Rusko připravuje systém na identifikaci těžařů

0

Jedno z ruských ministerstev připravuje zákon o regulaci těžby kryptoměn. Jeho součástí bude údajně blíže nespecifikovaný speciální systém na identifikaci těžařů. Těm by měla navíc náležet daňová úleva až na dva roky, ale také energetické kvóty a speciální sazby.

Systém na identifikaci těžařů

Deník Vedomosti přišel s informacemi, že Ministerstvo spojů a masové komunikace Ruské federace vyvíjí systém, který má sloužit k odhalení a identifikování těžařů kryptoměn. Systém chtějí využít k tomu, aby dotyčné těžaře mohli podrobit zdanění. Ve zprávě uvádí:

„Vyvíjíme systém, který bude odhalovat a identifikovat těžaře kryptoměn dle současného složení a vytížení sítě tak, aby koreloval výkonnostní vlastnosti těžebního vybavení s množstvím kryptoměny, kterou jednotlivec uloží na burze.“

Je potvrzeno, že tento systém bude součástí návrhu připravovaného zákona o regulaci kryptoměn. Očekává se, že zákon bude předložen Státní dumě (dolní komora Federálního shromáždění Ruské federace) k projednání do 1. února letošního roku.

Nejedná se o první případ, kdy se Rusko snaží identifikovat jednotlivé těžaře kryptoměn. V říjnu minulého roku navrhl Anatoly Aksakov, předseda Státní dumy ve věci finančních záležitostí, systém odhalování těžařů na základě spotřeby elektrické energie. Ministr pro energie sdělil deníku Ria Novosti:

„Technicky je to samozřejmě možné, avšak je nutno pochopit, že takováto činnost, jako je identifikace těžařů, by měla být výhodná a proveditelná také z hlediska ekonomického.“

Experti na dotaz deníku odpověděli, že jako hlavní problém vidí, jak úřady rozeznají těžaře kryptoměn od člověka, který pouze sleduje televizi. Dodali také, že je složité určit, zdali se spotřebitel věnuje těžbě kryptoměn nebo například pouze stahuje spoustu filmů.

„Bylo by velmi obtížné identifikovat těžaře na základě sledování jejich spotřeby energie a internetového provozu,“ vysvětlil Andrej Koptelov, ředitel Centra pro ekonomický výzkum na univerzitě Synergy v Moskvě, a dodal:

„Je prakticky nemožné rozlišit, k čemu spotřebitel elektrickou energii využívá – zda pro provoz farmy na těžbu kryptoměn nebo například k vytápění domácnosti. Mimoto existují také prostředky soukromých virtuálních sítí, umožňující šifrování sítě.“

Daňové úlevy, energetické příděly a speciální sazby

Zatímco se zdůrazňuje, že těžba kryptoměn bude podléhat zdanění, RBC (mediální holding) oznámilo, že Ministerstvo komunikace zvažuje zavedení zvláštních výhod pro těžaře:

„Pro začátek budou těžařům náležet až dva roky daňových prázdnin, avšak s povinností vést účetnictví a platit daň z příjmů. Bude jim však umožněn odečet DPH.“

Alexej Moiseev, náměstek ministra financí, však minulý týden sdělil deníku Ria Novosti, že jeho ministerstvo „nevidí potřebu daňových úlev pro těžaře“. Kromě toho ministerstvo komunikací plánuje nastavit těžařům „energetické kvóty a speciální tarify“, jak uvádí ve zprávě.

Zástupce ministerstva pro energie se minulý týden zúčastnil schůzky ministerstva komunikací, na níž projednávali regulaci kryptoměn v Rusku. Tisková služba k tomu uvedla:

„Zatím nikdo nedokázal vysvětlit, proč by měly existovat zvláštní zvýhodňující tarify pro těžaře. V Ruské federaci jsou v současné době jedny z nejnižších sazeb na světě, které už tak přitahují do Ruska řadu firem s výpočetními technologiemi.“

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na