Monero fork za dveřmi – hrozí i převzetí celé kryptoměny!

0
(0)

Značka kryptoměny není chráněna ochrannou známkou. Proto se může stát, že bude převzata při nějakém forku. Na 6. dubna je naplánováno vylepšení Monera. Skupina zastávající ASIC těžbu se pokoušela o hard fork. Povede se jim přebrat značku Monero? Jak takové převzetí kryptoměny vlastně vypadá? To se dozvíte v tomto článku.

Podle market capu je měna Monero (XMR) jednou ze tří hlavních anonymních měn. Právě teď se kapitalizace této měny pohybuje okolo 2,6 miliardy dolarů. Na coinmarketcapu se o několik příček níže nachází anonymní Dash (2,3 miliardy USD) a téměř čtyřikrát menší Zcash (636 milionu USD) se pevně drží v první třicítce.

Mohlo by vás zajímat Je coinmarketcap opravdu důvěryhodný zdroj?

Co vylepšení přinese

Podle hlavních vývojářů existují dva důvody, proč se bude Monero vylepšovat. Zaprvé je potřeba zvýšit tzv. minimální „ring size“ na 7. Důležitější je ale zabránění v těžbě ASIC minerům, kteří začali tuto měnu těžit na začátku ledna.

Kdo to je ASIC miner

V této době funguje blockchain Monera na algoritmu proof-of-work zvaném CryptoNight a těžba probíhá hlavně pomocí běžných CPU a GPU. Díky mnoha minerům v různých zemích je síť decentralizovaná. Monero blockchain však není odolný proti takzvanému ASIC – „Application Specific Integrated Circuit“.

ASIC počítač je nastaven jen na provádění jedné věci (například jen na těžbu Monera). Proto je také o mnoho výkonnější než běžné procesory a grafiky. Pokud tedy začne ASIC v síti pracovat, celkový výkon sítě se exponencionálně zvýší. Aby se ale jeden blok těžil pořád stejnou rychlostí, musí se také zvýšit náročnost rovnic v algoritmu PoW.

Jelikož by se zvýšila náročnost, CPU a GPU mineři by s výkonem nestíhali a odpadli by. Poté by na síti bylo připojeno málo, byť silných počítačů. Tím by se měna stala centralizovanější a protokol by byl více zranitelnější. Proto se tým vývojářů z Monera rozhodl pro zrušení přístupu ASIC počítačů do sítě. Chtějí, aby byla tato anonymní kryptoměna těžena pouze pomocí standartních CPU a GPU.

ASIC mineři chtějí fork

Na druhé straně zákazu jsou těžaři, kteří si svůj ASIC počítač za čtvrt milionu korun pořídili speciálně na těžbu Monera. Od 6. dubna se však tento drahý přístroj změní na pouhé těžítko. Tito lidé mají možnost těžit jinou anonymní měnu, která také funguje na algoritmu CryptoNight – například Bytecoin. Jeho cena se však pohybuje v řádu zlomků centu, a tak by mineři při těžbě dali více peněz za elektřinu, než by vydělali.

Aby se tedy minerům jejich investice do ASIC vyplatila, požadují hard fork Monera. Toto však není jednoduchá záležitost. Zároveň to ale není až tak složité. Když vám však přijde email o hard forku a pod tím uvidíte logo známé kryptoměny, zajímáte se o to. Pokud se k takovému forku připojí většina sítě, tak původní Monero téměř „zanikne“ a tým Monero Original, který fork uskutečnil vlastně „ukradne“ značku Monero.

Tip redakce: Nenechte si ujít náš článek Hard Fork Monera přináší rizika

Příklad emailu od Monero Original

Zdravíme,

Kontaktujeme Vás jménem vývojářského týmu stojícího za projektem Monero Original (XMO). Monero Original je originální blockchain Monera, který budeme udržovat v chodu po forku, který je naplánován na 28. března 2018 při bloku č. 1539500.

Potěší nás, když budete dál šířit informace o produktu Monero Original. Chceme tak zajistit, aby co nejvíce těžařů, směnáren a peněženěk mělo z tohoto hard forku užitek a aby podporovalo původní Monero blockchain a dostávalo měnu XMO. (…)

Přeberte logo známé kryptoměny

Například název Monero nemá ochannou známku. Tato platforma je totiž decentralizovaná, a tak ji nikdo nevlastní. Decentralizovaná skupina lidí si totiž nemůže jen tak na něco nechat udělat ochrannou známku. Proto můžete logo Monera používat volně a s šikovně udělaným forkem jej můžete třeba i přebrat.

Monero na Redditu

Monero tým na svém Redditu poznamenal, že jejich vylepšení není fork, jelikož se jedná pouze o celkovou modernizaci sítě. Tudíž nevznikne nová mince, jako se tak děje například u Bitcoinu. Na této sociální síti tým také tvrdí, že týmu Monero Original se značku Monero přebrat nepovede.  Nějaké další sofistikovanější skupině by se to však povést mohlo.

Závěr

O převzetí kryptoměny se tolik nemluví, i když hrozba je velmi reálná. A teď vážně, umíte si představit nějakou značku v hodnotě několika miliard dolarů, o kterou by se nestaral žádný právník? Blockchain nemůže být hacknutý, ale značka kryptoměny? To je o něčem jiném. Jistě ale víme jen to, že vlastně nic moc do budoucna nevíme. O dalším vývoji Monera a ostatních kryptoměn rozhodne až budoucnost.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mendicek

Já moneru věřím 😉 A jakmile se vylepší, určitě bude k dostání i na ccshop

spot_img