Víte, jak by smart město mohlo vypadat? Mně se to pojí s několika PC hrami, kde řídíte své virtuální město a vidíte v reálném čase kolik má obyvatel, kolik spotřebuje vody, kolik vyprodukuje odpadu a plynů, kolik jídla budou lidé potřebovat, jak moc výkonné jsou čističky vody, elektrárny, jak je zatížena doprava… Existují desítky dalších ukazatelů, díky kterým můžete provozovat vaše město, aniž by tam všichni obyvatelé umřeli.
Divize čínského e-commerce obra JD.com, JD Finance, založila výzkumný institut jménem Smart City. Ten by pomocí blockchainu mohl něco podobného přenést do reality.
Město, které řídí někdo jiný než doposud
Jingdong Group (JD.com) je čínská společnost, která se zaměřuje na internetové obchody a na novou technologickou implementaci v oblasti obchododu, logistiky a financí. S novým institutem chce JD.com usnadnit výstavbu „inteligentního města“ s využitím umělé inteligence (AI), big dat a blockchain technologií.
Oficiální zpráva uvádí, že její prioritou v oblasti chytrých měst je:
„POKROČILÁ INTELIGENTNÍ ŘEŠENÍ V OBLASTI MĚSTSKÉHO PROSTŘEDÍ, DOPRAVY, PLÁNOVÁNÍ, SPOTŘEBY ENERGIE, OBCHODU, BEZPEČNOSTI, ZDRAVOTNÍ PÉČE, PŮJČEK A VLÁDY.“
Pro JD.com není blockchain novinkou
Společnost JD.com uplatnila blockchain v různých aspektech svého podnikání – od logistického a dodavatelského řetězce až po vydávání aktiv s cennými papíry.
V srpnu odhalila JD.com svou novou platformu Blockchain-as-a-Service (BaaS). Nový nástroj nazvaný JD Blockchain Open Platform údajně umožní firmám vytvářet, provozovat a implementovat řešení blockchainu, aniž by bylo nutné rozvíjet technologii od začátku.
Minulý měsíc čínský konglomerát, který působí v oblasti pojišťovnictví, bankovnictví a finančních služeb a jedna z největších světových pojišťovacích společností, Ping An Insurance, vydal „Whitepaper k inteligentnímu městu“. Jeho cílem je pomoci vládě vytvořit nový model řízení města jako služby.
Sci-fi závěr
Pokud si takovéto město představím, napadá mě scéna ze sci-fi, kde je to všechno skvělé, dokud spořádaně pracujete, dodržujete zákony a chováte se ideálně jako robot. Pokud ale chcete vzdorovat nebo jste odpůrcem režimu, stává se z vás problém. Prakticky jedním kliknutím z vás někdo může udělat odpadlíka, kterému se možná podaří ukrýt někde v podzemí a chvíli tam přežít.
Můj tip: Doporučuji se podívat na film Annon. Můžete zde vidět město, kde neexistuje soukromí ani anonymita. Navíc síť, ve které se vše ukládá, se jmenuje Ether. 😀
Zdroj: cointelegraph.com