8. 9. 2023 Přehled trhu – Pád nemovitostního trhu? Pokles akcií, bitcoin pod 26 000 USD

5
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P, bitcoin a další kryptoměny. Akciové trhy poslední týden lehce klesají v reakci na pozitivní data amerického pracovního trhu a dokonce růst sektoru služeb. Včera se k makro ekonomické situaci vyjádřili členové centrální banky Fed. Podíváme se kam můžou směrovat akciové indexy a kryptoměnový trh.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se vrací na cenovou hladinu 26 200 USD mírným růstem čím nechává altcoinům prostor si chvíli odpočinout od propadů. Tímto pohybem bitcoin zdaleka nemá vyhráno. Jenom se odkládá rozhodnutí, kterým směrem se vybere. Pravděpodobnost dle technické analýzy si rozebereme níže.

Makro kalendář druhé části týdne:

Ve středu přišel první záchvěv akciových trhů po zveřejnění amerických dat pro indexy ISM PMI. Kompozitní index se podle očekávání propadá jenom lehce z 52 na 50,2 bodů. Index pro sektor služeb však překvapivě roste z 52,7 na 54,5 bodů čím naznačuje silnou poptávku a expanzi. Je to největší skok za posledních šest měsíců. Obdobně je na tom i zaměstnanost v sektoru služeb, index roste z 50,7 na 54,7 bodů. Je to největší nárůst od listopadu 2021. Trhy na tyto zprávy reagují výprodejem. Každá pozitivní zpráva o silné ekonomice zvyšuje šanci pro další zvýšení úrokových sazeb na nejbližším zasedání americké centrální banky Fed.

Další překvapivě pozitivní pro ekonomiku jsou data se žádostmi o podporu v nezaměstnanosti klesající na 216 tisíc (pokles z 229 tisíc, očekával se nárůst na 239 tisíc).

Předpokládá se, že velká část nezaměstnaných si žádosti nechává na pozdější část roku a prozatím si užívají léto. Pro Fed je to smíšený signál a zároveň náznak, že můžou dále zvyšovat sazby.

Včera večer zaznělo několik projevů zástupců americké centrální banky Fed. Nejzajímavější byly komentáře od Johna Williamsa, zástupce Fedu pro stát New York:

  • Monetární politika standardně zasáhne ekonomiku s opožděním 1-2 let
  • Inflace je nadále příliš vysoká, avšak klesá
  • Fed vyčkává na další data před dalším zasedáním a zatím se nerozhodl o vývoji sazeb
  • Ekonomika zažívá netradiční vývoj inflačního cyklu
  • Očekává další růst nezaměstnanosti až lehce nad hladinu 4 procentních bodů
  • Míra nezaměstnanosti by měla začít narůstat začátkem příštího roku
  • Poslední spotřebitelská data byly silná, obává se dalšího růstu poptávky vedoucí k inflaci
  • Nemovitostní trh má nadále silnou poptávku,
  • Nemyslí si, že Fed způsobí škody na nemovitostním trhu

Náznaky praskající bubliny na nemovitostním trhu?

Několikrát jsem tady zmiňoval narůstající dluhy amerických domácností a zároveň pokles úspor během posledních měsíců. Obávám se, že tento trend bude pokračovat vzhledem na extrémně rychle narůstající úrokové sazby na nejčastěji využívané třiceti leté hypotéce v Americe. Ta dosahuje v průměru už 7,62 procenta a v některých státech je výrazně vyšší (nad 8 procentních bodů).

Jak můžeme vidět na grafech níže (nalevo dole), průměrná splátka hypotéky se v červenci dostává na 2,306 USD měsíčně resp. historicky nejvyšších 36,5% hrubého příjmu běžné domácnosti. Pro srovnání na začátku hypoteční krize v roku 2006 to bylo “jenom” 31%. Díky tomu zřejmě nebudu přehánět pokud budu na rovinu označovat současný stav nemovitostního trhu za bublinu.

Současný rychlý nárůst sazeb se propisuje i do celkového počtu domácností, kterým rostou úrokové sazby a tím pádem i splátky na už splácené hypotéce (graf vpravo dolů). Aktuálně až 50 % domácností platí měsíčně nad 2000 USD a nad 20% domácností nad 3000 USD. Tyto čísla jsou obdobně daleko vyšší než během nemovitostní krize (2006-2008) i po započtení inflace.

Pro mnoho domácností to nejbližší měsíce až jednotky let nebude lehké. Mnoho jich má další dluhy s raketově narůstajícími výdaji. Předpokládám, že jako první přijdou vysoké bankroty na kreditních kartách a automobilech. Bydlení a výdaje na potraviny budou poslední části rozpočtu, které rodiny začnou škrtat. Situace se může vyostřovat ještě měsíce.

