Přehled regulací kryptoměn ve světě – část první

0
(0)

Předešlý rok 2017 bychom mohli pojmenovat obdobím ICO, v roce 2018 to vypadá, že prim budou hrát regulace. Zdá se, že vlády jednotlivých zemí zareagovali na enormní růst zájmu o kryptoměny. Postupně začínají k tomuto tématu zaujímat vlastní postoj.

Série stanovisek 15 zemí vůči kryptoměnám

Některé země zaujímají pozitivní stanovisko, avšak najdou se i takové, které se k digitálním měnám staví odmítavě. V této mini-sérii vám na Kryptomagazínu přineseme přehled 15 zemí a jejich aktuální postoje ke kryptoměnám. V první části se obeznámíme s názory představitelů vlád USA a Kanady.

USA

V době psaní tohoto článku nemají Spojené státy jasný názor na regulaci digitálních měn. Neznamená to však, že se brzy neobjeví. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) už několikrát varovala investory před riziky investování do kryptoměn, zastavila několik ICO projektů a naznačila potřebu větší regulace.

Veřejné obchodování s deriváty kryptoměn

Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) se stala prvním americkým regulátorem, který umožnil veřejně obchodovat s deriváty kryptoměn. (Futures je pojem pro finanční kontrakt či smlouvu uzavřenou mezi dvěma subjekty s cílem koupit / prodat určitý objem komodity za předem dohodnutou cenu v předem stanoveném termínu v budoucnosti).

Tajemník Ministerstva financí Steve Mnuchin 12. ledna 2018 v Hospodářském klubu ve Washingtonu D. C. varoval, že kryptoměny mohou být použité na praní špinavých peněz. Taktéž oznámil, že Rada pro dohled nad finanční stabilitou (FSOC) vytvořila pracovní skupinu na přezkoumání tohoto nově vznikajícího trhu. Jejím cílem bude spolupráce se zeměmi G20 a zabránění Bitcoinu, aby se stal digitálním ekvivalentem „švýcarského bantovního účtu“. Mnuchin tím měl na mysli docílení toho, že kryptoměny nebudou ukládané na „tajných účtech“ bez vědomí vlády a finančních úřadů.

Svůj postoj ozrějmil i před účastníky Světového ekonomického fóra, které se konalo 25. ledna 2018. Zúčastněným předal jasný signál, že prioritou číslo jedna je zajistit, aby se kryptoměny nepoužívaly k nezákonným činnostem.

Najde USA vzor ve východní Asii?

Dne 26. ledna 2018 zástupkyně ředitele financí USA Sigal Mandelker na tiskové konferenci v Tokiu vyzdvihla postoj tří asijských zemí k problematice kryptoměn. Na mysli měla regulace, které postupně zavedla Čína, Jižní Korea a Japonsko.

Rozhodne definice kryptoměn

Důležité je poznamenat, že významný vliv na další vývoj v USA bude mít také fakt, jak se vládní představitelé rozhodnou kryptoměny definovat. V případě, že je označí za měny, regulace, respektive zákony se budou definovat na úrovni federální vlády a regulačných úřadů. Jestliže se však přikloní k názoru, že jde o formu „securities“ (v Americe jsou tak nazývány akcie a cenné papíry), kryptoměny, stejně tak i ICO, by se měly řídit takzvaným „blue sky law“ na úrovni každého jednoho členského státu.

Jde o zákon, který upravuje nabídku a prodej cenných papírů s cílem ochrany veřejnosti před podvody. Jakkoli se specifická ustanovení mezi jednotlivými státy liší, všechny vyžadují registraci jak obchodů s cennými papíry, tak i obchodníků a makléřských společností.

Kanada

Finanční spotřebitelská agentura v Kanadě nepovažuje kryptoměny za zákonné platidlo. Země se však nestaví k této problematice přímo apriori negativně. V porovnání s ostatními státy světa se snaží pochopit toto odvětví a podchytit ho vhodnými zákony.

První zákon o kryptoměnách na světě

Tento postoj podtrhuje také fakt, že ještě v létě 2014 vydali zákonodárci zákon C-31, který se stal světově prvním národním nařízením, týkajícím se kryptoměn.

24. srpna 2017 vydal Úřad kanadských správců cenných papírů (CSA) regulační oznámení, ve kterém potvrdil potenciální uplatnitelnost kanadských zákonů o cenných papírech na operace s digitálními měnami. Zároveň se zavázal poskytnout účastníkům tohoto trhu poradenství při analýze a investicích.

Centrální banka zatím reálnou hodnotu Bitcoinu nevidí

Objevily se však i negativní zprávy. Poslední z nich je vyjádření ředitele Centrální banky Kanady Stephena Poloza, z 25. ledna 2018. Uvedl:

„Mám námitky proti termínu kryptoměny, protože ve skutečnosti měnami nejsou. Z mého pohledu jde spíše o formu cenných papírů… Neexistuje žádná skutečná hodnota pro něco jako Bitcoin, takže to nemůžeme považovat za majetek, který by se dal analyzovat. Jde víceméně o spekulace a hazard.“

Závěr

Na závěr je třeba poznamenat, že Kanada v rámci Severoamerické asociace správců cenných papírů (NASAA) přistoupila ke směrnici, ve které varuje před nebezpečím digitálních měn a upozorňuje na vysoké riziko podvodu.

V další části se podíváme na postoj asijských zemí. Z hlediska zobchodovaných transakcí s kryptoměnami jde o jeden z nejvýznamnějších trhů. To má za následek, že změny postoje vlád těchto zemí dokáží do značné míry vždy zamávat s vývojem cen na burzách.

Regulace část 2. zde

Regulace část 3. zde

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img