[Seriál Inspirativní osobnosti] Idrise Welshe, první žena, která obeplula svět

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V této sérii článků se podíváme na zajímavé ženy, průkopnice, jež svými činy zanechaly stopu v historii a oslnily ve své době mnoho lidí. V dnešním díle se dozvíme něco o první ženě, která obeplula svět.

Idrise Welshe na začátku 20. let objela a obeplula během 5ti let celou zeměkouli. Na souši cestovala ve svém modelu Ford T, zdolala 380 000 mil a navštívila čtyřicet tři zemí. Zajímavostí je, že na počátku této dobrodružné cesty jí bylo pouhých 16 let.

A to byl jen začátek jejího skutečně inspirativního života, který zahrnoval život s brazilským kmenem, boje ve francouzské cizinecké legii, přestřelku s rozzlobenými slony a režii i účinkování v jedenácti filmech.

To vše zní jako zápletka fantastického hollywoodského filmu. Příběh této ženy byl plný dobrodružství a bohužel není tak široce známý, jak by měl být. Proto určitě stojí za to, podělit se o její příběh a možná i inspirovat čtenáře.

“Mozek, krása a kalhoty”- nabídka světové cesty pro šťastnou mladou ženu

Idris Welsh se narodila v kanadském Winnipegu v roce 1906 a byla studentkou klášterní školy v Paříži, když v roce 1922 uviděla reklamu v Paris Herald. Reklama uváděla, že hledá „dobře vypadající, inteligentní mladou ženu“, která by se nebála zúčastnit se blíže neurčené expedice v Asii a Africe.

Reklama také uváděla, že žadatel musí být připraven jednat. Idris, která byla inspirována fantastickými příběhy, o nichž četla v otcově sbírce knih již od dětství, snila o cestování, dobrodružství a intrikách v odlehlých koutech světa. Využila tedy příležitost, poslala žádost a za nedlouho byla vybrána jako mechanička expedice vedené Walterem Wanderwellem.

Ačkoli ji oficiálně zaměstnali jako mechaničku, byla překladatelkou, řidičem, vyjednavačem, prodejcem a filmařem. Její zářivá osobnost a dobrý vzhled z ní brzy udělaly hvězdu expedice, což jí zároveň vedlo ke změně jména na mnohem zajímavěji znějící přezdívku Aloha Wanderwell.

Není přehnané si Alohu představit jako Indianu Jonese v ženském podání. Její dobrodružství se známému příběhu silně podobají.

Boj za francouzskou cizineckou legii

Walter a Aloha vyrazili z Nice v říjnu 1922 na něco, co by se dalo popsat jako první reality show na světě. Když procházeli světem, financovali své cesty natáčením cestopisů a prezentacemi o svých dobrodružstvích. Nikdy předtím nebyly na cestě produkovány filmy a sláva Alohy tak rostla. Pro mnohé diváky tyto expediční filmy představovaly první zveřejnění lidí, kultur a historických památek pěti kontinentů.

Kromě svých filmů vystupovala v týdenících a novinách a byla stejně známá jako další dobrodružka té doby, Amelia Earheart. Aloha brzy dostala přezdívku “The World’s Most Traveled Girl”.

Zajatá v Číně

Expediční tým byl zajat bandity podél Velké čínské zdi a jen díky kouzlu Alohy se jim podařilo dostat ze zajetí. Učila své únosce, jak konstruovat kulometné hnízdo a pracovat s automatickou zbraní. Aloha dobře věděla, jak se ve světě kolem zbraní pohybovat. Ostříhala si vlasy, aby se stala jednou z mála žen, které sloužily ve francouzské cizinecké legii. Byla také jmenována čestným plukovníkem v sibiřské armádě.

Aloha byla přítomna u důležitých momentů historie. V indické Kalkatě se setkala s piloty, kteří byli uprostřed prvního leteckého obletu zeměkoule, aby se vyfotografovali. Kromě toho také navštívila Egypt, když se otevírala hrobka krále Tutanchamona.

Obrázek pro příspěvek

Dobrodružství nekončí

Cesta autem po světě ve 20. letech byla výzvou a expedice se často musela uchýlit k tvůrčím opatřením, aby udržovala vozidlo v chodu. Aloha použila drcené banány k promazání diferenciálu, sloní tuk jako motorový olej a místo benzinu jako palivo vozidla využila petrolej. V roce 1924, kdy občanská válka v Číně znemožnila nákup pohonných hmot, táhl tým auto osmdesát mil.

