Je coinmarketcap opravdu důvěryhodný zdroj?

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V případě kryptoměn existuje mnoho “důvěryhodných zdrojů.” Určitě nikdo z nás však nemůže věřit všemu, co na internetu najde. Jedním z nejdůležitějších zdrojů v oblasti kryptoměn je bez pochyby stránka coinmarketcap. Téměř nikdo z nás o důvěryhodnosti této stránky nepochybuje. V dnešním článku se však zkusíme zamyslet, zda je opravdu coinmarketcap (CMC) tak důvěryhodný, jak se na první pohled zdá.

CMC a insider trading

Při tak obrovské stránce by vůbec nemělo být překvapivé, že podezření právě na insider trading patří mezi nejčastější. Podle výzkumu, který byl nedávno zveřejněn na jedné z nejčtenějších stránek o kryptoměnách (medium), se aktivita před zalistováním některých kryptoměn zdá být velmi neobvyklá.

Tyto údaje vyšly najevo poté, co se výzkumníci rozmlouvali s tvůrci různých kryptoměn. Údajně se mnohokrát stálo, že ještě předtím, než byla nějaká mince zalistována na stránku coinmarketcap, byla dána mince “vypumpována.” Podezření v tomto případě padá zejména na tým kolem CMC. Pokud totiž vědí, které mince budou zalistované ještě předtím, než se tak stane, mohou si je nakoupit dopředu. Po zalistování se většinou cena kryptoměn ještě zvýší (není to ale pravidlo), a díky tomu má tým rychle a jednoduše vyděláno.

Ovlivňování circulating supply mincí

Dalším závažným podezřením jsou “pumps and dumps” (takzvané pumpy). V případě CMC to však není jako u klasických pump and dump skupin, které vyšlou “tip”, jakou minci nakoupit, a to vystřelí cenu nahoru. Jelikož však jde o nepřirozené zvýšení ceny, ta později padne a více lidí své peníze prodělá, než vydělá.

Na stránce CMC by ale pumps and dumps fungovaly jinak. Stránka by totiž navýšila circulating supply (tedy počet mincí v oběhu) u některých kryptoměn, a tím by navýšila celkovou tržní kapitalizaci dané kryptoměny. To by ji vystřelilo na vyšší pozice a přilákalo pozornost jiných investorů. Následně by však CMC mohla snížit počet mincí, a tím rovněž i celkovou tržní kapitalizaci. To samozřejmě vede k propadu v žebříčku, což donutí i většinu investorů k prodeji dané kryptoměny.

Takový pump and dump však nelze opakovat, jelikož týmy stojící za kryptoměnami si informace o svých jménech pozorně hlídají. Výzkum ale dokázal, že po nátlaku ze strany tvůrců kryptoměn, CMC informace uvede na pravou míru.

Zabíjení kryptoměn

Snižování počtu mincí však může mít na kryptoměny mnohem horší dopad. V nejhorším případě může dojít k “zabití” kryptoměny. Nenechte se zmást, nikdo ve skutečnosti nezemře. Avšak kvůli tomu, že se daná kryptoměna propadá v žebříčcích níž a níž, padají i objemy denních transakcí.

To způsobuje, že taková kryptoměna je vyřazena z burz, což zhoršuje přísun nových financí. Takovým způsobem kryptoměna postupně umírá. Často se tak stane i přesto, že samotná kryptoměna a ekosystém za ní roste.

Tip: Knihovna zajímavých zdrojů o kryptoměnách

Závěr

Výzkum ještě obviňuje stránku coinmarketcap z dalších podvodů, braní úplatků a různých nekalých praktik. Všechna tato obvinění jsou velmi závažná. Zda jsou i pravdivá, nebo jde pouze o cílenou negativní reklamu vůči stránce CMC, nelze zhodnotit. Určitě však i nadále platí, že coinmarketcap patří mezi jednu z největších a nejkomplexnějších stránek zobrazující data o kryptoměnách.

Disclaimer: Tento článek je pouze zamyšlením se nad důvěryhodností coinmarketcapu. Určitě nemůže být brán jako útok nebo cílená negativní reklama vůči dané stránce.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek Feder.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
kRoCaN

Zas článek o hovnu plný nesmyslu , kdo se řídí podle coinmarketcapu ? ten musí mít v hlavě nasrané ,každý inteligentní investor se řídí podle své burzy daného kurzu a ne jak nějaká ovce podle coinmarketcapu kde kurzy jsou rozlišné .

spot_img