16. 10. 2023 Přehled trhu – Rostoucí dolar a obrovský zájem o drahé kovy, Bitcoin roste na 28 000 USD

5
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Minulý týden znamenal pro trhy lehké překvapení díky stagnující americké inflaci a válečným problémům objevujícím se na blízkém východě. Dolarový index znovu pokračuje v růstu a část pozornosti získali i rostoucí zlato a stříbro. Podíváme se co nás čeká tento týden v rámci makro kalendáře a výsledkové sezóny akcií z indexu S&P 500. Bitcoin roste k rezistenční úrovni nad 28 000 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se dnes ráno začal zvedat od supportní úrovně kolem 27 000 USD a roste na 27 900 USD. Opětovně se dostává pod rezistenční pásmo, kde minulý týden našel zamítnutí. Bude to tentokrát jiné a dostane se výše? Většina altcoinů zatím reaguju růstem v jednotkách procent. Pokud se Bitcoin dostane nad 28 800 USD, mohli bychom vidět výraznější růst altcoinů.

Makro kalendář pro tento týden:

První polovina týdne na akciových trzích by mohla být z pohledu očekávaných události makro kalendáře relativně klidná. Budou zaznívat spíše projevy zástupců centrální banky eurozóny, Británie a Spojených států. Významnější makro bude až vývoj maloobchodních prodejů a průmyslová produkce z Ameriky v úterý.

Ve středu bude zajímavá inflace z Eurozóny. Čtvrtek a pátek znovu projevy zástupců Fedu, vývoj úroků na třicetiletých hypotékách a nezaměstnanost.

Tento týden se začne citelněji rozjíždět výsledková sezóna akcií indexu S&P 500 pro třetí kvartál 2023. Minulý týden přinesl pozitivnější čísla finančních institucí, kdy reportovali banky jako Citi, JP Morgan a BlackRock. Teď se můžeme těšit na největší hráče z polovodičového sektoru jako ASML, TSMC a Lam Reserach. V pátek si popíšeme jak se vyvíjí vyhlídky pro výrobce čipů.

Americký dolar a zhoršující se ekonomika spojených států

Poslední týdny jsme si v přehledech trhu poukazovali na zhoršující se situaci v zadluženosti amerických domácností a poklesu úspor. Dnes mám pro vás aktuální alarmující grafy. Vpravo můžeme vidět nárůst splátek na dluzích amerických domácností překonávájící 500 miliard dolarů ročně. Zarážející je strmost růstu, která reflektuje extrémní tempo růstu úrokových sazeb. Obzvláště na půjčkách bez fixace úroku, jako třeba u splátek na kreditní karty a automobily.

Vlevo můžeme vidět obdobně skokový nárůst defaultů (bankrotů na osobním dluhu) malých držitelů kreditních karet v Americe. Ten dosahuje už 7,51% a překonává všechny předchozí období ekonomických krizí za posledních 30 let. Není se čemu divit, když úrok na kreditní kartě se dostává v průměru nad 21,2% ročně a úspory domácností rapidně klesají. To se do značné míry reflektuje na chování běžného spotřebitele, který je nucený mít vícero úvazků pro pokrytí výdajů běžné domácnosti. Zároveň odkrývá možnou manipulaci s daty o skutečné nezaměstnanosti v Americe.

Další znepokojivý fundament, který musíme v aktuální situaci zohlednit je inverze výnosové křivky amerických vládních dluhopisů. Dle historických dat za posledních 55 let (8 recesí), bylo nejkratší opoždění příchodu recese 3,7 měsíce. Nejdelší 15,3 měsíce od poklesu pod nulovou úroveň. Aktuálně nám zůstávají odhadem přibližně 4 měsíce, kdy by se měla ekonomická krize projevit. To vychází nejpozději na konec prvního kvartálu 2024. Bude to tentokrát jiné?

Několik členů americké centrální banky Fed, se vyjádřilo k vývoji úrokových sazeb na amerických vládních dluhopisech. Strmý růst úroků na hypotékách a půjčkách pomáhá Fedu snížit poptávku koncových zákazníků a tedy inflaci. Pokud zůstanou úroky zvýšené, Fed by už nemusel dále zvedat úrokové sazby pro potlačení inflace. Pravděpodobnost pro ponechání aktuální úrokové sazby na nejbližším zasedání Fedu koncem měsíce se dostává na 90%. Velká část trhu na to spoléhá a domnívá se, že do konce roku už nepřijde zvýšení sazeb (viz. graf níže).

