Technologie by mohly chránit před Velkým resetem

4.4
(11)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Velký reset je opět trendem na sociálních médiích, mnoha zpravodajských místech a různých online fórech. Během poslední doby byl prosazován po celém světě, protože údajně usiluje o vytvoření udržitelné ekonomiky. Mnoho lidí je však skeptických. Domnívají se, že se jedná o útok proti kapitalismu a základním finančním svobodám.

Skeptici hovoří proti

Nesčetné množství jednotlivců a zpravodajských organizací diskutuje o Velkém resetu, který jako první představilo Světové ekonomické fórum (WEF) v čele s jeho ředitelem Klausem Schwabem. Mnoho lidí věří, že návrh je pevným plánem na zavedení nového světového řádu.

Velké množství skeptiků se obává konceptu restartu. Říká se, že pandemie a následný lockdown jsou součástí plánu, aby se obyvatelstvo udržovalo „submisivní“. Kritici se rovněž domnívají, že návrh je útokem na podnikání na volném trhu a že k prosazování agendy také využívá strach ze změny klimatu.

Hlavní myšlenky

Velký reset v zásadě spočívá v trojnásobném úsilí, které začíná „ekonomikou zúčastněných stran“, jejímž cílem je obejít ekonomickou nerovnost. Druhou složkou je zajištění toho, aby všechny investice vytvořené v této nové ekonomice podpořily udržitelnost a rovnost. A třetí část programu spočívá v posílení čtvrté průmyslové revoluce. Klaus Schwab nechal nahlédnout do tohoto konceptu a říká:

„Třetí a poslední prioritou programu je využití inovací čtvrté průmyslové revoluce k podpoře veřejného blaha, zejména řešením zdravotních a sociálních výzev. Během krize COVID-19 se společnosti, univerzity a další spojily, aby vyvinuly diagnostiku, terapeutika a možné vakcíny; zřídit testovací střediska; vytvořit mechanismy pro sledování infekcí; a dodávat telemedicínu. Představte si, co by bylo možné, kdyby v každém sektoru bylo vyvíjeno podobné společné úsilí.“

„Konspirační“ teorie

Každý, kdo poznamená, že Velký reset je útokem na volný trh a občanské svobody, je „konspirační teoretik“. Například na Wikipedii lze najít:

„Velký reset byl kritizován za použití pandemie k provedení riskantního experimentu a petice k jeho zastavení získala 80 000 podpisů za méně než 72 hodin. V reakci na to se rozšířila nepodložená konspirační teorie, která tvrdí, že bude použita k provedení socialistických a environmentálních změn a předpokládaného nového světového řádu.“

Mnoho novinářů diskutuje o teorii pravidelně a konstatuje, že spiknutí skeptiků může být legitimní. Například 27. listopadu napsal Andrew Stuttaford o tomto tématu úvodník.

Stuttaford říká, že Velký reset pouze nazývá korporativismus jiným jménem. Autor uvádí velké množství korporátních partnerů, kteří názor podporují. Jedná se o společnosti jako Deloitte, Apple, Microsoft, Ericsson, Lockheed Martin, IKEA, Facebook a IBM.

Technologie mohou leccos změnit

Technologie jako šifrování a Bitcoin mohou zásadně změnit povahu podnikových a vládních interferencí. Mnoho obhájců volného trhu, včetně zastánců kryptoměn, věří, že Velký reset je nemorální koncept a technologie mají chránit bohatství lidí před definancializací. Ekonomové, libertariáni a svobodomyslní jednotlivci už léta varují masy před globální elitou.

Původní kyberpunkeři věděli, že zatímco internet byl (a stále je) využíván k hromadnému sledování, celosvětová síť a určité technologie, jako je šifrování a digitální hotovost, by mohly pomoci posílit soukromí a finanční svobodu. V roce 1988 softwarový inženýr Timothy C. May diskutoval o tom, jak technologie pomohou zabránit totalitním národním státům a právnickým osobám zasahovat do suverénního jednotlivce. May k tomu řekl:

„Stejně jako technologie tisku změnila a snížila moc středověkých cechů a strukturu společenské moci, tak také kryptoměny zásadně změní povahu společností a vládní zásahy do ekonomických transakcí.“

Závěr

Velký reset je poslední dobou velké téma, a to všude. Dejte nám vědět do komentářů, co si o něm myslíte vy?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: