10. 10. 2023 Přehled trhu – Bitcoin lehce ztrácí, akcie a zlato rostou

5
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Výnos amerických vládních dluhopisů lehce klesá a tím pádem dostává prostor pro korekci propadů akciový index S&P 500. Bitcoin navzdory tomu lehce ztrácí. (Ne)překvapivě rostou drahé kovy. Tento týden budou klíčové události pro trhy zveřejnění americké inflace, nezaměstnanosti a zápisky z posledního zasedání FOMC.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin poslední dny spíše lehce ztrácí a drží se v cenovém pásmu 27 200 – 28 200 USD. Altcoiny na tento pohyb reagují převážné negativně a téměř všechny (až na stablecoiny) se propadají v jednotkách procent. Podaří se Bitcoinu dále růst?

Makro kalendář týdne:

Tento týden bude ze začátku klidnější, za pondělí získáváme jenom data Německé klesající průmyslové produkce. Ta klesá mezi měsíčně o -0,2% (očekával se nárůst o 1%). Většinu týdne můžeme očekávat hodně projevů zástupců Evropské a Americké centrální banky. Ty nejzajímavější informace shrnu do pátečního přehledu trhu.

Od středy začnou přicházet zajímavější data. Pro německou ekonomiku se očekává značný pokles inflace ze 6,1 na 4,5 procentních bodů. Následně ve středu odpoledne budou zveřejněné americké cenové indexy PPI. V návaznosti ve čtvrtek získáme i indexy CPI, celkovou a jádrovou inflaci za září. Pro celkovou inflaci se očekává stagnace na 3,7 procentních bodech. Jádrová by mohla lehce poklesnout ze 4,3 na 4,1 procentních bodů.

U těchto předpovědí vývoje bych si nebyl zcela jistý, problém pro inflaci může být nárůst ceny zemního plynu a ropy za poslední týdny.

Tento týden začíná i výsledková sezóna pro třetí kvartál. V tabulce níže jsou nejočekávanější společnosti do konce měsíce. Ty nejzajímavější se budu snažit průběžně popsat. Tento týden je spíše zahřívačka, v pátek budou zajímavé banky a investiční správcovské společnosti jako Blackrock a Citibank.

Dolarový index a výnosy vládních dluhopisů narazili na rezistenci, co to znamená?

Americký dolarový index narazil na svůj lokální vrchol a zřejmě ho čeká lehčí korekce. Prozatím se index drží v rámci rostoucího kanálu, indikátory RSI a MACD však naznačují krátkodobou korekci. Nejbližší supportní zóna se nabízí kolem 105,7 až 105,2 bodů. Tím se nabízí několika denní (týdenní) prostor pro korekci propadu akciových indexů.

Pokud nevydrží tato supportní zóna nevydrží, můžeme otestovat klouzavé průměry EMA 200 1D a EMA 55 1W. Takový propad by už znamenal značný prostor pro růst třeba indexu S&P 500.

Do podobné situace se dostává i vývoj výnosu na amerických vládních desetiletých dluhopisech. Poté co narazil na rezistenční pásmo nad 4,85% se propadá na 4,64 procentních bodů. Pokles výnosů dluhopisů značí vyšší zájem o jejich nákup a tím pádem útěk investorů do bezpečného aktiva s jistým výnosem. S ohledem na vývoj dlouhodobého grafu bych očekával další růst výnosů. Možná po nejbližším zasedání Fedu koncem měsíce.

Akciový index S&P 500 dostává prostor ke korekci:

Akciový index S&P 500 se díky poklesu dolarového indexu a výnosů amerických vládních dluhopisů lehce zvedá. Dostává prostor ke korekci propadu posledních týdnů. Na týdenním grafu níže, můžeme vidět poslední dvě zelené týdenní svíčky. Korekce přichází přesně v očekávané zóně lehce nad 4200 body, kde se vyplnila prázdná zóna (gap) na futures grafu (ticker SPY). Zároveň tuto hladinu křižují klouzavé průměry EMA 200 1D a EMA 55 1W, které jsme otestovali. Další významná spodní linie růstového kanálu (bílá).

