5 ICO podvodů, v nichž lidé přišli o 100 milionů $

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

ICO jsou fenoménem nejen minulého roku, ale i tohoto. Stále více a více týmů si pro výběr financí na svůj projekt volí právě ICO. Problémů, jež jsou spojeny s touto fází, je však více než dost. Tím, že je tento sektor neregulovaný, se mohou týmy kdykoli rozhodnout, že s vybranými penězi utečou. Dnes se podíváme na 5 projektů z roku 2018, které si od investorů ukradli dohromady téměř 90 milionů dolarů.

1. ACChain, Puyin, BioLifeChain – 60 milionů dolarů

Tyto tři projekty mají jeden velký společný jmenovatel – čínskou společnost Shenzhen Puyin Blockchain. Ta je pravděpodobně zodpovědná za odcizení financí v hodnotě až 60 milionů dolarů. Pomocí tří projektů – ACChain, Puyin a BioLifeChain – byly vysbírány finance, které se investorům pravděpodobně nikdy nevrátí. Policie již začala v tomto případě jednat, přičemž zatkla 6 lidí, kteří měli být v těchto podvodech zapojeni.

2. Cryptokami – 12 milionů dolarů

Cryptokami je projekt, který sliboval, že se stane blockchainem třetí generace, jenž vytvoří ideální infrastrukturu pro finanční služby na celém světě. Jeden fakt o tomto projektu zarážel ještě více. Měl totiž v plánu zvýšit kredibilitu ICO fáze a rovněž i zvýšit sílu investorů při takových fázích. Pro úplnost je třeba říci, že aktuálně mají nefunkční stránku, přičemž není vyloučeno, že zanikla natrvalo.

3. NVO – 8 milionů dolarů

Teprve před týdnem zanikl i další projekt – NVO. Škod za sebou však zanechal více než dost. Investoři do NVO vložili finance v hodnotě zhruba 8 milionů dolarů, protože věřili společnosti v tom, že vybuduje speciální decentralizovanou burzu. Místo toho si však tým vzal 3000 BTC a zmizel. Smutné přitom je, že investoři investovali do tohoto projektu i přesto, že už od března nebyl aktualizován a nebyly přidány žádné oficiální novinky.

4. LoopX – 4,5 milionů dolarů

LoopX se měla stát investiční platformou. Slibovala zisky svým investorům prostřednictvím algoritmů, které měla platforma využívat. Avšak v dnešní době byste ji marně hledali, protože oficiální Facebooková stránka byla vymazána, rovněž i na Telegramu. Během ICO se tomuto projektu podařilo vysbírat 4,5 milionu dolarů, které pravděpodobně již investoři nikdy neuvidí.

5. Block Broker – 3 milionů dolarů

A máme tu opět projekt, který by se v ironii mohl “utopit”. Cílem tohoto podvodného projektu totiž bylo “odstranit jakékoli podvodné ICO vytvořením prostředí, které bude 100% bezpečné pro všechny investory”. Zajímavostí přitom je, že TrackICO dalo tomuto projektu 5 hvězdiček. Kredibilita tohoto projektu se výrazně začala propadat poté, co se zjistilo, že fotografie CEO byla falešná. Tehdy však již bylo v projektu zainvestovaných dostatek peněz na to, aby se podvodníci uchýlili do soukromí a zmizeli.

Divoký Západ ICO

ICO patří nepochybně mezi nejméně regulovanou sféru kryptosvěta. A to láká zejména podvodníky. Projekt, který vybírá miliony dolarů totiž není nikým a ničím nucen reálně splnit to, co nasliboval. A protože týmy často nemají žádné “závazky” ani povinnosti, tak se jednoduše s penězi vypaří.

Pořádek by mohly přinést až regulace, ale investoři si umí z části pomoci i sami. Není totiž úplně nereálné najít ICO projekt, který smrdí podvodem. Je jich mnoho a jakmile se vám na vámi vybraném projektu něco nelíbí nebo je něco podezřelé, neměli byste investici ani zvažovat. Nejčastěji se dají podvodné ICO odhalit pomocí okopírovaných whitepaperů, falešných profilů nebo až přehnaně optimistických a slibných vizí.

Závěr

Je jisté, že i přesto, že ICO fáze pomohla už nejednomu projektu, novodobý fenomén udělat si ICO na vše může být trnem v oku pro investory, ale i kryptoměny samotné. Tyto projekty mohou způsobovat velké problémy, ale zejména mohou připravit lidi o své peníze, což je velmi nepěkná reklama pro kryptosvět.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Sarka Farka

RedBux Scam?

spot_img