Europol: kriminální aktivity se přesouvají k altcoinům

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Určitě jste se už všichni setkali s člověkem, který vám tvrdil, že Bitcoin a všechny ostatní kryptoměny jsou dobré pouze pro zločince a kriminálníky. Všem je nám jasné, že je to mýtus. Bohužel, téměř s určitostí však nemůžeme tvrdit, že kryptoměny jsou využívány pouze pro dobro společnosti.

Anonymní altcoiny přilákaly pozornost kriminálníků

Evropský policejní úřad (Europol) se obává, že kriminálníci začínají ve velkém využívat výhody některých altcoinů. Europol vzpomíná zejména Monero, Zcash a Dash (proč nejde o náhodný výběr, se dozvíte v informačních článcích o daných kryptoměnách).

Jarek Jacubcheck, analytik cyber-zločinů, se v rozhovoru pro Business Insider vyjádřil:

“Zaznamenali jsme výrazný přesun uživatelů Bitcoinu do jiných kryptoměn, které jsou více anonymní. V jednoduchosti řečeno, používáním těchto kryptoměn mohou jejich uživatelé získat větší úroveň anonymity, a tím i pocit nevystopovatelnosti.”

Co je příčinou tohoto přesunu?

Tuto změnu mohly zapříčinit zejména dva důvody. Prvním z nich je tlak, který je vyvíjen na Bitcoin směnárny. Regulátoři se je snaží přimět, aby přijaly KYC (know-your-customer – poznej svého zákazníka) a AML (Anti-money-laundering – směrnice proti praní špinavých peněz). Toho by se dalo dosáhnout například vyžádáním oficiální fotografie při zakládání účtu v dané směnárně.

Druhým důvodem pro tuto rapidní změnu je fakt, že většina policejních složek už o nedovoleném využívání Bitcoinu ví, a proto se snaží vyvíjet lepší a lepší způsoby, jak tomu zabránit. Stejně tak se příslušné úřady snaží najít prostředky k vypátrání pachatelů.

Tom Robinson, spoluzakladatel společnosti Ellicit, však uvedl následující:

“Nelegální aktivity se i navzdory všemu nejvíce odehrávají právě pomocí Bitcoinu. Je tomu tak zejména kvůli jeho dostupnosti a vybudované infrastruktuře.”

Závěr

Navzdory těmto důvodům, Bitcoin je stále vnímán jako nejpopulárnější kryptoměna nejen mezi kriminálníky, ale i mezi ctihodnými občany. Zda se nelegální činnost opravdu zcela přesune pouze mezi anonymní kryptoměny, zatím není jasné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img