Plánujete nákup kryptoměn? Češi si oproti Slovákům připlatí na skrytých bankovních poplatcích

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Zvažujete v této době nákup kryptoměn na dlouhodobé držení (HODL)? Za předpokladu, že kryptoměny přečkají bear market a vyšplhají se časem na nová ATH, by právě nyní mohlo jít o životní příležitost. Tento článek bude zaměřen na to, kolik si vlastně při mezinárodních platbách účtuje vaše banka. Potenciální výhody Bitcoinu jsou při zahraničních transakcích ještě větší, než si většina z nás uvědomuje.

Poplatky vs. bezpečnost

V první řadě je třeba zmínit, že je obecně vždy lepší zvolit směnárnu či burzu, která má lepší zabezpečení. Není na místě vybírat směnárnu podle nejnižších poplatků, protože by to mohlo skončit fatální chybou. Bohužel jsme však byli svědky také hacků poměrně velkých burz, takže ani objem transakcí a renomé nemusí být vždy na 100 % spolehlivým měřítkem.

Máme však alespoň určitou možnost výběru z těch burz, které patří k těm velkým a zároveň takovým, které fungují již dlouhodobě a nezaznamenaly zatím žádný vážnější bezpečnostní problém. Osobně za poměrně bezpečnou směnárnu považuji Coinbase, kde je možné za určitých okolností dokonce nakupovat bez poplatků. K dlouhodobému držení si vše co nejdříve převeďte na svoji offline peněženku.

Lze nakupovat Bitcoin bez poplatků?

Na Coinbase pro je nákup i prodej Bitcoinu a několika dalších kryptoměn v případě vytvoření příkazu (buy / sell limit order) zcela bez poplatků. Dokonce neplatíte ani při odeslání kryptoměny na vaši peněženku, resp. na burzu, kde mají více altcoinů, jako je např. Binance. Je v tom však jeden skrytý háček.

Euro je výhra? Jak se to vezme

Slováci jsou v tomto ohledu před českými občany ve výhodě. Slovensko nedávno oslavilo 10 let s eurem. Nebudu se zde raději pouštět do úvah, zda to pro běžné občany Slovenska byla skutečně taková výhra. Avšak pro podnikatele a další obchodníky na mezinárodních trzích to výhra je.

Jako občan ČR totiž platíte veškeré účty v korunách. To je na jednu stranu super věc. Státní měna České republiky nese národní znaky a je v ní zároveň uchován kus naší živé historie. Většina z vás mi, coby příznivci decentralizace, určitě dá za pravdu, že je navíc lepší, když je měnová politika řízena když už centrální bankou (CB), tak alespoň CB daného státu, než odněkud ze zahraničí.

Nevýhody Kč při zahraničním obchodování

Vzhledem k tomu, že daň se v ČR platí dosud pouze v korunách, tak budete muset jednou, až se, jak všichni věříme, BTC dostane do nového bull marketu, odvádět daň v jednotkách Kč. To znamená, že budete veškeré své nákupy, které zpravidla probíhají v eurech, přepočítávat na skutečně zaplacené a skutečně přijaté koruny české. To není v praxi až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

A to není vše. Co teprve, až přijde řeč na skryté poplatky? Zde se už všichni Slováci musí jen bodře usmívat zpoza lišáckých plnoknírů. Zpravidla se při mezinárodních platbách bavíme pouze o poplatcích za sepa platbu (resp swift), které činí několik desítek až stovek korun, a ty porovnáváme k transakčním poplatkům jedn. kryptoměn. Jenže to není vše.

Na co jsme zapomněli, je směna z korun na eura (resp. platba v cizí měně). Banka vám totiž v případě platby v cizí měně kromě výše zmíněných poplatků naúčtuje také poměrně tučnou provizi ve formě směnárenských poplatků. Ty jsou obvykle poněkud skryté, protože jsou, podobně jako u běžných směnáren, zahrnuty v aktuálním kurzu.

Kurzovní lísky jednotlivých bank se liší, ale průměr se aktuálně pohybuje někde okolo 26,5 Kč za 1 euro. Reálný kurz je přitom jen 25,753 Kč/eur. Při drobných nákupech se může jednat o zanedbatelnou částku, ale co když pravidelně přikupujete každý měsíc řekněme za 200 eur? Za rok byste tímto způsobem vaší bance jen na poplatcích za směnu vyplatili téměř 1800 Kč. Když k tomu přičteme poplatky za sepa platbu, jsme na sumě blížící se částce 100 eur, resp. téměř polovině vašich měsíčních úspor!

Závěr

Bitcoin bude jednou skutečně skvělým nástrojem, který nám mimo jiné umožní levné mezinárodní platby, pokud se z něj doopravdy stane celosvětově uznávaná měna. Jak vidíte, nejsou sepa a swift poplatky jediným problémem, se kterým se při mezinárodních platbách můžete setkat. Slováci jsou momentálně oproti Čechům (ale i dalším národům) v určité výhodě. Nemusí totiž díky euru při nákupu a prodeji kryptoměn na zahraničních směnárnách zpravidla řešit vysoké bankovní poplatky, ani krkolomné přepočítávání z cizí měny.

-Kytka

Po takové novince si raději dejte pauzu

[Osobnost] Albert Einstein • 5 citátů a několik zajímavostí ze života slavného vědce

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Colombo

Připlati si jen hlupák…..

Blábol

Jelikož ty žádný hlupák nejsi tak žádné poplatky bance neplatíš a je fuk jestli se jedná o nákup kryptoměn či běžné bankovnictví , ty nemáš žádné výdaje protože nejsi hlupák a my všichni jsem totální hlupáci .

Columbus

To zas je píčovina na entou. Kdo umí, nezaplatí ani korunu navíc, hlupák přeplatí, tak to je, bylo a bude.

Chose

Netreba to brať tak tragicky riešenie je napr Revolut

Mone

A co směnit přes coinmate rovnou na czk ?

spot_img