Bitcoin vlastní hlavně ti nejchytřejší (a nebo nejhloupější) investoři

5
(2)

Zprávy a souhrny

Nová zpráva Bank of Canada odhalila několik zajímavých skutečností o stavu vlastnictví Bitcoinu (BTC) v této zemi.

Autoři zprávy říkají, že v roce 2021 vlastnilo Bitcoin přibližně 13 % Kanaďanů. Jestli to je dost, nebo málo, nechávám na uvážení každého z vás. Každopádně další zajímavé zjištění je, že právě ti průměrně finančně gramotní mají nejmenší pravděpodobnost, že si ho koupí.

Kdy a proč Kanaďané nakupují BTC?

Jak ukázal průzkum centrální banky, údaje o vlastnictví Bitcoinu v roce 2021 byly více než dvojnásobné oproti 5 % vlastnictví v letech 2018 až 2020. Tento nárůst byl do značné míry způsoben širší dostupností produktů pro nákup BTC společně s rozsáhlým nárůstem kanadských úspor během pandemie coronaviru.

Zdroj: Bank of Canada

Velmi pozitivní je fakt, že aktuálně má existenci bitcoinu povědomí přibližně 90 % Kanaďanů. Toto široké povědomí kopíruje výsledky loňského průzkumu společnosti Grayscale, podle kterého o Bitcoinu ví až 99 % amerických investorů.

Znalost Bitcoinu nad rámec samotného termínu však byla méně častá. 40 % respondentů průzkumu, kteří vlastnili Bitcoin (a 66 %, kteří jej nevlastnili), prokázalo relativně nízkou úroveň znalostí při ověřování základních tvrzení, jako například „Bitcoin je podporován vládou“ (což je samozřejmě nepravda). Toto číslo bylo vyšší než v předchozích letech, kdy se tento podíl obvykle pohyboval pod 30 %.

Na motivaci investorů k nákupu bitcoinu mělo určitý vliv i načasování, kdy se k němu rozhodli. Kupující po roce 2019 se o Bitcoin zajímali spíše jako o „novou technologii“ Dlouhodobí držitelé pak mezi důvody jeho vlastnictví jmenovali nedostatek důvěry ve vlády nebo zajímavou platební metodu.

Přesto obě strany v drtivé většině považovaly Bitcoin za investiční nástroj. Dlouhodobí držitelé přirozeně profitovali z růstu ceny Bitcoinu v roce 2021 výrazněji než ti, co si jej koupili poměrně nedávno. Z pohledu statistiky se medián investovaných peněz pohybuje kolem 500 CDN (kanadských dolarů)

Jsou investoři do bitcoinu chytří?

Finanční gramotnost se ukázala jako silný předpoklad pro to, zda si někdo koupil Bitcoin. Každopádně ne tak, jak by se dalo očekávat.

V roce 2021 měli Kanaďané s nízkou finanční gramotností podle autorů této zprávy 15,6% šanci, že budou vlastnit Bitcoin. Podobné číslo však bylo zjištěno i mezi vysoce gramotnými investory, a to 14,7 %. Naopak mezi investory s průměrnou gramotností se šance na to, že budou vlastnit BTC, pohybovala pouze kolem 8,8 procentního bodu.

Pro úplnost pak dodám, že v předchozích letech byli podle Bank of Canada nejčastějšími držiteli investoři s nízkou finanční gramotností. V roce 2020 činily hodnoty pro nízkou, střední a vysokou gramotnost 8,4 %, 5,3 % a 5,3 %.

Závěr

Věru zajímavý jak výzkum, tak výsledky. Jsou pro vás překvapením? Lze z nich snad něco vyvozovat? A pokud sami držíte BTC, do které z těch skupin byste se zařadili? 🙂

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Zajímavý podnět, díky. Nechci spekulovat, do které skupiny patřím. Chci ale říci, že mne konkrétně btc přivedl na cestu vzdělávání. Nemyslím si, že bych do té doby byl vyloženě negramot, ale zejména o globálních finančních trzích a obchodování jsem věděl sotva 5% toho, co dnes. Takže pro mne v globále není až tak důležité, jaké je zrovna dolarové ocenění btc, ale spíš to, že mne kdysi první nákup jeho zlomku přivedl k do té doby netušeným novým obzorům vědění🙂

Libor

Prvá skupina, tí „najchytrejší“ / v skutočnosti stále iba polointeligenti / sú portfólioví investori, ktorý BTC zaradili do už existujúceho portfólia kapitálových investícií / napriek tomu, že stále nechápu, že krypto nie je o kapitálovom investovaní /. Druhú skupina, tí najhlúpejší, sú iba jednoduchý retail, ktorý má vidinu ľahkého zárobku stávkovaním na cenu BTC či, krypta obecne. A ten konzervantívnejší stred nejde do BTC, lebo to vníma ako neprimerané riziko, či dokonca fake, a ostane radšej pri klasike, resp. nanajvýš si kúpi akciový index.

Radim

Kdo a jak hodnotí jakou má kdo finanční gramotnost?

Reklama: