Přehled regulací kryptoměn ve světě – část třetí

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V první a druhé části této série jsme si představili regulace v USA, Kanadě a Asii. V dnešním pokračování se zaměříme na Austrálii a africké země. Pokud jste ještě nečetli naše předchozí články, naleznete je po kliknutí na část 1 a část 2.

Austrálie

V důsledku finančního skandálu, který v srpnu 2017 zasáhl Bank of Australia, přistoupila australská vláda k podobným krokům jako Japonsko. Jejím cílem bylo posílit své zákony proti praní špinavých peněz a dojít k regulaci digitálních měn. I následkem tohoto opatření přestali australští brookeři přijímat vklady v domácí měně.

V prosinci 2017 Australský daňový úřad (ATO) naznačil, jakým směrem by se postoj ke kryptoměnám mohl ubírat. Bitcoin a ostatní digitální měny zatím neklasifikovali jako měnu, ale jako aktivum. Tím pádem by měly podléhat stejnému zdanění jako ostatní kapitálové výnosy.

Nigérie

Loni zažila největší africká ekonomika recesi, která způsobila krizi národní měny. To mělo za následek značný nárůst obchodování s digitálními měnami. Po tom, co vláda omezila přístup k dolaru, obrátili obyvatelé svou pozornost k Bitcoinu.

Začátkem ledna 2017 Centrální banka Nigérie (CBN) naznačila, že kryptoměny zakáže, avšak krátce na to tuto informaci dementoval zástupce ředitele CBN Musa Itopa Jimoh. Odůvodnil to faktem, že:

“Centrální banka nemůže kontrolovat nebo regulovat Bitcoin. Stejným způsobem nikdo nekontroluje nebo nereguluje internet. Nejsme jejich vlastníky.”

Přestože podle zprávy Mezinárodního měnového fondu se země dostává z recese a prognózy předpovídají růst HDP, guvernér CBN Edwin Emefiele 25. ledna 2018 uvedl:

Kryptoměny a Bitcoin jsou jako hazard. Centrální banka nemůže podporovat žádné řešení a formy obchodu, které by mohly vést k riskování úspor našich občanů.”

Ghana

Guvernér banky Ghany Dr. Ernest Addison dne 22. ledna 2018 na mediálním brífingu uvedl, že Bitcoin není zákonným platidlem. V ghanském parlamentu vsak již existuje návrh zákona, který umožní používání digitálních měn. Snad nejzajímavější zprávou z této země je skutečnost, že se národní banka chystá investovat 1% státních rezerv do Bitcoinu.

Jižní Afrika

Jižní Afrika je v souvislosti s kryptoměnami relativně progresivní. V červenci minulého roku začala tamní vláda spolupracovat s poskytovatelem blockchainu na vytvoření vyváženého systému regulací.

Země měla v minulosti problémy se svou státní měnou, jihoafrickým randomem, který se v posledním desetiletí několikanásobně znehodnotil. Jen v roce 2015 klesla měna v důsledku devalvace o 26%. Další znehodnocení, jenž se však podařilo odvrátit, hrozilo minulé jaro.

Uvidíme, zda se představitelé této země rozhodnou zariskovat stejně jako jejich kolegové z Ghany a zainvestují to Bitcoinu. Každopádně, kontinuální znehodnocení státní měny a případný zákaz kryptoměn by mohl vést nejen k ohrožení ekonomiky, ale pravděpodobně by vyvolal i značnou nevoli u lidí.

V závěrečné části této série věnované regulacím se podíváme na názory jednotlivých zemí v Evropě. Zůstaňte naladěni.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img