EU odhaluje plán pro zavedení digitálního eura

4.2
(5)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Evropská unie představila legislativní záměry vztahující se k digitálnímu euru, nad jehož vývojem se již několik let usilovně pracuje. Dle oficiálních prohlášení by měli mít občané EU možnost provádět digitální platby v rámci celé měnové zóny zdarma.

EU předkládá nové návrhy pro digitální euro

Včera představila Evropská komise legislativní návrhy s cílem podpořit vznik a používání digitálního eura. Hlavním poselstvím bylo, že zaručí možnost pro Evropany platit digitálně napříč celou měnovou zónou bez jakýchkoli nákladů.

Komise ve svém prohlášení vyzdvihuje, že umožní občanům EU získat digitální euro na vyžádání přes jejich bankovní instituce. Cílem těchto akcí je zvýšení digitalizace ekonomiky, jak uvádí oficiální text:

Aby se Evropská centrální banka (ECB) přizpůsobila rostoucí digitalizaci ekonomiky, podobně jako mnoho jiných centrálních bank po celém světě, zkoumá možnost zavedení digitálního eura jako doplňku k hotovosti. Digitální euro by spotřebitelům poskytlo alternativní evropské platební řešení vedle dnes existujících možností. To znamená více možností pro spotřebitele a silnější mezinárodní roli pro euro.

Evropská komise ve svém příspěvku uvádí, že digitální euro by mělo být doplňkem k hotovosti. Návrh legislativy se také zaměřuje na několik klíčových oblastí, mezi které patří poskytování bezplatných základních digitálních služeb v eurech, ochrana osobních údajů a možnost provádět offline platby.

Současně k tomu předložila Evropská komise návrh, který upřednostňuje sdílení zákaznických dat mezi bankami, pojišťovnami a fondy a fintech společnostmi. V oficiálním dokumentu se mimo jiné uvádí, že digitální euro může pomoci v inovaci, čímž by banky mohly poskytovat svým klientům nová řešení.

Největším průkopníkem v oblasti digitálních měn vydané centrálními bankami (CBDC) je Čína, která již zavádí digitální jüan napříč zemí. Kromě Evropy své úsilí o digitalizaci projevily také Spojené státy americké skrze digitální dolar.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 30 430 USD dle KMC.

Závěr

Co si o digitálních měnách vydané centrální bankou myslíte vy? Jaký je váš názor na digitální euro? Podělte se s námi do komentářů nebo na náš oficiální server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete také další zajímavý obsah. Na celou zprávu Evropské komise se můžete podívat pod přiloženým odkazem ZDE. [1]

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan Kohout
Hodnocení článku :
     

Myslím si, že je to začátek konce a svobody.

Pedro Herrero

Naštěstí máme Monero … jinak svoboda tu už není dávno … možná ani nikdy nebyla

Poslední editace 10 měsíců před přes Pedro Herrero
Martin

Myslím, že to nesmíme nikdy podpořit

AjRep

Všechno záleží na tom, jak to bude legislativně ošetřené. Jinak asi těžko se tomu vyhnout, digitalizace všeho možného, tedy i peněz, je proces, kteráý prostě nejde zastavit.

Libor

Ty vieš o slobode “prd”. Však máme parlamentnú a liberálnu demokraciu. Voľby sú anonymné a tajné. Ľudia si slobodne volia zástupcov a tí hlasujú s ich mandátom o bežných a ústavných zákonoch. Teda, ak ľudia chcú mať zákonnú menu napr. Monero, tak to môžu slobodne “vyriešiť” cez parlamentné voľby /resp. aj petíciou/ a poslancov, ktorí uzákonia Moneo. Ak máš slobodné voľby, tak máš slobodu. Ale ak nemáš slobodné voľby ale máš iba Monero, tak budeš žiť v nejakom mafiánskom anarchistickom režime…vole

Ladislav

Kolego,to by jsi musel věřit těm, kterým dáš svůj hlas,ale zároveň se musíš modlit,aby ten,koho volíš, sve sliby splnil. Politika je ku..va, však to známe .

Fantom

Nečekaně důležitý příspěvek! Vždy jsem si říkal, zda jen krypto nenávidíte a chcete na něj naházet co nejvíce špíny nebo ho vůbec nechápete.
Vždy jsem si ale myslel, že jste ten první případ. Teď vidím, že jste to druhé. Zdá se že naprosto nechápete o co jde.
A to z toho důvodu, že snad naší parlamentní (zastupitelskou) demokracii považujete za skutečnou demokracii. 🙂
Ve skutečnosti to je jen “podvod” na voliče. Můžeme si zvolit koho chceme – modré, červené, zelené nebo oranžové, stejně tak vysokého, malého, hubeného nebo tlustého premíéra, prezidenta/premiérku či prezidentku. A to je tak všechno! Rozhodnout co bychom chtěli, ať už konkrétně nebo rámcově absolutně nemůžeme. A to protože veškeré předvolební sliby nejsou ani právně vymahatelné a dokonce ani nijak jinak závazné. Politik může naslibovat naprosto cokoliv a přitom nesplnit vůbec nic (tohle udělat podnikatel poskytující služby tak u soudu vždy prohraje). Naopak bude se ještě smát a vysmívat vlastním voličům – máte co jste chtěli a můžete mě příště nezvolit. A to je tak všechno co můžete … . A příště si zvolíme opozici, kde to dopadne navlas stejně. Jedinou možností je přímá demokracie – a tu nemáme a mít nebudeme. Referenda se mohou konat jen o nepodstatných, vetšinou regionálních záležitostech a nezřídka mají dokonce jen doporučující charakter. K dokreslení všeho tu máme ještě média vlastněná miliardáři, která místo zprostředkování nezávislého zpravodajsví předkládají přefiltrované informace a často i dezinformace, aby čtenáři/posluchači řádně formovaly názor. Podle Vašich příspěvků se jim to u Vás docela daří … .
Dokonalou svobodu a demokracii nenajdeme nikde, to by asi byla skutečně jen anarchie, ale v takovém Švýcarsku je demokracie zcela jistě na úplně jiné úrovni – mají zákon o referendu a zhusta ho využívají – to je cesta jak vylepšit demokracii u nás i jinde!
Monero samozřejmě demokracii a svobodu do společnosti přinést nemůže a ani to není jeho úkol, dokáže ale zaručit, že mince Monera bude jen Vaše, nikdo Vám ji vzít nemůže a ani nemůže zjistit jak s ní naložíte.

Tom

Nekdo veri tomu, ze bude digitalni euro doplnkem k hotovosti? Chvili to tak paralelne povedou nez zrusi hotovost uplne, protoze zjisti jaka uzasna data jim budou o lidech chodit a jak s nimi budou moci dale manipulovat (s daty i lidmi). Jak psal pan Kohout – konec svobody.
Zrovna minuly tyden jsem si pochvaloval jak jsem si vybral cash a jel si za svym konickem aniz by to nekdo musel vedet, nekdy clovek soukromi proste potrebuje. (milenka to nebyla)

Daniel Stangar

Všimněte si té vypočítavosti – platby v digitálních eurech mají být zdarma, tedy levnější nežli běžné platby, aby to lidé měli motivaci používat. A až si na to zvyknou a budou digitání euro potřebovat… A také se nás nikdo neptá jestli to chceme, je to prostě zaváděno ať si to lidé přejí či nikoli. No, naštěstí jsme lidé vynalézaví a můžeme používat ekonomické alternativy ať jsou to barterové obchody nebo kryptoměny nebo něco dalšího co mě teď nenapadá.

spot_img