Regulace se blíží. Bitcoin z ní bude těžit

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Pokračující diskuse o potřebě komplexního regulačního rámce v USA, který by identifikoval příležitosti a rizika v rychle rostoucím sektoru bitcoinů, upoutala pozornost širší veřejnosti.

Pozitivní vliv

Rostin Behnam, předseda Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), nedávno uvedl, že řádná regulace oblasti kryptoměn by mohla mít významný pozitivní vliv na růst trhu, zejména pro bitcoin.

“K růstu by mohlo dojít, pokud budeme mít dobře regulovaný prostor,”

– řekl Behnam během svého vystoupení na právnické fakultě Newyorské univerzity.

Behnam také řekl:

“Cena bitcoinu by se mohla zdvojnásobit, pokud bude existovat trh regulovaný CFTC,”

– což se dostalo na titulní stránky novin po celém světě. Jeho komentáře nejsou překvapivé vzhledem k tomu, že již dříve několikrát zdůraznil potřebu regulační jasnosti na trhu s Bitcoinem.

CFTC hlavním regulátorem

Začátkem letošního roku navrhli zástupci senátního zemědělského výboru, který dohlíží na CFTC, nový návrh zákona, podle kterého by se CFTC stala hlavním regulátorem odvětví digitálních aktiv a posílila by svou kontrolu nad spotovými trhy s kryptoměnami. Návrh zákona by rovněž vyžadoval, aby se obchodní společnosti registrovaly u CFTC. Behnam vyjádřil podporu tomuto dvoustranickému návrhu zákona, který by rovněž umožnil CFTC vybírat poplatky od regulačních subjektů a posílil její finanční moc.

“Kongres nám v současné době přiděluje peníze, což nás dostalo do situace, kdy máme pocit, že jsme neustále na vážkách, kolik peněz nám bude přiděleno,”

– dodal Behnam během akce na NYU School of Law.

“Stále pociťujeme rány a šrámy z pěti nebo šesti let, kdy jsme neměli žádné finanční prostředky.”

Behnam dodal, že skromný finanční rozpočet a další překážky také brání agentuře v tom, aby se řádně postavila proti trestné činnosti týkající se bitcoinů a dalších digitálních aktiv. Vzhledem k tomu, že CFTC nemá žádnou jurisdikci, agentuře chybí tradiční služby dohledu a řešení pro dohled nad trhem, aby mohla náležitě dohlížet na obchodní platformy a další zprostředkovatele, poznamenal dále Behnam.

CFTC a SEC musí spolupracovat

Tyto poznámky přicházejí zhruba měsíc poté, co bývalý předseda CFTC Timothy Massad vyzval CFTC a americkou Komisi pro cenné papíry (SEC), aby se spojily a vyřešily současné mezery v krypto regulaci založením samoregulační organizace (SRO).

Massad tvrdil, že ani CFTC, ani SEC nemají potřebné pravomoci k regulaci bitcoinu a dalších digitálních aktiv. V současné době existuje značná mezera, pokud jde o regulaci toho, co nazval “peněžním trhem s kryptoaktivy”. To zahrnuje obchodní aktivity s bitcoiny na burzách, jako je Coinbase nebo Kraken. Ačkoli se americký Kongres pokusil tento problém řešit prostřednictvím několika návrhů zákonů, Massad se domnívá, že řešení spočívá v SRO.

Začátkem tohoto měsíce předseda SEC Gary Gensler uvedl, že podporuje myšlenku předat CFTC roli vrchního regulátora kryptoměn, které nejsou cennými papíry, ačkoli Kongres by v takovém případě neměl SEC přehlížet. Zdůraznil, že je důležité zajistit, aby zákony o cenných papírech regulující kapitálové trhy v hodnotě 100 bilionů USD nebyly oslabeny, neboť díky těmto zákonům nám kapitálové trhy závidí celý svět.

V současné době je CFTC zodpovědná pouze za regulaci kryptoměnových derivátů, ačkoli se zdá, že mnozí ve Washingtonu a v odvětví zaměřeném na bitcoin podporují myšlenku předat otěže regulace kryptoměn této agentuře.

Kdo bude mít z regulace prospěch?

Mnoho lidí v tomto odvětví zastává názor, že dobře zavedený regulační rámec by mohl přilákat více institucionálních investorů a podpořit přijetí bitcoinového trhu. Behnam také tvrdil, že firmy digitálních aktiv vidí významný potenciál “pro institucionální příliv, který se objeví pouze v případě, že existuje regulační struktura kolem těchto trhů”.

Behnam dodal, že Bitcoin projekty “daří na regulační jistoty” a organizace doufá, že v blízké budoucnosti bude mít větší jasnost, která umožní těmto společnostem pokračovat v poskytování inovativních produktů, které mění životy lidí. Opět platí, že tento postoj není překvapující, protože Behnam důsledně argumentoval pro potřebu poskytnout účastníkům trhu s regulační jasnost – něco, co mnozí v tomto odvětví tvrdili, že chybí.

A konečně, převedení bitcoinu pod dohled CFTC by mohlo celou diskusi o cenných papírech ukončit. Tato větší jasnost a přehlednost by pak mohla otevřít cestu pro více institucionálních hráčů, kteří trvají na tom, aby měli jasný rámec regulující digitální aktiva, aby zvýšili svou expozici vůči bitcoinu.

Možné poškození

Nicméně zatímco mnozí volají po větší regulační jasnosti, někteří analytici se domnívají, že komplexní regulační rámec by mohl poškodit některé z největších podniků v USA, včetně Coinbase.

Analytici společnosti Wells Fargo zahájili výzkumné pokrytí společnosti Coinbase s ratingem underweight, přičemž se mimo jiné odvolávají na riziko restriktivnějšího postoje vlády vůči digitálním aktivům.

Přísnější regulační prostředí, stejně jako pokračující makroekonomické protivětry, by mohly mít podstatný dopad na objemy a tržby Coinbase v roce 2023, napsali analytici v iniciační zprávě.

“Zejména regulace bude pro COIN výzvou, všimněte si například nedávné diskuse přicházející z Komise pro cenné papíry a burzy o ‘kryptoměnách jako cenných papírech’,”

– dodali analytici Wells Fargo.

Závěr

Komise pro cenné papíry a burzy (CFTC) a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se již léta přetahují o roli vrcholného regulátora kryptoměnového průmyslu. Obě se zdráhaly vydat mnoho formálních pokynů pro bitcoinové společnosti a místo toho se rozhodly vytvořit regulační precedens prostřednictvím donucovacích opatření. Někteří odborníci z odvětví sice vytvoření komplexního regulačního rámce pro Bitcoin nepodporují, mnozí však nadále zdůrazňují, že je důležité mít v této oblasti více jasno.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
an onym
Hodnocení článku :
     

“Autore” Ten google translator vás zase pěkně vypekl. Asi to po něm budete muset začít číst.
… Bitcoin projekty „daří na regulační jistoty“ a …

Poustnak

krasny clanek. hlavne tvrzeni ze s regulaci by mohla ceny vyrust o 100%. Chybi dodat ze bez regulace jiz vzrostla o tisice procent. Viva regulace.

Ruda

K cmu? Akcie lítají ještě víc a jsou regulovaný, každá burza chce Kyc tak jako co.

spot_img