Když na začátku roku 1925 dorazili do Kalifornie, Walter a Aloha se vzali. Jejich  manželství bylo i k užitku, jelikož se FBI Waltera chystala zatknout podle Mannova zákona, který zakazuje přepravovat ženy a dívky přes státní hranice kvůli „nemorálním účelům“.

Během pěti let putovala výprava po francouzských bojištích, prošla napříč Itálií, právě když Mussolini upevňoval svou moc, zažila nepokoje v Německu spojené s potravinovou krizí, tábořila na úpatí Velké sfingy v Egyptském údolí králů, vjela do Palestiny, a přes pusté země Indie často táhla auta přes řeky s pomocí vodních buvolů. Aloha také tvrdila, že téměř umřela na žízeň v súdánské poušti.

Obrázek pro příspěvek

Její expedice skončila v lednu 1927. Do té doby byla Aloha globální hvězdou, mezinárodně uznávanou průzkumnicí, a držela titul první ženy, která obeplula svět. Když její cesta začala, mluvila čtyřmi jazyky a na jejím konci ovládala také ruštinu, čínštinu a japonštinu. Byla skutečně světovým občanem.

“Celý svět byl venku. Sáhla jsem po něm… Extáze – strhující vzrušení.” – Aloha Wanderwell ve své monografii Call to Adventure

Ztracené město Z

Aloha a Walter měli dvě děti, ale jejich dobrodružství tím neskončilo. “Normální život” nebyl pro ně.

V roce 1930, se naučila létat s německým hydroplánem a spolu s manželem cestovali do Bahie v Brazílii a pomáhali s hledáním britského průzkumníka Percyho Fawcetta, který zmizel při hledání ztraceného města Z.

Obrázek pro příspěvek

Wanderwellovi přistáli v neobydlené části řeky Amazonky, aby zahájili pátrání. Rozložili tábor, ale na jednom ze svých výletů jim došlo palivo a museli nouzově přistát na řece Paraguay. Dvojice se musela rozdělit. Walter vyrazil z amazonské pánve a Aloha zůstala s místním kmenem Bororo.

Přátelila se s členy kmene a žila s nimi několik měsíců, zatímco čekali na záchranu. Aloha natočila svůj zážitek, který byl vůbec prvním filmovým záznamem kmene. Z jejích záběrů vznikl třiceti dvou minutový němý film Last of the Bororos, který je zachován ve filmových archivech humanitních studií Smithsonian Institute.

Aloha krátce na to produkovala další film o své cestě s názvem Řeka smrti, což je její jediný film se zvukem.

Vražda a nevyřešený případ

Po svém návratu do USA příběh Wanderwellů pokračoval. 5. prosince 1932 byl Walter sám v kabině na lodi Carma v přístavu Long Beach, zatímco Aloha navštívila hollywoodská studia, kde řešila produkci filmů o svých dobrodružstvích. Když se vrátila, Walter byl mrtvý, někdo ho střelil do zad. Policie si nejdříve myslela, že šlo o loupež, jenže peněženka i hotovost byly nedotčené. Přestože se vražedná zbraň nikdy nenašla, byl zatčen muž jménem William Guy. Soud ale neměl dostatek důkazů, aby ho shledal vinným a on po rozsudku uprchl do Mexika.

Případ obklopovalo mnoho konspiračních teorií. Od zabití Waltera FBI za to, že byl špiónem, až po teorii, že ho nechala zabít samotná Aloha. Ani o 100 let později nebyl případ vyřešen.

Úžasný život Alohy

Aloha se později provdala za Waltera Bakera a společně nadále cestovali po světě a natáčeli filmy. V roce 1939 vydala monografii Call to Adventure! Od té doby pokračovala v přednáškách a seminářích až do roku 1982 a zemřela 4. června 1996.

Aloha Wanderwell toho během svého života stihla opravdu hodně, získala si prvenství a uznání v mnoha oblastech, její dobrodružství a úspěchy inspirovaly nejednoho fanouška a život, který žila, je doslova hodný filmu. Třeba se ho někdy dočkáme.

Máte tip na jinou pozoruhodnou osobnost, která podle vás zůstává neprávem opomenuta? Napište do komentářů. Děkujeme. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img