Blockchain a AI (Artificial Inteligence) jsou stále více a více v kurzu. Propojení těchto dvou buzzwords (populárních výrazů, které jsou v kurzu) tak začíná být rovněž čím dál více in. A právě o spojení kryptoměn a umělé inteligence se pokusil i Clay Space. Tento člověk byl v čele výzkumu, během kterého měla umělá inteligence napsat svůj vlastní whitepaper. Myslíte si, že se mu takový pokus vydařil?
Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč
Whitepaper na úrovni
Clay Space, zakladatel společnosti Blockchain Media a výzkumník v oblasti kryptoměn a blockchainu, se rozhodl zaujmout poměrně zajímavý postoj k AI a kryptoměnám. Naprogramoval svou vlastní umělou inteligenci tak, aby vytvořila vlastní whitepaper pro nové ICO. Pomoci jí mělo 100 různých ICO whitepaperů, které si daná AI „přečetla.“
Tato umělá inteligence neměla předtím žádné „zkušenosti“ ani žádné informace o tom, jak se takové ICO píše a co by mělo obnášet. Po přečtení si desítek různých ICO byla umělá inteligence připravena napsat svůj vlastní whitepaper. Výsledek byl poměrně ohromující. Whitepaper měl velmi podobnou strukturu jako téměř většina skutečných whitepaperů.
Struktura whitepaperu
Na první pohled je struktura tohoto whitepaperu zcela jednoduchá a očividná, nicméně je třeba dodat, že zahrnuje vše podstatné:
1. Úvod
2. Problém
3. Využití tokenů
4. ICO fáze
5. Využití financí z ICO
6. Tým
Velmi zajímavé přitom bylo vysvětlení jednotlivých bodů. Některé z nich vyšly lépe, jiné zase trochu hůře. Umělá inteligence si však ve třetím bodě nedala zcela záležet na tom, jaké uvede využití tokenů. Ve whitepaperu bylo napsáno využití blockchainu. To však bylo jen velmi jednoduchým sepsáním všeho, co o blockchainu víme: decentralizace, nezaměnitelnost, DAO, konsensus a jakékoliv buzzword spojené s blockchainem, které vás napadne.
Čtvrtá část se zaměřovala na celou ICO fázi a na to, jak by taková fáze měla probíhat. Dokonce, některé úseky z této části byly tak identicky a důvěryhodně napsány, že pokud byste je zaměnili za úseky z jiných whitepaperů, pravděpodobně by si toho všimla jen hrstka investorů.
S další částí to už ale bylo velmi veselé. Umělá inteligence rozdělila finance získané z ICO do dvou částí. 80 % ze všech vybraných financí by mělo putovat na vývoj projektu. Zbývajících 20 % by šlo na podporu trhu a obchodování. Na tom by nebylo nic zvláštního, protože takové schéma přerozdělení financí není až tak neobvyklé. Problém byl v tom, že se v této části nacházely různé gramatické chyby a nepřesnosti (protože je to však umělá inteligence, možná bychom jí to odpustili).
V poslední části, která popisuje tým, umělá inteligence nešetřila s pozitivními ohlasy na projekt. Tým měl mít údajně až 40 let zkušeností s blockchain technologií (trošku hodně, ale nevadí). Jak bylo zmíněno v samotném whitepaperu, sám Vitalik Buterin by měl být poradcem pro daný projekt, což jsou také poměrně smělé ambice.
Příliš mnoho podobností mezi whitepapery
Ať by bylo chyb v daném whitepaperu i tisíc, jednu věc tento výzkum jednoznačně ukázal. Tou je fakt, že většina whitepaperů se na sebe podobá až tak, že umělá inteligence dokáže najít podobnosti a opakující se myšlenky a modely. Na základě těchto podobností se dokonce dal sestavit whitepaper, který je až překvapivě podobný s většinou whitepaperů, jež se v kryptosvětě v dnešní době nacházejí.
Závěr
Chybějící kreativita je velkým problémem pro většinu whitepaperů. Ty se na sebe podobají až příliš. Všiml si toho i Clay Space a jím naprogramována umělá inteligence se postarala o zbytek. Vytvořila whitepaper, který by se v některých místech možná ani nedal odlišit od reálných whitepaperů.
Viz naše nejnovější video. Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru videí na našem YouTube kanálu.
Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek H.