Dolarový index

Dolarový index včera otestoval horní linii rezistenčního pásma kolem 105,2 bodů, kde nachází prozatím zamítnutí na intradenním grafu. Dnes se drží hladiny 105 bodů. Krátkodobě se nabízí varianta menšího poklesu k supportní hladině přibližně 103,5 bodů.

Každopádně dlouhodobější vývoj naznačuje další růst na výrazně vyšší hladiny. Za předpokladu překonání aktuální rezistence, bychom mohli růst až na 110 – 113 bodů. V těchto úrovních minulý rok vyklesali akciové indexy a Bitcoin na lokální minima. Je na místě uvažovat s touto variantou jako s vysoko pravděpodobnou.

Americké desetileté vládní dluhopisy se vracejí nad rezistenční pásmo a dosahují nadále roční výnos 4,25 procenta. Tím překonávají celkovou inflaci a zároveň i dividendový výnos mnohých akciových indexů “téměř bez rizika”.

Za předpokladu bude Fed nucený pro další zvýšení úrokových sazeb, můžeme se brzo dočkat dalšího růstu výnosů na vládních dluhopisech. To by úplné podkopalo smysl držet rizikové a zřejmě i nadhodnocené akcie. Mohlo by to vyústit k dalšímu prodeji akciových indexů od velkých správců kapitálů.

Akciový index S&P 500 klesá v reakci na makro data

Akciový index S&P 500 klesá v reakci na pozitivní makro ekonomická data z poloviny týdne, které jsme si popsali výše. Včera klesl až na 4429 bodů, čím se začíná přiklánět k poklesové variantě.

Technická analýza akciového indexu S&P 500, ticker SPY, 1D Graf

Dle týdenního grafu akciový index S&P 500 formuje nižší vrchol a rotuje směrem dolů. Indikátory RSI a MACD naznačují divergenci a možný pokles. Bude to dostačující signál pro pokračování poklesu většiny akciových indexů?

Nejbližší zastávkou by v takovém pŕípadě mohla být hladina 4227 bodů, kde se bude rozhodovat o všem. Proražení růstového kanálu (oranžová) a klouzavého průměru EMA 55 1W bude pro mně klíčový signál pro promítnutí začátek ekonomické recese v Americe do akciových trhů.

Pro rozhodování v jakém stavu se nachází americké akciové indexy nemůžeme prohlédnout index Rusell 2000. Ve srovnání s indexem S&P 500 obsahuje 2000 akciových společností s výrazně menší tržní kapitalizací. Malé společnosti (5-500 zaměstnanců) však v Americe tvoří více než polovinu trhu práce. Jakýkoliv celotržní problém menších společností bude problémem celé ekonomiky.

Dle technické analýzy měsíčního grafu můžeme vidět několikaměsíční stranový pohyb = konsolidaci resp. trojúhelník. Tento pattern je standardně vyrovnáváním sil kupujících a prodávajících před dalším pokračováním trendu předchozí impulsní vlny. V tomto případě by statisticky měl trend pokračovat směrem dolů.

Dle pravidel technické analýzy připisuji další pokles indexu 1:1 s předchozí impulsní vlnou dolů. Další impulsní vlna (c) by měla ideálně zasáhnout až do supportního pásma kolem 1100 bodů. Co představuje pokles o dalších – 40% ze stávající hladiny. K takovému pohybu bych ale očekával silný fundament ve formě propouštění a bankrotů.

Bitcoin znovu testuje 26 000 USD

Bitcoin dnes ráno znovu zkoušel růst na 26 400 USD a většinu tohoto růstu hned umazal. Každý pokus o vytažení nad tuto hladinu je hned potlačený, to vypadá hodně špatně.

Dokud se drží mezi klouzavými průměry EMA 55 1W a EMA 200 1W je to téměř nerozhodné nebo lehce negativní. Propad pod EMA 200 1W (25 500 USD) a potvrzení zespoda jako rezistence bude pro mně rozhodující. Takový signál bych zrejmě zahrál krátkou pozicí s úzkym stoplossem 2-3%. Potenciální cíl pro pokles je jedříve 22 000 USD.

Následně je klíčová zóna poklesu až 19 300 – 16 500 USD. V této zóně budu dle tržního sentimentu a vyplouvajících problémů uvažovat o postupné akumulaci pomocí DCA strategie. Do té doby však dle indikací z akciového trhu máme ještě několik týdnů až jednotek měsíců. Proto doporučuji akumulovat kapitál a mít nastudováno do jakých akcií a kryptoměn má cenu vstupovat za výhodnější ceny.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img