[Pro začátečníky] Co je to altcoin

4.6
(19)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

O Bitcoinu už jste určitě slyšeli. I lidé, kteří nikdy kryptoměny neměli, o něm pravděpodobně slyšeli. Možná vás ale překvapí, že existují stovky ne-li tisíce dalších kryptoměn, které jsou v mnoha ohledech lepší než Bitcoin. Všechny kryptoměny kromě Bitcoinu se označují jako altcoiny (alternativa Bitcoinu) a mezi nejznámější z nich patří Litecoin, XRP nebo Ethereum (o těchto a dalších kryptoměnách se dozvíte podrobnosti v dalších článcích). Nyní se pojďme podívat, v čem se altcoiny od Bitcoinu liší.

Co to je altcoin?

V  první řadě je to zkratka pro alternative coin.
Altcoiny jsou všechny kryptoměny, které byly vytvořeny po Bitcoinu. Je to v podstatě obecný název pro všechny tyto kryptoměny: Ethereum, Litecoin, Monero,  Dogecoin,  atd. Existují tisíce altcoinů, a pouze jeden Bitcoin. Ale proč takové jméno? Co to znamená? A jak si vybrat altcoin ze všech dostupných na trhu?

Jak altcoiny získaly jméno

Nejprve bychom ale chtěli mluvit trochu více o začátku tohoto jména. V roce 2011, kdy byl Bitcoin jedinou začínající kryptoměnou, se objevila potřeba alternativy. A tak byl vytvořen Namecoin. Je považován za vůbec první altcoin. Pak se začaly objevovat další mince. Například Litecoin, Ripple a mnoho dalších. Souhrnný název pro všechny z nich nebylo těžké vymyslet. Protože to byla alternativa k Bitcoinu, lidé vzali „alt“ a přidali k němu „coin“. Takto vznikl termín „altcoiny“.

Proč byly vytvořeny altcoiny?

Odpověď je jednoduchá. Myšlenka Bitcoinu byla opravdu skvělá, ale měla určité nevýhody. Byl to těžký a pomalý proces. Lidé chtěli něco lehčího a rychlejšího. Další altcoiny se snaží vypořádat s  nedostatečnou anonymitou Bitcoinu. Bitcoin totiž není anonymní, ale pouze pseudo-anonymní. Kdokoliv, kdo zná vaši bitcoinovou adresu, může si dohledat historii vašich plateb. Je to podobné, jako kdyby si každý, kdo zná číslo vašeho bankovního účtu, mohl dohledat všechny platby spojené s tímto účtem.
Zcela anonymní kryptoměnou je například  Zcash,  Monero  nebo  DASH.
Co tedy altcoin znamená? Je to náhrada za první kryptoměnu. A je také budoucností celého trhu s kryptoměnami.

Těžba altcoinů

Potvrzování transakcí u Bitcoinu se řeší těžbou, kterou zajišťují uživatelé. Bitcoin  se těží pomocí modelu Proof-of-Work (PoW) s  hashovací funkcí SHA256. Metodu PoW dříve používala většina altcoinů, ale nyní se objevují nová, efektivnější a úspornější řešení.
Některé altcoiny nahrazují hashovací funkci SHA256 jiným algoritmem nebo dokonce kombinací více algoritmů.

Stále častěji se ale setkáte s  kryptoměnami, které opouštějí původní model těžby (PoW). Třeba Ethereum již dlouhou dobu plánuje přejít z PoW na PoS (Proof-of-Stake), kde těžaři už nesoupeří v  řešení matematické úlohy, ale jsou zvoleni na základě určitých kritérií. Kromě PoS existují i další modely, jako například Proof-of-Importance (kyptoměna  NEM – systém vychází z určité důležitosti uživatelů, každému je přidělen index důležitosti. Systém započítává počet transakcí – čím více transakcí – tím větší odměna), Proof-of-Processed-Payments – doklad o zpracovaných platbách PoPP (kryptoměna Metal – když posíláte peníze nebo nakupujete, dostanete malou odměnu za každý dolar, který utratíte) a další.

Některé altcoiny nevyužívají ani blockchain. Například v síti IOTA  není těžba bloků ani vytváření blockchainu potřeba. Namísto toho musí váš počítač s  každou odeslanou transakcí ověřit a potvrdit 2 cizí transakce.

Neomezené možnosti kryptoměn

Jedním z  nejznámějších altcoinů je  Ripple (XRP), který umožňuje snadný a levný převod peněz a kryptoměn. Vývojáři této populární kryptoměny mají na kontě ještě jeden obdobný projekt – kryptoměnu Stellar Lumen. Předplacená platební karta při platbě v  obchodech převádí  kryptoměny na klasické peníze, takže ji lze využít pro každodenní platby.

Některé digitální měny nahrazují klasické měny, drahé kovy a další aktiva. Například USDT (Tether) je kryptoměna, která převádí americké dolary do virtuální podoby. Jedna digitální mince má hodnotu 1 USD a kdykoliv ji za tuto cenu můžete nakoupit i prodat.
Dalším příkladem je třeba platforma Digix DAO, za kterou stojí společnost Digix. Společnost obchoduje se zlatem a přes platformu Digix DAO si můžete zlato koupit. Společnost vám zlato buď zašle, nebo vám vystaví digitální mince DGX, přičemž 1 DGX = 1 gram zlata. Digitální mince můžete používat jako každou jinou kryptoměnu. Hodnota DGX je ale podložena skutečným zlatem a můžete je kdykoliv odprodat zpět.

