se do budoucnosti dívá optimisticky a růst nákladů ovlivňuje hospodaření firmy prozatím minimálně.

Ještě víc překvapily výsledky Dominos Pizza, které po zveřejnění výsledků vystřelily o 10 % nahoru. Taktéž americké investiční banky ukázaly velmi dobrá čísla. Hlavní problém však nebudou banky, ale polovodičový sektor, maloobchodní prodej a GAFAM. V příštím týdnu nás čekají výsledky Netflixu, Tesly, ASML, IBM, AT&T nebo Verizonu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img