Úroky na 30letých hypotékách se v průměru dostávají na 7,57 %, co je nejvyšší hodnota od roku 2000. Nemovitostní trh doslova zamrznul a prodávají se spíše jenom nově postavené domy. Velká část mladších generací si pořízení vlastního bydlení nemůže dovolit.

Úrok na 48 měsíční půjčce pro nový automobil se dostává na 8,3%. To je nejvyšší hodnota od roku 2001. Průměrný úrok na kreditních kartách překonává 21,2% (nejvyšší od roku 1994).

Jak už jsme si popsali výše, nárůst úroků a tedy splátek na různých půjčkách či kreditních kartách způsobuje nemalé problémy většině domácností splácet svoje dluhy a musí přijmout vícero pracovních úvazků.

Akciový index S&P 500 klesá

Akciový index S&P 500 v pátek lehce klesal a uzavřel týden negativně na 4350 bodech. Co je podstatnější, znovu testuje spodní linii růstového kanálu (bílá). Propadem pod tyto úrovně je ve hře znovu otestování klouzavých průměrů EMA 200 1D a EMA 55 1W. Ty jediné bráni v hlubším poklesu. S ohledem na makro ekonomické zprávy a vývoj situace v americké ekonomice dávám vývoji recese (hard-landing) přes 60% pravděpodobnost. Dříve nebo později by se to mohlo projevit i v akciovém trhu. Nejtěžší je načasování trhu.

Americká inflace může na aktuálních hladinách kolem 3,7 procentních bodů stagnovat klidně několik měsíců nebo lehce růst. Největší problém jsou pro ni aktuálně vysoké ceny ropy, plynu a energií. Ty se postupně začnou propisovat do transportu a cen zboží či jiných nákladů. Centrální banka má nelehkou úlohu a téměř žádný dosah pro ovlivnění těchto aspektů.

Proto sleduji klíčovou hladinu 4150 bodů. Poklesem pod ní by bylo téměř jisté potvrzení trendu k vyplnění gapů na futures grafu až po 3960 bodů. Tam se nachází nejsilnější klouzavý průměr EMA 200 1W na týdenním grafu. Tím pádem by nám vznikl silný overlaping a potvrzení růstového kanálu jako korekční struktury (žluté ABC).

Potenciální růstová varianta přichází do úvahy jenom pokud začne prudce klesat inflace a tím pádem i úrokové sazby (a zároveň atraktivita držet americký dolar či “bezrizikové” vládní dluhopisy). Je však nutné zohlednit, že potenciální růst z aktuálních hladin je jenom několik procent a riziko ztráty je výrazně vyšší. Dává smysl počkat a hledat příležitosti jinde.

Bitcoin roste nad 27 000 USD, přijde další zamítnutí?

Bitcoin závěrem týdne vyklesal po zamítnutí růstu pod rezistenci až na 26 600 USD. Dnes ráno nabral nový dech a roste lehce pod 27 900 USD čím táhne nahoru celý kryptoměnový trh.

Na poslední chvíli byl vývoj zachráněný udržením hladiny klouzavých průměrů EMA 55 1W (kolem 27 000 USD). Indikátor RSI testuje předchozí růstovou linii jako novou rezistenci. MACD je spíše neutrální. Je vhodné sledovat rezistenční pásmo 28 800 – 31 000 USD jako potenciální zónu pro odprodej pozice. Jednoznačně se najde dostatek investorů, kteří na této úrovni nedávno nakupovali a rádi vystoupí z pozice bez ztráty. K nim se může přidat prodejní tlak od těžařů Bitcoinů (profitabilní úroveň) a v neposlední řadě traderů. Právě ti si uvědomují historický význam této rezistence a budou se pokoušet vstoupit do krátké pozice s maličkým stop-lossem nad hladinou 31 000 USD.

Pro tradery už může být na vstup do dlouhé pozice pozdě. Pro vstup do krátké je ještě brzo. Dlouhodobý investoři musí zvážit jestli už teď má cenu nakupovat pravidelnou metodou DCA.

