Přehled regulací kryptoměn ve světě – část čtvrtá

0
(0)

V závěrečné části naší mini-série, ve které rozebíráme regulace, se podíváme na aktuální stav v Evropě. Jestliže vám unikly předešlé díly, můžete se na ně podívat v následujících odkazech. Již vyšly články zaobírající se problematikou regulací v USA a Kanadě, v Asii a v Africe a Austrálii.

Spojené království a Evropská unie

Zatímco Brexit, který je plánovaný na březen 2019, rozdělí ekonomiku Spojeného království a Evropské unie, názory obou stran na regulace kryptoměn zůstávají jednotné.

4. prosince 2017 britské deníky The Guardian a The Telegraph uvedly, že vláda Spojeného království a Evropská unie připravily plány zaměřené na ukončení anonymity obchodníků s digitálními měnami. Jako hlavní důvod uvedly zaměření se na boj proti praní špinavých peněz a daňovým únikům.

Plán EU bude požadovat, aby provozovatelé burz vykonávali náležitou verifikaci účtů a podávali zprávy o všech podezřelých transakcích. 18. prosince 2017 komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, Pierre Moscovici, pro agenturu Bloomberg uvedl, že EU se nebude pokoušet regulovat Bitcoin. O dva dny potom však jeho kolega Valdis Dombrovskis, místopředseda EK a komisař pro euro, novinářům sdělil, že:

„Existují jasná rizika pro investory a spotřebitele, které jsou spojené s kolísáním cen včetně rizika úplné ztráty investicí a možnosti manipulace s trhem.

Začátkem tohoto roku francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire oznámil vytvoření pracovní skupiny s cílem regulovat kryptoměny. Podobně také reagoval Joachim Wuermeling, člen představenstva německé Bundesbank, který vyzval k efektivní regulaci digitálních měn v globálním měřítku. Obdobně se vyjádřila i britská premiérka Theresa Mayová, která během Světového ekonomického fóra v Davose uvedla:

„Digitální měny musíme brát velmi vážně. Především kvůli způsobu, jakým mohou být použité, zejména zločinci.“

Zatímco Spojené království a EU ještě oficiálně neoznámily dokončení regulačních předpisů, lze očekávat, že první zákony by se mohly objevit ještě toto jaro.

Švýcarsko

Švýcarsko je známé svým progresivním postojem k individuálním právům a tomuto trendu zůstalo věrné i v případě kryptoměn.

Johann Schneider-Ammann, ministr hospodářství, 18. ledna 2018 řekl, že chce, aby se Švýcarsko stalo kryptonárodem“. Jedním z prvních kroků, které stát podnikl, bylo zřízení pracovní skupiny, která bude mít za úkol zvýšit právní jistotu, zachovat integritu a zabezpečit technologicky neutrální regulaci.

Rusko

Zpočátku se zdálo, že Rusko se postaví k digitálním měnám pozitivně. Nasvědčoval tomu postoj šéfky Centrální banky Ruské federace, Elviry Nabiullinové. Ta v září 2017 uvedla, že Centrální banka nebude prosazovat žádná omezení a regulace vůči digitálním měnám.

Již několik dní nato však náměstek ministra financí Ruské federace Alexej Moiseev novinářům na moskevském finančním fóru sdělil, že platby v kryptoměnách nejsou legální. Obdobně se také vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin, který poznamenal, že používání digitálních měn nese vážná rizika. Mohou být prý příležitostí k praní špinavých peněz, vyhýbání se daním či financování terorismu.

V lednu tohoto roku vydalo ministerstvo financí návrh zákona, ve kterém stanovilo právní postupy pro ICO, digitální měny a jejich těžbu. Uvidíme, zda nakonec vstoupí v platnost, protože se vůči němu ohradil prezidentský kandidát Boris Titov. Podle něj tento návrh zavádí mnohem přísnější regulace než v Japonsku, Švýcarsku, Bělorusku a Arménii, čili všechny země, které již přijaly nějakou formu právních předpisů vůči kryptoměnám.

Závěr

Jak je vidět, jednotlivé země se zatím jen rozebíhají v zavádění regulací. Z mého pohledu ještě nějakou dobu potrvá, než se vládní představitelé sjednotí na efektivních opatřeních a uvedou je do praxe. Nám zatím zůstává jen doufat, že jejich plány budou pro celý kryptotrh prospěšné, protože jistá míra regulace by v konečném důsledku mohla přinést více bezpečnosti při investování do kryptoměn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img