Správné kreslení trendových čar – první část

5
(2)
Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Trendová čára je jednou ze základních pomůcek technických obchodníků. Její zakreslení může být dosti subjektivní, především když použijete první techniku, kterou vám popíšu. Druhá technika má jasná pravidla, jak trendovou linii zakreslit a poslední technika je nástavbou té druhé, protože se zaměřuje především na svíčky, které předcházejí průrazu trendové linie. A mohou nám napovědět o tom, zda bude s větší pravděpodobností průraz úspěšný nebo ne.

Trendová čára

Nejjednodušší metodou, jak zakreslit trendovou čáru je spojovat pomyslné „spodky schodů“ v uptrendu a „vršky schodů“ v downtrendu. Pro zakreslení uptrendové linie potřebujeme tedy najít minimálně jednu růstovou nohu a jeden návrat ceny. Od místa, ze kterého nastal první růst ceny, nakreslíme linii, která se bude zespoda dotýkat nejnižšího místa, kam se cena po růstu vrátila. Tím získáme prvotní a nejjednodušší uptrendovou linii. Jak taková linie vypadá, můžete vidět na obrázku pod textem.

Takovou linii je třeba brát s rezervou. Aby měla uptrendová linie větší vypovídající hodnotu, je nutné, aby se jí svíčky dotýkaly na více místech. Čím více takových míst bude, tím silnější bude význam takové linie. Pěkná příležitost k long obchodu přišla, když se cena dotkla prodloužení uptrendové linie z předchozí ilustrace. Poblíž třetího dotyku trendové čáry se vytvořila svíčková formace “BÝČÍ ENGULFING”. Díky tomuto potvrzení jsem mohl vstoupit do longové pozice, která přinesla příjemný ziskový obchod. Na obrázku jde vidět, že uptrend poté ještě pokračoval. Rozumný obchodník by vybral část zisku a posunul stop loss pro zbytek pozice minimálně na úroveň vstupu. Nejpozději v momentě, kdy se cena začala pohybovat pod trendovou čárou. To je totiž první náznak, že hrozí stagnace trendu nebo jeho obrat.

Každopádně trendovou linii budu postupně prodlužovat, vždy poté, co se k ní cena navrátí a odrazí se od ní, nebo nad ní alespoň zavře. Tohle je nejméně sofistikovaný způsob, jak kreslit trendovou čáru. Ale postačí. Opět připomínám, že přiblížení nebo dotek ceny takto zakreslené trendové čáry. Je pouze další indicií, kterou máte pro rozhodnutí, zda otevřít pozici. Poblíž trendové linie se můžete zaměřit na svíčky, které se u ní tvoří. A pokud spatříte některou ze svíček, či formací představených v článku „JAK VSTOUPIT DO TRHU NA ZÁKLADĚ SVÍČKOVÝCH FORMACÍ“. Tak víte, že díky blízkosti trendové linie máte vyšší pravděpodobnost pro úspěch.

TIP: V další části článku se budeme zabývat trendovou čárou, která vzniká na základě pivotů (bodů obratu), pokud nevíte jak tyto body vznikají – přečtete si můj článek na toto téma

Pivotová trendová čára

Pro zakreslení uptrendové linie hledám první vyšší bod obratu po vytvoření low swingu. Jakmile takové vyšší low najdu, tak ho spojím s předchozím bodem obratu. A ve směru uptrendu protáhnu linii spojující tyto dvě minima. Na obrázku můžete vidět 30minutový graf páru BTC/USDT, kde se nám rozvíjí pěkný uptrend.

Jistě, zpětně ho tam vidí každý. Já vás teď provedu zakreslením a následným překreslováním pivotové trendové linie od počátku tohoto trendu. Je důležité si říct, že není jedna trendová linie. Opět připomenu různé časové rámce. Stejně jako různé hodnoty klouzavých průměrů ukazují trend z pohledu jiných časových rámců. Tak i trendových linií je potřeba mít v grafu zakreslených několik, protože nám ukazují trend optikou několika časových rámců.

