Nová nařízení EU budou vyžadovat, aby banky zveřejňovaly držbu BTC

4.3
(6)

Evropská unie (EU) významně pokročila v reformě svých bankovních předpisů. Zaměřila se v ní zejména na bitcoin (BTC) a další kryptoměny. EU nyní bankám nařizuje, aby veřejně zveřejňovaly své držby kryptoaktiv. Cílem tohoto kroku je řešit potenciální rizika spojená s těmito aktivy.

Povinné zveřejňování držby kryptoměn pro evropské banky

Během setkání vyjednavačů Evropského parlamentu, Komise a Rady Evropské unie bylo dohodnuto, že banky budou povinně zveřejňovat své podíly v kryptoměnách. Evropské subjekty uznaly potřebu vnést do bankovního sektoru transparentnost, pokud jde o kryptoaktiva. Komise Evropské unie tak předloží návrh zákona, který se bude konkrétně zabývat povinným oznamováním držby kryptoměn pro banky působící v 27 zemích EU.

Kromě zveřejňování držby zavedly evropské subjekty také kapitálový požadavek na kryptoaktiva. Cílem tohoto požadavku je zajistit, aby banky byly dostatečně připraveny na nakládání s kryptoaktivy a zároveň zmírnily související rizika.

Navrhované předpisy pro bankovní sektor jsou v souladu s podobnými požadavky, které by měly být uloženy společnostem v rámci kryptoměnového ekosystému. Burzy, makléři a další platformy, které se zabývají kryptoměnami, musí rovněž zveřejňovat své podíly. Cílem tohoto kroku je vytvořit jednotný regulační rámec pro celé odvětví.

Očekává se, že navrhovaný zákon, který nařizuje bankám zveřejňovat držbu kryptoměn, bude integrován s příkazy stanovenými v nařízení o kryptoměnovém trhu (MiCA). Zákon MiCA byl nedávno schválen pro všech 27 zemí EU. Tato integrace zajistí harmonizovaný přístup k regulaci bankovního sektoru i společností působících na trhu s kryptoměnami.

Do bitcoinového ekosystému se připojují další tradiční banky

Záměr EU prosadit zveřejňování držby bitcoinů a kryptoměn bankami se shoduje s rostoucím zapojením velkých finančních institucí do kryptoměnového průmyslu. V uplynulém roce začaly významné evropské banky, včetně CACEIS (vlastněné bankou Santander) a Crédit Agricole, nabízet služby nákupu a úschovy kryptoměn. CACEIS se po získání souhlasu francouzského regulátora připojila ke skupině tradičních finančních institucí, které se pouštějí do bitcoinového ekosystému.

Kromě evropských bank začaly poskytovat služby spojené s digitálními aktivy také významné finanční instituce po celém světě. Do světa bitcoinu vstoupily v Evropě například Banco Santander, BBVA, Société Générale a BNP Paribas. Ve Spojených státech pak BNY Mellon, JP Morgan či Goldman Sachs. Tento trend svědčí o rostoucím uznání a přijetí kryptoměn v tradičním bankovním sektoru.

Závěr

Každá strana mince má dvě strany a úplně stejně to je i s tímto nařízením. Přínosem může být třeba transparentnost, posílení důvěry investorů a veřejnosti v bankovní sektor či zvýšení stability bankovního systému. Na opačné straně pak jsou obavy z potenciální ztráty soukromí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

Tak české banky jsou mimo hru, pro ty je Bitcoin sprosté slovo…

Libor

Záver článku je úplná hlúposť. Že, keď banky zverejnia svoje podiely v krypto, tak je tu hrozba zo straty súkromia. Straty súkromia koho, bánk ? A ak by aj mali v správe krypto cudzích subjektov, tak nariadenie nehovorí o zverejnení identity klientov banky, čo navyše spadá predsa pod bankové tajomstvo, nie ? Záver autora je zjavná kravina !

spot_img