Co znamená shitcoin?

4.1
(8)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Pokud se pohybujete v kryptosvětě, tak jste jistě zaslechli termín shitcoin. Co však toto slovo znamená? Jaká je jeho definice? A co je nejdůležitější – jak ho poznat? Shitcoin je hovorové pojmenování altcoinů. Jsou to mince bez potenciální hodnoty nebo použití. Některé shitcoiny jsou také scamcoiny (podvodné mince), ale ne všechny. Přestože shitcoiny nemají žádnou potenciální hodnotu nebo použití, jejich hodnota se na otevřeném trhu čas od času dramaticky zvyšuje, obvykle kvůli schématu pump and dump (umělé napumpování ceny kryptoměny a následný prodej za vyšší cenu, což znamená zisk).

Bitcoin rozhodně není shitcoin

Dříve, než se Bitcoin ustálil, lidé pochybovali, že to bude úspěšný projekt. Nikdy předtím neexistovala kryptoměna, která by byla udržována decentralizovaně. Nikdo si nebyl jistý, jestli uspěje.

Bitcoin byl vynalezen v roce 2009. První altcoiny, které napodobovaly nebo zlepšovaly základní bitcoinový design, se začaly objevovat kolem roku 2011. V roce 2013 na scéně explodovaly altcoiny a nevykazovaly žádné známky zpomalení. Každý chtěl být bohem peněz. Ale protože je tento trh tak nový a relativně neznámý, není lehce přijímán společností.

Nový trh a bublina

Toto se stává, když se objeví zcela nový trh, který má malou nebo žádnou historii a žádný známý ekvivalent v reálném světě.

Kryptoměny tedy vytvořily nový trh, investoři se zdráhali, protože čerpali z historických paralel (tulipánová bublina). A protože základní technologii používanou ke správě blockchainu nemusí velké procento investorů dobře pochopit, existuje dostatek prostoru pro zneužití. Může být obtížné zjistit, zda je kryptoměna životaschopná, nebo zda byla vytvořena s cílem okrást investory.

Nyní se určitě ptáte, co je altcoin

Alternative coiny (zkráceně altcoiny) jsou všechny kryptoměny, které nejsou na prvním místě dle tržní kapitalizace, s výjimkou bitcoinu. Tržní kapitalizace = aktuální cena jednoho coinu * počet coinů v oběhu (v reálném čase vám ukáže, kolik stojí každá kryptoměna).  Avšak za předpokladu, že dominantní postavení zaujme jiná kryptoměna, bude bitcoin částí kryptokomunity označován za jeden z altcoinů.

Shitcoin je v podstatě altcoin, který se časem stává bezcenným nebo je to ten, který se ukáže jako podvod. A zdá se, že v kryptosvětě je mnoho špatně navržených shitcoinů. Za shitcoiny se také obvykle považují nové altcoiny, které nezavádějí žádné významné technologické inovace. Existuje mnoho důvodů, proč by lidé chtěli vytvořit nový altcoin, a jak si dokážete představit, čistá chamtivost je důvod číslo jedna. Kdo by nechtěl vydělat peníze z ničeho nic? Vytváření úspěšného altcoinu je však mnohem těžší. Vyžaduje to velké úsilí a mnoho stejných vlastností, které mají úspěšné podniky: velké vedení, komunikaci, transparentnost, marketing a zapojení komunity.

Na Divokém západě kryptoměn je pro nováčka těžké oddělit shitcoiny od dobrých mincí, zejména při zrodu mince.

Množství zhroucených burz, operací s podvodnými mincemi a krádeží hackerů je také docela ohromující, což výrazně snižuje reputaci světa kryptoměn. Například vyhledejte v Googlu následující klíčová slova: Mt. Gox, DAO, OneCoin. Tyto typy kolapsu děsí lidi od přijetí kryptoměn.

Jak rozeznat shitcoiny?

