Tento indikátor je dílem guru akciových trhů Warrena Buffetta, nyní však signalizuje nebezpečí

5
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Níže uvedený ukazatel Warrena Buffetta v oblasti indikátorů akciového trhu zcela vyniká, zejména když bliká na poplach.

Tento ukazatel, pojmenovaný po Warrenu Buffettovi, generálním řediteli společnosti Berkshire Hathaway Inc., se jmenuje The Buffett Indicator. Porovnává celkovou tržní kapitalizaci všech aktivně obchodovaných amerických akcií s posledním odhadem čtvrtletního hrubého domácího produktu (HDP).

Buffett jej v roce 2001 v článku pro časopis Fortune, označil za pravděpodobně nejlepší měřítko toho, jak se v daném okamžiku vyvíjí ocenění.

Důvody proč indikátor Warrena Buffetta funguje

Podstata Buffettova poselství vycházející z indikátoru je jednoduché. Aby investice do akcií výrazně předstihly růst amerických podniků, musí se ocenění trhu v poměru k HDP neustále zvyšovat.

Pokud má HDP růst o 5 % ročně a vy chcete, aby tržní hodnota rostla o 10 %, pak musíte mít přímku, která jde přímo z vrcholu grafu.

– Warren Buffett, zdroj: finance.yahoo.com

Buffett poznamenal, že pokud se tento poměr pohybuje v rozmezí 70 až 80 %, bývají nákupy akcií pro investory velmi výhodné. Naopak poměr blízký nebo přesahující 200 %, podobný tomu, co bylo pozorováno na konci 90. let a na začátku roku 2000, naznačuje vysoce rizikové tržní prostředí.

V současné době tento ukazatel vystoupal na dvouleté maximum a pohybuje se kolem 190 %. To by mohla být známka budoucího poklesu trhu. Historické údaje tuto obavu podporují, neboť po předchozím nárůstu na 211 % v roce 2022 následoval v následujícím roce pokles indexu S&P 500 o 19 %.

V roce 2001 tento ukazatel nejen indikoval nebezpečí, ale nacházel se také v červeném pásmu, což upozorňovalo na nadhodnocení. Toto nadhodnocení také přispělo ke splasknutí bubliny dot-com. To vedlo ke krachu akciového trhu, který postihl zejména technologické společnosti, jež dosáhly neudržitelného ocenění. Důsledkem bylo snížení důvěry investorů, což vedlo k poklesu investic a spotřebitelských výdajů, což mělo další dopad na ekonomiku.

Současné tržní podmínky a vyhlídky

Dynamika trhu je v poslední době obzvláště živá, částečně díky zvýšenému zájmu investorů o umělou inteligenci. Dále také díky očekávání snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Některé názory však znějí opatrněji. Analytici jako John Hussman, který předpověděl minulé krachy trhů, a bývalý ministr financí Larry Summers vyjadřují obavy ze současných podmínek na trhu.

Navzdory těmto varováním ne všichni považují současné tržní podmínky za čistě spekulativní. JPMorgan Chase & Co. CEO Jamie Dimon například tvrdí, že nadšení kolem umělé inteligence není pouhým humbukem, ale odrazem jejího skutečného ekonomického potenciálu.

I když trh vykazuje sílu, současné úrovně Buffettova indikátoru naznačují potřebu opatrnosti. Jeho jednoduchost a historický význam z něj činí nástroj, který i přes svá omezení může poskytnout cenné informace. Poznatky o ocenění trhu a potenciálním budoucím směřování.

S koncem čtvrtletí a s blížícími se zprávami o výsledcích hospodaření budou investoři a pozorovatelé trhu bedlivě sledovat, zda se nadšení na trhu udrží, nebo se blíží korekce.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img