Ropa zadržuje dech před očekávaným snížením nabídky ze strany OPEC+

5
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Cena ropy byly v pondělí stabilní v očekávání, že velcí producenti budou udržovat omezené dodávky. Mezitím rostly naděje, že Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby beze změny, aby nedošlo k útlumu americké ekonomiky.

Listopadové futures kontrakty na ropu Brent se do 1110 GMT zvýšily o 5 centů na 88,60 USD za barel. Říjnové futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) vzrostly o 2 centy na 85,57 USD za barel.

Oba kontrakty skončily minulý týden na nejvyšších hodnotách za více než půl roku, po dvou předchozích týdnech ztrát.

“Ceny ropy byly ovlivněny především očekáváním dalšího snížení dodávek ze strany hlavních producentů ropy, Ruska a Saúdské Arábie,” uvedl Sugandha Sachdeva, výkonný viceprezident a hlavní stratég společnosti Acme Investment Advisors.

Sachdeva však dodal, že stálý nárůst produkce ropy v USA by mohl omezit další výrazný růst ceny.

Snižování dodávek ropy

Očekává se, že se Saúdská Arábie přenese přes dobrovolné snížení těžby o 1 milion barelů denně (bpd) na říjen. Předchozí oznámení Saúdské Arábie o prodloužení dobrovolného snížení přišla před oficiálními prodejními cenami. Ty obvykle vycházejí v prvním týdnu měsíce.

Rusko již oznámilo zářijové snížení exportu o 300 000 barelů denně po srpnovém snížení o 500 000 barelů denně.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak ve čtvrtek uvedl, že se Rusko dohodlo s partnery v Organizaci zemí vyvážejících ropu na parametrech pokračování snižování vývozu.

Oficiální oznámení s podrobnostmi o plánovaných škrtech se očekává tento týden.

Generální ředitel společnosti Vitol Russell Hardy v pondělí uvedl, že světový trh s ropou by se měl v příštích šesti až osmi týdnech uvolnit kvůli údržbě rafinerií. Zároveň mají ale dodávky kyselé ropy s vyšším obsahem síry zůstat kvůli škrtům OPEC+ omezené. Tyto dodávky putují většinou do komplexních rafinerií v Indii, Kuvajtu, Džizanu (Saúdská Arábie), Ománu a Číně.

Ve Spojených státech v srpnu posílil růst počtu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 3,8 % a růst mezd se zmírnil, což naznačuje ochlazení trhu práce. Zároveň tento fakt utvrzuje očekávání, že Federální rezervní systém tento měsíc nebude dále tlumit ekonomiku zvyšováním úrokových sazeb.

V Číně se v srpnu nečekaně zvýšila výrobní aktivita, jak ukázal průzkum PMI. Tyto informace omezily určitý pesimismus ohledně ekonomického zdraví největšího světového dovozce ropy, jehož bojující sektor nemovitostí táhne vpřed ekonomiku od doby, kdy se vymanil z pandemie COVID-19.

Investoři viděli určitá pozitiva v opatřeních Pekingu na podporu ekonomiky z minulého týdne, jako je snížení depozitních sazeb u některých největších státních bank a uvolnění pravidel pro půjčky pro kupce domů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img