  • Většina shitcoinů byla vytvořena k obohacení majitelů/vývojářů prostřednictvím ICO a poté útěku s penězi (např. Ponzi, pyramida) – kryptoměna má přehnané ambice nebo “garance” zisků například o 200 %.
  • Využívají celebrity k propagaci mincí (Putincoin, Trumpcoin).
  • Jde o pouhou kopii jiných projektů (viz některé forky – Bitcoin Cash), jež nepřináší nic nového.
  • Nezajišťují technologický pokrok a inovace (například zrychlení transakcí).
  • K dispozici není whitepaper (bílá kniha) ani road map (plán vývoje).
  • Developerský tým je anonymní a nedá se o něm nic zjistit.
  • S kryptoměnou se neobchoduje (skoro) na žádné burze.
  • Nízká likvidita (malý objem obchodů).
  • Hodnota altcoinu by měla být závislá na jeho poptávce. Ale protože většina kryptoměn má omezené nebo žádné praktické využití – jejich hodnota vychází čistě ze spekulací. Shitcoin je tedy něco, o čem lidé říkají, že je cenné jednoduše proto, že to existuje.
  • Při zjišťování, zda je altcoin skutečně cenný, nepomáhá ani to, že většina informací se nachází na internetu, kde může být obtížně postřehnutelné, zda jsou tyto informace pravdivé nebo byly napsány za účelem vytvoření rozruchu.

Jak zaniká shitcoin?

Co to tedy ten shitcoin znamená? Takhle zastánci bitcoinu nazývají všechny altcoiny. Zastánci altcoinu naopak používají tento název pro příliš mladé kryptoměny nebo pro kryptoměny s malou tržní kapitalizaci.

A proč shitcoiny většinou zanikají? Jsou to zejména kryptoměny popírající jejich základní filozofii, např. jsou centralizované. O jejich přežití také rozhoduje například zájem širší veřejnosti, likvidita, jejich další technologický vývoj, rychlost transakcí, velikost poplatků, velké instituce raději investují do Bitcoinu, atd.

Závěr

Zatímco zájem o kryptoměny zůstává vysoký, je nepravděpodobné, že vývoj a marketing altcoinů, které jednoho dne budou považovány za shitcoiny, výrazně zpomalí. Proto, pokud jste na kryptoměnovém trhu nováčkem, měli byste si udělat čas na studium a pečlivě naplánovat svou investici, jinak byste mohli své peníze utratit za shitcoiny.

P.S.: Existuje altcoin zvaný „shitcoin“ a zkráceně „SHIT“. Jeho logo je smajlík “Poo”.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pet

Jaký coin považujete za shitcoin? Pro mě je to např. BTC:)

Rob

Tedy laťka je nasazena hodně vysoko, Pete. Lze jen těžko dorovnat. Já považuji za shitcoin například Tether. 🙂

Karel Jelínek

V tom případě kryptoměnám moc nerozumíte 😂

Rob

A nebo jim rozumí jinak – po svém. Záleží na úhlu pohledu. Bitcoin má nějaké problémy, jak všichni víme (s technologií i s decentralizací), a patrně se jich jentak nezbaví, ale dokázal nastartovat kryptoměnový průmysl a nemalým dílem jej dodnes popohání. Proto bych Bitcoin já třeba rozhodně nenazval shitcoinem, nicméně opravdu chápu a respektuju, že to někdo takhle vidí. Navíc mě ten radikální komentář vcelku pobavil. Kryptoměny jsou skvělý nápad, ale je to složitá problematika, která vyžaduje jak vidno léta vývoje. Je každopádně potřeba to udělat pořádně a jinak, než Bitcoin. V poslední době vidíme takovou profesionalizaci odvětví, o které si Bitcoin může nechat zdát. Bitcoin má prostě punkovou povahu. A reguluje se sám vysokými poplatky (a představte si, že by měl být ještě třeba 100x dražší), malou rychlostí transakcí a tím, že nezvládá SC v nativní vrstvě. Každopádně Bitcoinu všechna čest!

spot_img