Technická analýza akciového indexu S&P 500, ticker SPY, 1W Graf
Technická analýza akciového indexu S&P 500, ticker SPY, 1W Graf

Na denním grafu vidíme, že nad aktuální hladinou vznikl nový nevyplněný gap (4380 bodů), který bychom mohli v nejbližších dnech zkusit uzavřít. S vysokou pravděpodobností očekávám zformování “bear flagu”, respektive rostoucího korekčního mini-kanálu na denním časovém horizontu. Můžeme se v něm pohybovat klidně do konce měsíce (zasedání Fedu).

Dosažená zóna 4200 bodů je klíčová, z mého pohledu se situace v ekonomice dále zhoršuje, proto se držím od většiny akciových indexů stranou. Teď je nutné sledovat jestli index S&P 500 prorazí pod hladinu 4150 bodů. To je pro mně potvrzení dalšího významného poklesu. Nejdříve po gap kolem 3960 bodů, pak možná i níže.

Růstová býčí varianta z aktuálních úrovní je možná, avšak nenabízí tak zajímavý poměr možné zisku k podstoupenému riziku. Smysl mi teď dávají jenom některé jednotlivé akcie na přívětivých cenách po velké korekci. Další zajímavé aktivum s aktuálně výrazně nižším poměrem rizika a potenciálního zisku můžou být drahé kovy.

Bitcoin (zatím) nad supportní hladinou

Bitcoin se drží nad supportní hladinou kolem 27 000 USD, kde se zároveň nachází klouzavé průměry. V případě udržení tyto hladiny, a dalšího růstu akciových indexů může dostat prostor pro růst i Bitcoin. Nabízí se nejbližší rezistenční pásmo 28 800 až 31 000 USD, kam by ho mohlo vytáhnout zavírání krátkých pozic (stop-lossy). Očekávám tam zároveň značný prodejní tlak, větší hráči. Ti na tuto likviditu čekají a rádi odprodají větší pozice pokud je poptávka v nejistém čase.

Medvědí varianta vývoje je rovnou pokles z aktuálních hladin pod klouzavé průměry, kdy by už téměř nic nebránilo poklesu k supportní zóně kolem 19 300 – 16 800 USD. V této situaci profitují hlavně krátkodobý tradeři. Zvažte svoje schopnosti a znalosti. Podle toho vybírejte investiční metodu. Pro většinu to může být metoda DCA pravidelných nákupů.

Zlato jako ukazatel sentimentu trhu?

Vývoj na grafu zlata by se mohl brát jako další nezávislý ukazatel sentimentu investorů. Na jedné straně začíná růst zájem o nákup amerických vládních dluhopisů. Na druhé straně se zlato dostalo do reakumulační zóny a jeví známky převahy nakupujících.

Na dlouhodobém týdenním grafu můžeme vidět pozitivní zájem nákupců uvnitř reakumulační supportní zóny. Indikátory RSI a MACD naznačuji snahu o otočení trendu. V takovém případě může nastat snaha o další finální proražení rezistence kolem 2072 USD za unci. Potenciální cíl v rámci růstového kanálu se nabízí až kolem 2500 USD za unci (+36%).

Riziko poklesu ceny zlata z aktuální hladiny je malé a je možné limitovat ztráty výhodným nastavením stop-lossu pod cenovou hladinou 1750 USD (-7%). Z mého pohledu je pravděpodobnost americké ekonomické recese větší než 50% a dále roste. Když si to podtrhneme, dává aktuálně spekulace na růst zlata větší šanci na ziskovou investici než akciový index S&P 500 a jiné. Toto však není investiční rada, spíše makro ekonomický pohled jak se chránit před riziky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img