Největší severská banka zakázala Bitcoin – nyní je podezřelá z praní špinavých peněz

0
(0)

O tom, jak se “předvedla” Danske Bank jsme vás již informovali v tomto článku. Tato banka byla zapojena v skandálu, ve kterém měla zpronevěřit údajně až 235 miliard dolarů, což je  více než činí celý kryptoměnový trh dohromady. Nyní se přidává další banka, která pořádně přestřelila. Nordea Bank- největší finanční instituce v severských zemích, je podezřelá z praní špinavých peněz od dvou baltských bank.

Pokrytectví největšího zrna nebo ironie jak se patří?

Podezření přišlo od společnosti Yle, která sídlí ve Finsku a pro kterou pracuje více než 3 500 zaměstnanců. Tato společnost měla údajně od švédských úřadů zjistit, že Nordea Bank je podezřelá z praní špinavých peněz. Sama Nordea Bank se vyjádřila na dané téma následovně.

“Jsme si vědomi těchto podezření a vše řádně prověřujeme. Intenzivně spolupracujeme s relevantními úřady jako je například Nordic Financial Intelligence Unit.”

V tomto případě lze znovu spatřit jednu “krásnou ironii,” která zaúřadovala i v případě Danske Bank. Nordea Bank se v kryptosvětě “proslavila” zejména tím, že před 9 měsíci zakázala všem svým zaměstnancům obchodovat a kupovat kryptoměny. Největším problémem mělo být to, že kryptoměny jsou neregulované a proto náchylné na podvody.

Smutnou ironií je, že této bance mělo údajně přijít až 150 milionů eur na více než 365 různých účtů. Což by normálně nebylo nic zvláštního, ale problémem je, že většina těchto peněz měla přijít od společností, které jsou spojovány s nelegální činností a tak mělo dojít k praní peněz prostřednictvím této instituce. V následujících týdnech má Finsko a Švédsko spolupracovat na vyšetřování tohoto případu.

Mohlo by vás zajímat: Holandská centrální banka neeviduje kryptoměny jako reálné peníze

Zákaz obchodovat s Bitcoinem pro všechny zaměstnance Nordea bank

Afroditi Kellberg, mluvčí pro Nordea Bank, se před časem vyjádřila následovně:

“Je zcela běžné, že banky a jiné finanční instituce zakazují svým zaměstnancům obchodovat s aktivy, se kterými mohou obchodovat přímo v práci. Cílem tohoto nařízení je zabránit jakýmkoli spekulacím. Nordea bank, tak jako většina bank, má právo zakázat svým zaměstnancům, aby obchodovali takováto aktiva. “

Podle Afroditi Kellberg, stejně jako dle slov samotné instituce, byl největší problémem fakt, že celý kryptosvět je neregulovaný. Právě kvůli tomu by měl být mnohem náchylnější na podvody, praní špinavých peněz a jiné nelegální praktiky (kolikátá ironie v celém případě).

Takové rozhodnutí se nesetkalo s pochopením například Nielse Mosegaardena, který patří mezi hlavní konzultanty společnosti Djof. Podle něj neměla na takový krok Nordea Bank právo a nešlo ze strany banky o legální aktivitu.

“Je více než jasné, že zaměstnanci daných společností by neměli spekulovat s cenami aktiv s nimiž obchodují v práci. Stejně tak by neměli spekulovat ani s aktivy, které mohou být využívány na kriminální činnost. Nicméně, aktuálně se zdá, že Bitcoin není používán vysloveně na takovou aktivitu. Proto si myslíme, že tento zákaz nemá žádné legální opodstatnění. “

Tip redakce: Kryptoměny přestávají být nástrojem zločinců

Závěr

Po bok Danske Bank se tedy přidala i Norske Bank, která pravděpodobně také nejedná v souladu se všemi zákony. Nejhorší na tom je skutečnost, že se tyto banky soustavně naváží do kryptoměn, avšak samotné porušují zákon. Je sporné, zda takových skandálů bude přibývat, avšak kryptoměnám to v konečném důsledku může pouze pomoci.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu napsal Marek F.

Zdroj:
ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img