Zlato a stříbro reagují na hrozbu války a skokově rostou

Zlato a stříbro koncem minulého týdne skokově vyskočili ze supportní reakumulační zóny. Zlato si připsalo za týden téměř +6% zisku. Reagují na riziko válečného konfliktu na blízkém východě. Už to vypadá, že tato dekáda nebude vůbec tak klidná jako poslední. Každopádně Zlato na týdenním grafu překonává klesající konsolidační kanál (žlutá čárkovaná linie). Tím se otevírá prostor k opětovnému otestování historického maxima kolem 2072 USD za unci. Pokud je tato úvaha správna, ve finále bychom mohlo vystoupat až na hodnoty přibližně 2500 USD za unci.

Na denním grafu můžeme vidět dokončení korekční vlny (a):(c) v poměru 1:1 přesně do reakumulačního pásma. Tím pádem očekávám, že minulý týden začala nová impulsní vlna. Od růstu na 1930 USD za unci můžeme dnes ráno vidět lehký pokles na 1912 USD. Pokud se hladina potvrdí jako support, je to na nejlepší cestě pro další prudký růst. Jedním z hlavních důvodů by mohla být právě eskalace válečných nepokojů a nárůst nestability na trzích.

Vývoj stříbra je na tom obdobně avšak denní graf je méně přehledný. Proto přidávám jenom týdenní graf, kde můžeme vidět zájem investorů lehce nad 20,6 USD za unci. Minulo týdenní růst byl procentuálně srovnatelný se zlatem. Dle indikátorů RSI se zlato pohybuje v klesajícím trianglu co je spíše neutrální až negativní vývoj. Avšak indikátor MACD naznačuje snahu o rotaci nahoru a růst.

Zároveň stříbro prorazilo nahoru z klesajícího žlutého kanálu, čím se mu odemyká cesta k další vyšší rezistenci kolem 26,5 USD. Dlouhodobě se nabízí potenciál růstu až po historické distribuční zóny 40 – 50 USD za unci. Tzn. prostor pro růst o 100-115% z aktuální cenové hladiny. K takovému pohybu by se ve světě muselo něco hodně pokazit. Nemusím hádat jestli to bude významnější válka nebo jiné nepokoje. Důležité je co nám napovídá graf a sentiment trhu, který chce nakupovat.

V případě růstu zlata a stříbra po delší dobu může být dobrým nápadem nákup akcií těžařů. Budu rád pokud se podělíte o váš názor ohledně atraktivity držení fyzických drahých kovů / “papírových” certifikátů nebo akcií těžebných společností.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech
Hodnocení článku :
     

Zdravím, díky za kvalitní analýzu. Jako vždy 🙂 K Vaší výzvě – pochopitelně kromě “krypta” a akcií pár vybraných firem držím dlouhodobě i nějaké to zlato a stříbro, fyzicky, avšak nikoliv s investičním záměrem, pouze coby rezervu pro případ “doomsday”, aby bylo třeba na letenku pro ženu a syna někam do relativního bezpečí v situaci vážné bezpečnostní hrozby a současně třeba došlo na prudkou devalvaci měny. Na aktivní trading mi ale drahé kovy, resp. jejich obchodované deriváty, nepřijdou zajímavé a ani to raději nezkouším.

Mám také dotaz🙂 Tušíte, kde je z tuzemská možné nakoupit US vládní dluhopisy s delší splatností 10+, 20+ let? Našel jsem zatím pouze u Patrie, ale jen kratší splatnosti. Cena a výnos zvláště u těch 20+ už je skutečně atraktivní. U xtb jsem narazil pouze na tlt CFD, o to nestojím. Spokojil bych se i s etf, plati-li, že nákupem fondu neprijdu o výnos. Za případný tip předem díky.

Vojtech

Ještě k těm tezarum zlata – nedávno jsem nakupoval AngloGold a hodlam držet vzdor zatím slušnému zhodnocení, technický dle grafu je tu rozhodně kam ještě kam růst.

Richard
Hodnocení článku :
     

Ak má niekto záujem o digitálne drahé kovy doporučujem britský Royal Mint

spot_img