Kryptoměny je potřeba zakázat, protože je využívají pouze zločinci a kriminálníci při ilegální aktivitě. Jeden z nejvíc používaných argumentů proti kryptoměnám především bankami, politiky a lidmi, kteří nepřejí tomuto novodobému fenoménu. A určitě měli tito lidé pravdu. Dle některých studií bylo před pěti lety až 90 % Bitcoin transakcí přímo nebo nepřímo spojených s nelegální činností. Časy se však mění a s nimi se mění i využití Bitcoinu.
Pokles pouze na 10 %
A teď nemluvíme o žádném dumpu, velkém cenovém propadu nebo o čemkoliv podobném. Mluvíme o poklesu využívání Bitcoinu pro nelegální aktivitu. Konkrétně jde o Bitcoiny, které by měly být spojené s koupí nebo prodejem drog. Podle Lility Infante, pracovnice pro U.S. Drug Enforcement Administration (Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami) se rapidně mění propojení mezi kryptoměnami a drogovou aktivitou. Dnes se tak s nelegální činností spojuje jen něco méně než 10 % všech transakcí.
V rozhovoru pro Bloomberg se vyjádřila následovně.
„I navzdory tomu, že objem a počet celkových transakcí rostl závratným tempem, poměr těch, které se používají pro nelegální činnost, klesá. Naopak narůstá počet transakcí, které vidíme jako spekulativní, avšak my to jako problém nevnímáme.“
Navzdory tomu však musíme podotknout, že celkový počet Bitcoinů využitých pro nelegální činnost neklesl. Právě naopak. Počet je stále větší, avšak mnohem výrazněji rostou Bitcoin transakce zaměřené na cenovou spekulaci. Právě proto Infante zdůrazňuje, že zejména důvody pro převody a využívání Bitcoinu se mění.
Blockchain používá i samotný úřad
U.S. Drug Enforcement Administration samotný potvrdil, že blockchain jako takový začínají používat i oni. Rostoucí popularita kryptoměn a blockchainu vzbudila i u nich zájem o prostudování a implementování této technologie, která se v daném úřadě k dnešnímu dni využívá v případech, ve kterých jde o praní špinavých peněz nebo nelegální drogovou činnost.
Navíc se Infante vyjádřila, že to, že kriminálníci používají právě blockchain, danému úřadu vyhovuje.
„Popravdě řečeno nám blockchain dává mnoho možností a nástrojů pro identifikaci lidí. Proto ‚chceme‘, aby kriminálníci využívali blockchain i nadále.“
Stejně si také uvědomuje, že většina transakcí se stále děje zejména prostřednictvím Bitcoinu. I navzdory tomu si však myslí, že Národnímu úřadu pro kontrolu obchodu s drogami se úspěšně daří velkou část transakcí zaregistrovat a právně je řešit dál.
Závěr
Jestliže by se vážně Bitcoin, ale i jiné kryptoměny časem úplně vytratily z ilegální činnosti, tak by postupně odpůrcům této technologie určitě docházely argumenty, proč jsou kryptoměny vlastně špatné. Navíc pokud by se například zefektivnila těžba (jak uvádíme v tomto článku), kryptoměnám by skutečně mohlo svítat na lepší časy.
Zdroj:
coindesk.com