Existují také digitální kryptoměny určené primárně pro video-herní průmysl (GameCredits), kryptoměny pro sázení a hazardní hry (Augur, FunFair), nebo třeba platforma sociálních médií s  vlastní kryptoměnou (Steem).

Vztah mezi Bitcoinem a altcoiny

Jak jsou altcoiny spojeny s Bitcoinem? Měli bychom prodat altcoin, když je Bitcoin nízko? A koupit altcoin, když je Bitcoin vysoko? K vyřešení tohoto problému musíme všichni pochopit vztah mezi altcoiny a Bitcoinem. Hlavním důvodem, proč vůbec existuje závislost, jsou burzy a obchodní trhy. V podstatě jsou altcoiny obvykle spárovány s Bitcoinem. Obchodníci si mohou vyměnit Bitcoin za téměř jakýkoli altcoin. Proto ceny často souvisejí. Když Bitcoin padne, mnoho altcoinů musí také klesnout. Když však  Bitcoin stoupne, je zde šance, že i altcoiny stoupnou.

Kdy koupit?

Měli byste brát v úvahu bitcoinové grafy, když uvažujete o  koupi altcoinu. Ale prohlášení, že byste měli prodávat altcoiny, když je Bitcoin nízko, a koupit altcoiny, když je Bitcoin vysoko, je přehnané. Většinou se musíte soustředit na směnný kurz mincí, které kupujete nebo prodáváte, abyste věděli, kdy altcoin stoupá. Za druhé, podívejte se na cenu Bitcoinu, jen pro jistotu. Obchodování by tak mělo být pro vás jednodušší a předpovídání budoucích cen by mělo být také jednodušší.

Altcoiny jsou riziková investice!

Altcoinů jsou stovky, možná i tisíce, ale většina z  nich se nikdy neuchytí. Mnoho altcoinů jsou navíc podvodné kryptoměny (tzv. scamcoins, shitcoiny), které fungují jen pár měsíců a nepřináší nic průlomového, i když tvrdí opak. Rizikové jsou třeba předtěžené kryptoměny, kde většinu mincí drží vývojáři. Těm stačí dobře cílená reklamní kampaň, aby lidé začali jejich kryptoměnu nakupovat. Vývojáři pak jen čekají, až hodnota kryptoměny vzroste, aby mohli držené kryptoměny prodat.

Vysoce rizikové jsou také předprodeje ICO. ICO je forma crowdfundingu, při které si investoři mohou koupit mince nebo tokeny připravované kryptoměny. Před zahájením ICO se vždy stanoví cílová částka, kterou chtějí vývojáři vybrat. Pokud se částka do konce ICO nevybere, tak se peníze investorům vrátí. Problém je, že ke spuštění ICO nepotřebujete fungující produkt. Stačí vytvořit digitální tokeny, což se většinou řeší přes platformu Ethereum a ty pak prodávat. Mnoho podvodníků toho zneužívá, protože prodejem bezcenných tokenů (které ovšem prezentují jako průlomové) mohou vydělat i miliony dolarů.

Kde hledat nové altcoiny a jak je koupit?

Většina připravovaných altcoinů využívá zmiňovaný předprodej kryptoměn (ICO). Z  vybraných peněz od investorů se pak financuje vývoj a propagaci kryptoměny. ICO probíhá ještě před uvedením kryptoměny na burzu, a dokonce i před spuštěním kryptoměnové sítě.

Altcoiny můžete nakupovat a prodávat stejně jako Bitcoin přes internet. Na velkých kryptoměnových burzách se obchodují desítky populárních altcoinů – často je však pro jejich nákup nutné vlastnit BTC, za který se příslušný altcoin následně smění. Například Bitcoin nakoupíte i přes Bitcoin automaty. U ICO se často nakupují tokeny za ethereum. Takže nejprve budete muset nakoupit Ethereum a až za něj lze koupit kryptoměnu v  předprodeji.

Na webu CoinMarketCap.com naleznete u každého altcoinu seznam burz, na nichž lze kryptoměnu koupit.

Peněženka pro altcoiny

Opět máte na výběr z  několika možností – desktop, mobilní aplikace, online platforma nebo hardware peněženka. Každý způsob nabízí jinou míru možností a zabezpečení. Nejbezpečnější verzí jsou hardwarové peněženky, které však nepodporují všechny altcoiny na trhu. Zmíněnou kryptoměnu Litecoin, Dash nebo Ethereum lze uložit na  Trezor, kryptoměnu Ripple uložíte na  Ledger.

Při používání peněženky dávejte především pozor na to, kam si ukládáte hesla a privátní klíč.

Závěr

Bitcoin a altcoiny, které vznikly, mohou přinést novou globální ekonomiku.
Umožňují nám obchodovat způsobem peer-to-peer, aniž by nás ovládaly subjekty třetích stran. Bitcoin představil blockchain, ale další vývojáři rychle vylepšují Nakamotův nápad. Některé měny se zaměřily na rychlost, jako je tomu u Ripple nebo Litecoinu. Jiní řešili soukromí. Kryptoměny jako Zcash zašly tak daleko, že jsou všechny transakce soukromé a nevysledovatelné. Každý altcoin má své silné a slabé stránky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img