Návrh ruského ministersta financí počítá s tvrdými tresty odněntí svobody pro držitele kryptoměn. Co však opomíjí, jsou nelegální transakce a použití krypta na darknetu.
Přísné tresty pro ruské uživatele kryptoměn
Zdá se, že přísný dohled Ruska nad transakcemi s kryptoměnami má jeden zásadní slepý bod. Skýtá sice přísné tresty, ale neexistuje žádná odpovědnost pro zločince, kteří používají digitální aktiva k provádění nelegálních transakcí. To alespoň plyne z místní kryptoměnové legislativy.
Ve čtvrtek ruské ministerstvo financí navrhlo nové dodatky k zákonům o kryptoměně, které mají vyjasnit pravidla týkající se daňových úniků. Návrh počítá s tím, že Rusům hrozí až tři roky ve vězení v případě, že neohlásí transakce ve výši 45 milionů rublů (583 000 USD) nebo více, provedené alespoň dvakrát během tří let. Dřívější pokyny přitom navrhovaly stejné tresty pro všechny, kdo nenahlásí jakékoli krypto transakce nad 1 milion rublů, tedy 13 000 dolarů.
Hodleři budou hlásit téměř vše
Zvýšené nepohodlí a dávku obtížné byrokracie si Rusko připravilo pro všechny hodlery v zemi, kteří drží ve svých peněženkách alespoň 600 000 rublů. To je v přepočtu 7 700 dolarů (cca 172 tisíc Kč). Každý, kdo během kalendářního roku v součtu ve svých peněženkách držel kryptoměny v této hodnotě nebo více, musí stát všas informovat. Kdo toto nařízení poruší, riskuje pokutu, která činí 50 000 rublů (640 $).
A co zločinci?
V nových pokynech kupodivu chybí tresty pro zločince, kteří kryptoměny i nadále používají k nezákonným transakcím. Maria Stankevich, vedoucí rozvoje podnikání na kryptoburze EXMO, k tomu uvedla:
„Nevidíme žádnou trestněprávní odpovědnost pro stínový kryptotrh ani pro směnárny v Moskvě, které stále zpracovávají velké množství špinavých kryptoměn. Vláda se v zásadě snaží stíhat občany, místo toho, aby vytvářela pevnou regulaci podvratných hráčů na trhu (jako je tomu například ve Velké Británii).“
Jak uvedl Mikhail Uspensky, konzultant ruské advokátní kanceláře Taxology, nové pokyny ministerstva ignorují také takzvané „šedé kryptoburzy.“ Ty údajně představují většinu transakcí na stínovém trhu.
Závěr
Ruské regulace kryptoměn mnozí nazývají zákrokem proti běžným držitelům kryptoměn. Rusko si na ně došláplo v době, kdy zvažuje výhody digitální měny centrální banky (CBDC). Pro uživatele kryptoměn jsou navrženy striktní byrokratické požadavky a tresty. Jen malá pozornost je pak věnována například jejich ochraně před zločinci.
„Bylo rozhodnuto, že na ně nebude uplatněna trestní odpovědnost, a hlavní rizika trestního stíhání by měla být přenesena na obyčejné vlastníky kryptoměn,“ uzavírá Uspensky.
Mám trochu obavy z toho, že co má Rusko je super a tady se to co nevidět zavede taky.
Koukají z toho prachy, je to proti normálním lidem a proč by se mělo vymýšlet něco nového, když už super levárnu za paní Šilerovou a za Andyho vymyslel někdo jiný.
Prej se u nás chystá nějakej novej crypto zákon, ví někdo bližší info? Dík