Trendové linie překresluji pokaždé, když mi vznikne nový bod obratu. Pivotové trendové linie, které budou spojovat 2 nejbližší body obratu, budou největšími kandidáty na proražení, protože mi ukazují ten nejkrátkodobější trend. Pokud spojím dva dlouhodobější body obratu, bude tím vzniklá linie zobrazovat střednědobý až dlouhodobý trend. Každá trendová linie je platná, dokud nedojde k zavření svíčky pod uptrendovou linií a nad downtrendovou linií.

Pojďme se vrátit k předchozí situaci na grafu a ukážeme si další vývoj. Jako první vidíte žlutou trendovou linii, která spojuje první dva body obratu. Jelikož se další bod obratu vytvořil nad naší linií, je potřeba linii aktualizovat. To že se další bod vytvořil nad TL mi říká, že trh mění svou dynamiku, v tomto případě se zrychluje pohyb vzhůru, což je pro mě první indicie pro longový vstup. Abych měl aktuální trendovou čáru, je potřeba spojit předchozí bod 2 s nově vytvořeným bodem obratu a tím pro nás vzniká červená trendová linie. Když dojde k vytvoření dalšího bodu obratu v úrovni červené trendové čáry, je to pro mě potvrzení pro vstup do krátkodobé longové pozice.

TIP: Přihlaste se na workshop: Základy technické analýzy, kde si podrobně ukážeme spoustu praktických dovedností, které můžete okamžitě využít při svém obchodování.

Proč krátkodobé? Protože pivotová uptrendová linie má relativně velký sklon, což naznačuje silný uptrend a takový silný trend není dlouhodobě udržitelný. Zdravý a déle udržitelný trend pro mě znamená sklon trendové linie okolo 25 stupňů. Pokud byste nechtěli vstupovat pouze na základě třetího doteku, můžete na nižším časovém rámci hledat potvrzení svíčkovou formací.

Poslední trendová čára, kterou jsem na obrázku nakreslil je modrá. Vidíte, že její sklon je ještě strmější než u předchozí červené. To může znamenat, že dojde k rychlému pohybu vzhůru nebo naopak k průrazu trendové čáry a pohybu proti. V tuto chvíli by bylo dobré sledovat nižší časový rámec s použití objemového indikátoru. Pokud zaznamenám dlouhou svíčkou s velkými objemy obchodů, může to být známka obratu trendu. Nebo mohu počkat, než svíčka zavře pod trendovou čárou. V obou případech doporučuji přejít na nižší časový rámec. Protože se může stát, že 30minutová svíčka, která zavře pod trendovou čárou, smaže celý váš dosavadní zisk z longové pozice.

V našem případě 30minutová svíčka nezavírá hluboko pod trendovou čárou, a to nám dalo dostatek prostoru na ukončení longové pozice. Po vstupu do trhu, při třetím doteku červené trendové čáry, nastavím stop loss na úroveň bodu jedna. Agresivnější stop loss by se dal nastavit na bod dvě. Ale bod jedna je zároveň i bodem dvě první žluté trendové čáry, kterou by trh mohl ještě otestovat. Pokud by ale došlo k jeho proražení, je větší pravděpodobnost, že uptrend pokračovat nebude, a proto ve své pozici nechci nadále zůstávat.

Závěr

Kreslení trendových čar je velmi důležitou dovedností, kterou by se měl každý začínající obchodník naučit. Samozřejmě existují různé indikátory trendu. Podle mě je důležité nejdřív porozumět čistému cenovému grafu a tomu co z něj mohu vyčíst. A teprve potom zvážit, zda potřebuji ještě další indikátory. Trendovým čárám se budeme věnovat i v dalším článku, kdy si ukážeme více praktických využití pro vstupy do trhů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
paW
Hodnocení článku :
     

díky

spot_img